Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Bebeğime Emzik Vermeli miyim?

Yeni Doğan Bebeğe Hangi Emzik Verilmeli?

0 964

Hamile olan ve yeni doğum yapan annelerin en çok merak ettikleri soruların başında bebeğime emzik vermeli miyim sorusu olmaktadır. Bu konu uzmanlar tarafından farklı yönleri ile değerlendirilmekte ve ortaya da farklı görüşler çıkabilmektedir. Uzmanların büyük bir kısmı verilmemeli noktasında buluşurken bir kısmı da bazı durumlarda verilebileceğini belirtmektedirler. Özellikle yeni doğan bebeklerin sürekli emme isteği annenin her an buna hazır olmaması durumunda bebeklerde emzik kullanımı yararlı olabilmektedir. Huzursuz ve sürekli ağlayan bebeklerde ise yalancı emzik sakinleşmesi için çok yararlı olmaktadır.

Bebeğe emik verilmemesi gerektiğini belirten uzmanlar bu konuda en büyük zararı emziklerde yeterli hijyenin sağlanamaması halinde ortaya çıkabilecek sakıncalar ile belirtmektedirler. Çocuğun yalancı meme kullanımı sırasında yeterli hijyen sağlanamadığı durumlarda mikrop kapması durumu ortaya çıkabilmektedir. Uzun süre kullanımlarda orta kulak iltihabına neden olabilmekte ve bebeklikten çocukluğa geçişten sonra da kullanılması halinde diş yapısının bozulmasına neden olabilmektedir.

Yeni Doğan Bebeğe Hangi Emzik Verilmeli?

Yeni anneler için bebeğime emzik vermeli miyim sorusunun üzerine yapılan araştırma için doktorlar farklı görüş bildirirken daha önce anne olmuş ve tecrübe kazanmış kişiler ise bebeğe emzik verilmesi taraftarı olmaktadırlar. Bebek yetiştirmenin zorluklarını bilen deneyimli anneler bebeğin sakinleşmesi ve annenin dinleneceği bir zamanın olması için yalancı meme verilmesi taraftarı olmaktadırlar. Bu şekilde özellikle sürekli bir emme isteği olan bebeklerin yalancı meme ile bu isteklerinin gerçekleşmesi sağlanmakta annenin memesi ise bebek acıktığında verilmektedir.

Bebeğine yalancı emzik verme kararını alan anneler ise yeni doğan emzik damaklı mı olmalı sorusunu sormaktadırlar. Bebeklere emzik verilmeli diyen uzmanlar ise kiraz tipi top gibi yuvarlak emziklerin verilmesini sakıncalı bulmaktadırlar ve damaklı emzik kullanılmasının yararlı olacağını belirtmektedirler. Yeni doğan bebeğe hangi emzik verilmeli sorusuna cevap olarak damaklı emzikler bebeğin damak yapısına özel olarak tasarlanmış olduklarından bir zararı olmamaktadır. Uzun kullanım sırasında bile damak yapısını bozmamakta ve dişlerin yapısında da bozulma olmadan dişler düzgün olarak çıkmaktadır. Bu nedenle damaksız emzik kullanılmamalı her zaman tercihinizi damaklı emzikten yana kullanmalısınız.

Emzik Bebeği Zayıflatır mı?

Uzmanların bebeklerde emzik kullanımı sakıncalıdır konusunda birleştikleri noktalar arasında özellikle yeni doğan bebeklerde emzik karmaşası yaşanmasıdır. Bebek annesinin memesi ile yalancı emzik arasında ayrımı yapmakta zorlanmaktadırlar. Bu durumda da akıllara emzik bebeği zayıflatır mı sorusu gelmektedir. Özellikle çok huzursuz bebeklerde emziğin faydaları görülmektedir. Bebekler yalancı meme kullanmaya alışmış olsalar dahi acıktıklarında bunu belli etmekte ve annenin memesini aramaktadırlar. Annelerin de bu konuda dikkatli olması yalancı memenin sakıncalarının bir kısmını ortadan kaldırmaktadır.

Uzmanlar bu konuda anneleri uyarmakta ve ilk emzik seçimi yaparken damaklı emzik almaları konusunda uyarmaktadırlar. Anneler yalancı emzik kullanarak alternatif oluşturduklarında bebeği emzirme konusunda daha uzun süre ayırabilmektedirler. Gün içinde sürekli bebeğini emziren anneler bundan sıkılmakta ve bebeği bir yaşına gelmeden memeden kesmek istemektedirler. Oysa yalancı meme verilen bebekler daha az anneyi emmek istediğinden annenin bebeği emzirme süresi uzamaktadır.

Annelerin sorduğu bebeğime emzik vermeli miyim sorusuna farklı cevaplar verilmekte ve bebeği için en doğru kararı verme konusunda annelerin etkili olacağı düşünülmektedir. Bebeğin ilk tanışacağı memenin mutlaka anne memesi olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle önce anne bebeği emzirmeye başlamalı ve bebek anne memesine alıştıktan sonra eğer çok huzursuzsa bu konuda yalancı memeden yardım alınmalıdır. Bebeklere yalancı meme verilmeli mi konusu uzmanlar tarafından tartışılmaya devam edilecektir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.