Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Bebek Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

0 958

Yeni doğan bebeğe sahip ebeveynler eğer bu konuda daha önceden bir tecrübeleri yoksa bazı hatalı düşüncelere kapılabiliyorlar. Bazen çevreden duydukları doğru olmayan bilgilerle endişeye kapılıp hiç sorgulamadan bebeklerine müdahalede bulunabiliyorlar. Ne yazık ki bunun son derece yanlış bir davranış olduğunu bilmelerinde fayda var.

Çok hassas ve bir o kadar özen gerektiren bebek bakımı sürecinde uzmana danışmadan hareket etmemelerinde fayda vardır. Kafalarına takılan, merak ettikleri ve bilmedikleri konuları öncelikle doktora danışmaları en doğru hareket olacaktır.

Doğrusu ne?

  1. ‘’Yeni doğan bütün mutlaka sarılık olur’’

Her yeni doğan bebek içim sarılık görülür demek yanlıştır. Kan uyuşmazlığı ile meydana gelen bebeklerde, düşük doğum ağırlığı olan bebeklerde, erken doğmuş olan bebeklerde risk fazladır. Ancak sanılanın aksine sarılık yaygın bir durum değildir. Herhangi bir bulaşıcılığı yoktur.

  • ‘’Sarılık olan bebekler şekerli su içince veya ve sarı giydirilince geçer’

Yeni doğan bebekler asla anne sütünden başka bir şeyle beslenmemelidir. Sarılık olan bebeğe su içirmek yanlıştır. Sarı giydirmenin de test edilmiş ve onaylanmış hiçbir faydası bulunmamaktadır.

  • ’Kabız olan bebeğe zeytinyağı içirmek iyi gelir’’

Doğrudan zeytinyağı içilmesi hem bebeklerde hem de çocuklarda son derece yanlış ve tehlikeli bir uygulamadır. Zeytinyağının istemeden akciğerlere kaçtığı durumda tablo daha ciddi boyutlara ulaşabilir. Kabız olan bebek için yemeğinin zeytinyağlı yapılması ve lifli gıdalarla beslenmesi yeterli olacaktır.

  • ‘’Bebeklerin emzik emmesi diş eğriliğine sebep olur; parmak emmeleri daha iyidir’’

Hem emzik kullanımı hem de parmak emmesi belli bir yaşa kadar normal kabul edilir. 2-3 yaşlarından sonra parmak ve emzik emmesi durumu damak bozukluğuna sebep olur. 

  • ‘’Çocukların tansiyonu olmaz’

Tansiyon kontrolü yeni doğan bebeklerden itibaren her yaşta yapılmaktadır. Tansiyon hastalığı bebeklerde de görülebilmektedir.

  • ‘’Bebekleri uyuturken saç kurutma makinesi ya da elektrik süpürgesi sesinden yararlanılmalı’’

Elektrik süpürgesi ve saç kurutma makinesinin sesi, anne karnındaki seslere benzediği için bebek bu sesleri duyduğunda kendini daha güvende hissetmekte ve daha rahat uykuya dalabilmektedir. Ancak bunun uzun süreli kullanımı doğru olmadığından bebekleri bu yönteme alıştırmak yanlıştır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.