Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Bebeklerde İsilik Nasıl Geçer?

0 1.758

Bebeğin sıcak hava fazla nem sonucunda bebeğin ter bezlerinin tıkanması sonucu oluşan bebeklerde isilik nasıl geçer? Nedenleri ve bebekleri isilikten korumak için yapılması gerekenler hakkında bilgi verdik.

Bebeklerde İsilik Neden Olur, Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerin yaz aylarında aşırı terlemesi ve nem oranının yaşadığı bölgede fazla olması, isilik oluşumuna neden olabilir. Ancak bebeğin kış aylarında da aşırı sıcağa maruz kalması da yine isilik için bir nedendir. Ortamın nemli olmasıyla birlikte aşırı sıcağa maruz kalan bebeklerde ter bezleri tıkanarak, isilik oluşumu meydana gelir.

Bu durum daha çok süt çocukları olarak bilinen iki yaş altındaki bebeklerde yaygın olarak görülebilmektedir. Oldukça sancılı şekilde geçen bu süreçte ter deri gözeneklerinden dışarı atılmadığı için, derinin altında tıkanma meydana gelir. Terin tuzlu tahriş edici yapısı nedeniyle deri altında kalan ter, bebeğin cildinin tahriş olmasına ve pütürlü döküntülere yani isilik rahatsızlığına neden olur.

Daha çok uyluk, yüz, sırt, göğüs ve boyun bölgelerinde görülen bir rahatsızlıktır. Bez bağlanan bebeklerde de popo ve bel bölgelerinde görülmektedir.

Açık Tenli ve Sarışın Bebeklerde İsilik Oluşumu Daha Fazladır

Cilt yapıları hassas olan bebekler, deri altında kalan ter nedeni ile kısa sürede etkilenmektedir. Sarışın ve açık tenli bebeklerin deri yapılarının daha hassas olması nedeniyle, bu cilt tipine sahip olanların daha fazla risk altında oldukları bilinmektedir.

Ayrıca fazla kilolu bebeklerin kiloya bağlı olarak oluşan kıvrım yerlerinde de isilik rahatsızlığı daha fazla görülmekte ve deri yapısını tahriş etmektedir. Bu nedenle bebeklerde rahatsızlığın görüldüğü bölgelere banyo yapıldıktan sonra hafif krem sürülerek pudra ile kurulanması sağlıklı görülmektedir.

Kimi bebeklerde hafif şekilde ve yüzeysel olarak görülen rahatsızlık, bazen daha ileri seviyede görülerek daha derin su kabarcıklarının oluşmasına ve dökülmesine neden olabilir.

Bebeklerin İsilikten Korunması İçin Neler Yapılmalı?

Bebeğinizi isilikten korumak için, şu önlemleri almanız faydalı olacaktır.

  • Bebek bakımı titizlikle yapılmalı, altının sıklıkla değişmesi önemlidir.
  • Dar ve kalın giysiler bebeğin fazla terlemesine ve rahat edememesine neden olacağından daha rahat giysiler tercih edilmelidir.
  • Bulunduğu ortamın ısısına uygun kıyafetlerin tercih edilmesi gerekir.
  • Bebeğin çok fazla sıcağa maruz kalmasının önüne geçilmelidir. Bulunduğu ortamın ılık olması önemlidir.
  • Giyeceği külotun bel lastiğinin sıkı olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Pamuklu kıyafetler, terin emilimini sağlayacak ve bebek için daha sağlıklı olacaktır.
  • Bebeğe banyo yaptırırken sabun ve şampuanlarda kimyasal olduğu unutulmamalı, bu ürünler kullanıldığında iyi bir şekilde durulanarak kalıntı kalmamasına dikkat edilmelidir.

Bebeklerde İsilik Nasıl Geçer?

Bebeklerde isilik tedavisi için verilen ilaçların kullanılması ve doktor tavsiyesi üzerine bebeğin sıklıkla yıkanıp düzgün şekilde kurulanması önemlidir. Kaşıntılar varsa yine doktor tavsiyesi ile reçete edilen ilaç ve kremlerin aksatılmadan kullanımı sağlanmalıdır.

İsilik görülen bölgenin terlemesi durumunda bu bölgedeki terin emilmesi için, pamuklu yumuşak yapılı bezlerden faydalanılabilir. Bebeklerde isilik nasıl geçer? Sorusuna cevap arayan birçok ebeveyn, kulaktan dolma bilgiler ile hareket etmekte ve bölgeye tuz gibi şeyler sürmektedir. Sağlık konusunda yapılması gereken en doğru şey, mutlaka doktora başvurarak doktor tavsiyesi üzerine hareket etmek olmalıdır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.