Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

3. Ay Hamilelikte Anne Karnında Bebek Gelişimi

0 4.097

Anne karnında bebek gelişimi, gebeliğin her evresine göre farklılık göstererek devam eder. 3. Ay hamilelikte anne karnındaki bebek gelişimi, bu ay ve gebeliğin ilk ayına kadar geriye gidildiğinde bebeğin zihinsel gelişimi için en önemli olduğu dönemlerden biridir.

3. Ay Hamilelikte Anne Karnında Bebek Gelişimi

Bu ay içerisinde bebeğinizin embriyo süreci bitmiş ve artık fetüs olma süreci başlamıştır. Yani 10. Haftadan sonra başlayan ve doğuma kadar devam eden bebeğin bu süreçteki durumu, fetüs olarak adlandırılır.

3. aya gelindiğinde, karnınızdaki miniğinizin tüm organları yavaş yavaş çalışmaya başlayacaktır. Bağırsakları ise karın içine bu süreçte tam olarak yerleşmeye başlar ve artık pankreas, insülin üretimine de bu süreçte başlar.

Kan hücrelerinin üretimi karaciğer, dalak ve kemik iliği gibi organlar ile yapılmaya bu süreçte başlar. Hamileliğin 3. Ayında anne karnındaki bebek gelişimi, bebeğin tam olarak şekillenmeye başlamasını sağlayan süreçtir.

Hamileliğin 3. Ayında Vücut Gelişmeye Devam Eder

Bebeğinizin parmakları, kolları ve bacaklarının gelişimi, bu süreçte de gelişimini sürdürür. Bu aya kadar parmaklar perde şeklinde birbirine yapışık olsa da bu ayda, parmaklarda ayrık birbirinden ayrılmaya ve normal şeklini almaya başlar.

Bebek vücudunda kıkırdak şeklinde olan yapılar, artık kemikleşme evresine girer. Boyun kısmı ise artık daha net bir şekilde belli olmaya başlamaktadır. Dış cinsel organlarında gelişmeye başladığı bu ay içerisinde, bebeğin kilosu yaklaşık 15 gram, boyu ise 5-7 santim arasında olacaktır. Damak yapısı da bu süreçte gelişmeye başlar.

Hamileliğin 3. Ayında Bebeğin Cinsiyeti Belli Olur mu?

Hamileliğin 3. Ayında, bebeğin cinsiyeti henüz belli olmayacaktır. Kasları gelişen cinsel organının dış kısımları belirginleşmeye başlayan bebeğin, bu ayda cinsiyeti hiçbir şekilde belli olmamaktadır.

Hamileliğin 3. Ayında Beslenme

Hamileliğin bu ayında bebek gelişimin en hızlı olduğu süreçlerden biridir. Hamilelikte her dönem sağlıklı beslenme daha fazla önem taşırken, bu ay ve sonrasında çok daha önemlidir. Bebeğin gelişim süreci en iyi şekilde beslenerek desteklenmeli, kol ve bacaklarının gelişimini sürdürdüğü bu dönemde ihtiyaç duyulan vitamin ve mineraller yeterince alınmalıdır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.