Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Anne Sütünü Arttıran Besinler

0 1.039

Yeni doğan bir bebeğin, belli bir yaşa kadar en büyük besin kaynağı anne sütüdür. Yeterli ve sağlıklı şekilde anne sütü almayı başarmış bebeklerin hem o dönemki gelişimleri hem de ileriki yıllarda zihinsel ve fiziksel gelişimleri çok daha iyi seviyede olmaktadır. İşte bu yüzden bir bebek, hiç aksatmadan sürekli olarak anne sütü almalıdır. Fakat diğer taraftan anne bakımından çeşitli sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bebeğin anne sütü alması gereken dönemlerde ortaya çıkan en büyük sorun, anneye süt gelmemesi veya az gelmesidir. Bunun pek çok sebebi olabilir fakat en büyük sebebi, doğru beslenmemektedir. Peki, anne sütünü arttıran besinler nelerdir; anne sütünün oluşmasına olumlu katkı sağlayacak sağlıklı besinler tüketildiği takdirde, süt gelmeme veya az gelme sorunu ortadan kalkacaktır.

Anne sütünü arttırmak için tüketmeniz gereken ilk besin sudur. Nasıl yani, diye soranlar olacaktır fakat emin olun yeterli düzeyde su tüketimi, anne sütünün oluşumunda çok etkilidir. Vücudumuzun %78’inin su olduğunu düşünürsek, bu tezin ne kadar doğru olduğunu daha net şekilde görebiliriz. Günde en az 3,5 litre su tükettiğiniz takdirde, su ihtiyacınızın önemli bölümünü karşılamış olursunuz. Anne sütü için diğer bir önemli gıda da yulaftır. Çok sağlıklı bir gıda olan yulaf, anne sütünün artmasında etkin rol oynayan demir vitaminini en sağlıklı şekilde vücuda salgılamaktadır. Bu da anne sütünün daha çok oluşmasına zemin hazırlayacaktır.

Anne Sütünü Arttıran Meyveler

Havuç

Süt arttıran meyvelerin başında havuç gelmektedir. Öyle ki havuç, anne sütünün aktarılmasını sağlayan kanalları genişleterek bu kanallardan çok daha fazla süt gelmesini sağlamaktadır. Havucu günde en az 2 adet kendi başına da yiyebilirsiniz veya yaptığınız salatalara ekleyerek de tüketebilirsiniz.

Kayısı Üzüm 

Sevilen meyvelerden olan kayısı ve üzüm de kalsiyum başta olmak üzere diğer vitamin ihtiyaçlarını karşılayarak süt yapıcı besinler arasında önemli bir yerdedir. Günde en az 2 adet kayısı ve bir dal üzüm yemek, oldukça faydalı bir tercih olacaktır.

Emziren Annelere Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Bebeğini emziren annenin yediklerine içtiklerine her anlamda dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü bazı yiyecekler vardır ki bu yiyeceklerin etkisi, anne sütü yoluyla bebeğe gitmektedir ve bebekte gaz oluşumuna neden olmaktadır.

Kuru Fasulye

Baklagiller grubunun en popüler gıdası olan kuru fasulye, bazı zamanlar anne sütünü arttırmak için annelere önerilebiliyor. Fakat unutulan bir şey var ki, kuru fasulye gibi gıdalar bebeklerde çok ciddi şekilde gaz yapmaktadır. Bu yüzden olabildiğince kuru fasulye tüketmemeye çalışınız.

Nohut

Baklagiller ailesinin bir diğer üyesi olan nohut da çok ciddi bir gaz yapma potansiyeline sahiptir. Nohut, bazı zamanlar az olmak kaydıyla yenilenebilir fakat siz yine de işinizi garantiye almak için tüketmemeye gayret edin.

En çok merak edilen diğer gaz yapan yiyecekler arasında kabak ve havuç oluyor. Kabak gaz yapar mı diye gebeler çok yorum yazmaktadır. Soru cevap bölümünden yorumlara ulaşabilirsiniz.

Anne Sütünü Arttıran Dua

Anne sütünün artması için Ayet-El Kürsi, Fatiha gibi Allah katında çok önemli ve değerli olan duaları okuyabilir ve Allah’tan bu konuda dilekte bulunabilirsiniz.

Devam Sütü Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.