Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Bebeğiniz İçin Ev Yapımı Mama Tarifleri

0 976

Bebeğiniz 6 ayı doldurduysa artık dışarıdan besin yemeye başlayacak demektir. Bu keyifli ve bir o kadar heyecan verici süreci uzun süre beklemiş anneler bebeklerini nasıl beslemeleri konusunda bazen ikilemlere düşebilmektedir. Oysa evde bebekleri için mama hazırlamak sanılanın aksine kolay ve sağlıklı bir uygulama olacaktır.

Hayatlarındaki en değer verdikleri varlık için sağlıklı ve besleyici gıdalar yedirmek eminim ki annelerin istediği tek şeydir. Bu sebeple dışarıdan alacakları besin için harcanan paranın çok daha azını harcayıp ve daha sağlıklı gıdalar yedirmek kendi ellerinde.

Ev yapımı mama hazırlarken dikkat edilecek hususlar; gaz yapmaması, sağlıklı bir şekilde pişmesi ve bebeğinizde alerji oluşturacak besinlerden kaçınmanız olacaktır. Bazı sebzeler için özel olarak pişirme süreleri ve şekilleri vardır. Bunlara dikkat ederek ve gaz yapacak baklagiller, baharat gibi gıdalardan kaçınarak bebeğinizi sağlıklı bir şekilde besleyebilirsiniz.

Ev yapımı meyve maması tarifleri

Meyve mamaları hem sağlıklı olması açısından hem de kolay yenilebilir olması ile her zaman ilk tercihleriniz arasında yer almaya adaydır. Bebeğiniz için hazırlayabileceğiniz birkaç meyve maması tarifleri şöyledir;

Muz ve avokado püresi:Bir miktar devam sütü ile yulafı bir kapta kaynatın. Yulaflar yumuşayıp şişince üzerine püre haline getirdiğiniz muz ve avokado karışımını ilave edin. Yeterli ılıklığa gelince bebeğinize yedirebilirsiniz.

Elma püresi:Kabuğunu soyup dilimlediğiniz bir miktar elmayı suyla birlikte tencereye alın kaynamaya bırakın. Elmalar yumuşayıp iyice haşlanınca çıkartın ve robot yardımı ile iyice püre haline getirin. Eğer bir miktar kıvamında yoğunluk hissediyorsanız az bir su ekleyip karıştırabilirsiniz.

Ev yapımı sebze maması tarifleri

Balkabağı püresi: Bir miktar bal kabağını dilimleyip su koyduğunuz fırın tepsisine alın. Yaklaşık 1 saat 190 derece fırında pişmeye bırakın. Çıkardığınız balkabakların kabuğunu soyup robot yardımı ile püre haline getirin.

İçerisine koyacağınız su veya devam sütü ile pürenizi iyice yumuşatıp bebeğinizin daha kolay yemesini ve daha lezzetli hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Bezelye püresi:Bezelyeleri kabuklarından ayırıp bir miktar su koyduğunuz tencereye alıp kaynamaya bırakın. Haşlanan bezelyeleri robottan geçirip püre haline getirin. Hoş bir aroma için robota nane yaprakları da ekleyebilirsiniz. İyice püre haline gelen bezelyeleri bebeğinize afiyetle yedirebilirsiniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.