Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Bebeklerde Ateş Kaç Olmalı

0 948

Bebeğinizin düşük ya da yüksek ateşe maruz kalması olağan değildir ve bu gibi sorunlar bebeğinizin bir enfeksiyonla mücadele ettiğini gösterir. Bebeklerde ateş problemi sık sık endişe edilmesine neden olsa da her zaman doktora gidilmesine gerek olmaz, bu açıdan bebeğinizin ateşinin ne zaman normal seviyede olduğunu daha da önemlisi ne zaman olağan dışı bir durumun söz konusu olduğunu bilmek önemlidir. Dolayısıyla bebeklerde ateş kaç olmalı bilimsel veriler ışığında irdelemek yararlı olacaktır.

Bebekler için Normal Vücut Sıcaklığı Kaç Olmalıdır?

ABD merkezli Sidney Çocuk Hastanesi tarafından yürütülen bir çalışmada bebeklerin normal vücut sıcaklığının 36.5 ile 37.5 arasında olması gerektiği belirtilmiştir. Yapılan çalışmadan edinilen sonuca göre 3 aylık ya da daha küçük bebeklerde 38 derece, 3 aydan büyük olanlarda ise 38.5 derecenin üzeri yüksek ateş olarak yorumlanır.

Bu aralığın üzerinde kalan sıcaklıkların anlamlı derecede yüksek ateş olduğunu söylemek mümkündür.

Bebeğinizin yüksek ya da düşük ateş problemi olduğunu düşünüyorsanız doktora başvurmadan önce mutlaka termometre yardımıyla ısı kontrolü yapmanız gerekir. Dijital termometre ya da türevi bir ürün kullanabilirsiniz. Kullandığınız ürüne göre normal kabul edilen değerler de değişecektir:

 • Kulak termometresi kullanıyorsanız bebeğinizin vücut ısısı 35.8 ile 38.0 derece arasında olmalıdır,
 • Ağızdan ölçüm yapıyorsanız sıcaklığın 35.5 ile 37.8 derece arasında olması gerekir.
 • Koltukaltından ölçüm yapıyorsanız sıcaklığın 34.7 ile 37.3 derece arasında olması gerekir.
 • Rektal termometre kullanıyorsanız sıcaklığın 36.6 ile 38 derece arasında olması gerekir.

Sıcaklık değerleri normal gibi duruyor olsa dahi endişe edecek bir şey olduğunu düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza başvurun.

Kullanılabilecek Termometreler

Yukarıdaki listeden de anlaşılacağı üzere sıcaklık için normal değer ve kullanılan termometre arasında bir ilişki vardır. Bunun nedeni vücudun her bölgesinin aynı derecede olmamasıdır. Dolayısıyla kullandığınız termometre özelinde normal ısı değerlerini dikkate almalısınız, vücudun her yeri için normal bir ısı değeri aralığı yoktur.

Kullanabileceğiniz belli başlı termometreler şu şekildedir:

 • Dijital termometre: Çok hızlı şekilde ısı ölçebilir ve genellikle mükemmel doğrulukla değerleri dijital ekranına yansıtır. Dijital termometrelerin neredeyse tümü koltukaltından ölçüm yapacak şekilde tasarlanır.
 • Kulak termometresi: Son dönemlerde kullanımı artan kulak termometresi 1 saniye içerisinde bebeğinizin vücut ısısını öğrenmenizi mümkün kılar. Çok pahalıdır, ancak yüksek doğruluğa ve hıza sahiptir.
 • Şerit termometre: Bebeğinizin alın bölgesine tutularak kullanabilirsiniz, basit bir yapıya sahiptir.
 • Civa: İçerisinde civa olan termometreler en eski termometrelerdir ve geleneksel bir ısı ölçme yöntemidir. Civa zehirli bir maddedir, dikkatli olunmalıdır ve mümkünse civa termometre kullanımından vazgeçilmelidir.

Bebeğin Ateşini Ne Sıklıkla Ölçmeli?

Bebeğin vücut ısısıyla ilgili akla gelebilecek diğer bir önemli problem de vücut ısısının ne sıklıkla ölçülmesi gerektiğidir. Bebeğinizin vücut ısısının normal düzeyde olduğundan emin olmak ve içinizi rahatlatmak için düzenli kontrol etmek şarttır, oldukça önemli bir konudur.

Bebeğinizin vücut ısısını ölçmek için 45 dakikayı baz alabilirsiniz, eğer endişe verici bir durum söz konusuysa bu süreyi 15 dakikaya düşürmeniz gerekir. Özellikle yüksek ateşten endişe ediliyorsa ölçüm sıklığına ilaveten doktora gitmeyi de düşünmelisiniz.

Teknolojinin son imkanlarından yararlanmak isteyen ebeveynler giyilebilir termometrelerden satın almayı düşünebilir. Giyilebilir termometreler bebeğinizin üzerinde sürekli takılı durur ve her ateş ölçmeniz gerektiğinde tekrar tekrar bebeğinizi rahatsız etmenize gerek kalmadan ateşini kontrol etmenizi mümkün kılar. Bu ürünler özellikle yeni doğan bebekler için mükemmel bir tercih olacaktır, çünkü bebekler genellikle geceleri ateş problemleriyle karşılaşır ve koltuk altı ya da farklı bir bölgeden ateş ölçümü yaparken bebeğinizi uyandırmanız olasıdır.

Giyilebilir yama termometreler sayesinde uyandırmanıza gerek kalmadan sürekli olarak ateşini kontrol etmeniz mümkün olur.

Bebeklerde Düşük Ateş

Yüksek ateş kadar düşük ateş de problemdir, bebeklerde yüksek ateşin en önemli semptomları şunlardır:

 • Hareketsizlik,
 • İştahsızlık,
 • Daha şiddetsiz bir tonda ağlama,
 • Soluk ve serin cilt,
 • Nefes almada çeşitli zorluklar.

Bebeğin düşük ateşle karşılaşmasına birçok şey neden olabilir, ancak en sık karşılaşılan nedenler bebeğin sıcak duracak şekilde giydirilmemiş olması, yeterince olgunlaşmamış sinir sistemi ve dolaşım sistemindeki çeşitli problemlerdir. Buna ek olarak enfeksiyon da mevcut olabilir.

Yapabileceklerinizi şu şekilde sıralayabilsek de mutlaka bir doktor tavsiyesine başvurmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın:

 1. Bebeğinizi kundağa ya da battaniyeye sıkıca sarıp, sıcak bir ortamda durduğundan emin olun.
 2. Soğuk bir yere çıkarırken bebeğinizi mutlaka şapkayla gezdirin, bir şapka sayesinde bebeğiniz vücut ısısını % 20 oranında daha fazla korur,
 3. Banyo sonrasında bebeğinizin iyi kurulandığından emin olun, deride kalan suyun deriden buharlaşması bebeğinizin ısı kaybetmesine neden olur.

Bebeklerde Yüksek Ateş

Bebeğinizin yüksek ateş problemiyle yüzleşmesi ciddi bir sorun olabilir, yüksek ateş riski olan çocuğunuzu sık sık kontrol edin ve mutlaka bir doktora başvurmayı düşünün.

Yüksek ateş probleminin en önemli semptomları şunlardır:

 • Alın, sırt ya da karın bölgesinde normalden daha yüksek bir ısı,
 • Ter,
 • Yanakların kızarması.

Bebeğin yüksek ateş problemiyle yüzleştiğini düşünüyorsanız hemen bir termometreyle kontrol edin ve düzenli kontrollere başlayın. Yapabileceklerinizi şu şekilde sıralayabilsek de mutlaka bir doktora başvurmayı düşünün:

 1. Bol su ve süt içirin,
 2. Sadece kendileri isterse yemek yedirin,
 3. Dehidratasyon söz konusuysa (ağız kuruluğu, gözlerde kısıklık, bezindeki atıkta normalden daha fazla katılık) daha dikkatli olmalısınız,
 4. Sürekli gözetim altında tutun,
 5. Çocuğunuzun kıyafetini çıkarmanın ya da ılık suya sokmanın ateşi azaltmadığını gösteren çalışmalar vardır,
 6. Çok sıkı kıyafetlerle sarmayın, ancak çok hafif giyinmediğinden de emin olun.

Bebeğinizin ısısı giderek artıyorsa, doktorunuza başvurun. Yüksek ateş ciddi problemlerle karşılaşmanıza neden olabilir, ancak düzenli kontrollerde ateşin normal seviyeye yaklaştığını fark ederseniz çoğu zaman endişe etmeniz de gerekmez.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.