Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Bebekler Ne Zaman Konuşur

0 842

Bebekler dünyaya geldikten sonra ilk olarak ağlayarak bizlerle iletişim kurarlar. Herhangi bir sıkıntıları veya istekleri olduğunda ağlayarak bizleri haberdar ederler. Anneler bebeklerinin bu dünyada ilk temas kurdukları kişilerdir. Anneler gerek göz temasıyla gereksese onunla ilgilenerek bebeklerde konuşma sürecini başlatmış olur.

Bilinenin aksine bebeğin konuşması ilk haftalarında değil aslında daha anne karnındayken başlamıştır. Yapılan araştırmarda bebekler anne rahminde 7.ayda beynin dil merkezinde gelişmeler ve yapılanmalar keşfetmiştir. Araştırmalarda anne karnındaki bebeğin ane sesinin yüksekliğine ve tonuna göre tepki verdiğini belirlemiştir.

Bebekler, gebelikte duydukları kelimelerle algıladıkları dili ana dili olduğunu bilinç altlarına yazarlar ve doğumdan sonra konuşulan dilin ana dili veya yabancı dil olduğunu ayırt edebilirler.

Bebeğimiz ilk aylarındaki anlamsız ağlamalarının sebeplerini anlayarak ihtiyaçlarını gidermeye çalışırız ve aslında bir çeşit bebekle konuşma bağı kurmuş oluruz.

Bebekler ne zaman konuşur diye yapılan bir diğer araştırmada ise her bebeğin konuşma yaşının farklılık gösterdiği anlaşılmıştır.

İlk 3 ayda konuşma refleksi olmayan bebeklerde 3 aydan sonra bebek konuşması ilk olarak dil ve dudak hareketleriyle başlar. Bebeğinizin agu sesleri çıkardığını farkedersiniz.

Bebekler dilini neden çıkarır diye yapılan araştırmalarda bebeğin dil refleksini kazanmaya başladığı saptanmıştır. Bebeğinizin çeşitli sesler çıkardığını, dudaklarını eğip büktüğünü ve sanki ağzının içinde bir şey varmış gibi hareketler yaptığını farkedersiniz. Etrafından gelen seslere daha bilinçli tepkiler vermeye başlarlar ve sizin ona karşı sevgi dolu konuşmalarınıza gülerek tepki verirler.

4 ila 6 ay arası bebek konuşma evresinde ise bebeğinizden artık ufak sesler çıkarmaya başlamıştır. An ne, be be gibi anlamsız olsa da ufak kelimeler çıkarır. Ünsüz kelimeleri bebekler ünlü keleimelerden daha rahat söylerler. Bu yüzden ilk önce “p” ve “b” kelimelerini bebeğinizden duyarsınız.

Bebekler En Geç Ne Zaman Konuşur

Bebekler doğduktan sonra 3. ayda ufak seslerler birlikte kelimeler çıkarırlar. Bu sesler konuşmanın temel taşlarıdır dersek yanlış olmaz. 4. ayan sonra ise daha fazla anlamlı sesler çıkarmaya ve isteklerini anlatmaya başlarlar. 12. ay itibariyle kelimeleri söylemeye başlarlar.

 1. aşama ilk 3 ay : Farklı tonlarda sesler çıkartırlar.
 2. aşama 6. ay : Sesleri taklit ederek seslerin arasına P, m, b gibi harflar koyarlar.
 3. aşama 12.ay : Mama, anne, baba gibi kelimeleri söylemeye başlarlar.
 4. aşama 18. aydan itibaren en az 10 gelmeyi söylemeyi başarırlar.
 5. aşama 24. ay : üç ila dört kelimelik cümleler kurabilirler. Merhaba, gülegüle gibi kelimeleri söyleyebilirler. En az 40 kelime kapasiteleri oluşur.
 6. 36. aydan sonra gündelik lazım olan kelimeleri söylerler. Ben, o, sen gibi kelimelere hakim olurlar.

Ebeveynler Bebeklerin Konuşmasına Nasıl Yardımcı Olur :

Bebeklerinizle aşağıdaki çalışmaları yaparak onların konuşma süreçlerinde yardımcı olabilirsiniz.

 • Onlarlar beraber konuşun.
 • Şarkı söyleyerek kelimeleri öğretebilirsiniz
 • Sizin söylediklerinizi taklit etmesini sağlayarak onlara cesaret verin.
 • Sorular sorarak iletişim kurun.
 • Etrafınızdaki nesneleri tarif edin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.