Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Bebeklerde İştah Açıcı Yiyecekler

0 3.469

Yemek yemeyi sevmeyen ya da sadece yemek istemediği bir şeyi yemesi gereken bebeklerin iyi beslenmesini sağlamak gerçekten beklenenden çok daha zor olabilir. Bu kapsamda verilecek mücadelede annelere yararlı olabileceği düşüncesiyle bebeklerde iştah açıcı yiyecekler nelerdir ve bebeğinizin iştahını açmak için neler yapabilirsiniz gibi çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Yenidoğan Bebeklerde Düşük İştah

Yenidoğan bebeklerde iştah kaybı ya da sürekli düşük iştah araştırılması gereken bir sağlık sorunu olabilir. Bu açıdan bu yazının içerisinde yer alan bilgi ve öneriler yenidoğan bebekler hariç tutularak hazırlanmıştır. Yenidoğan bebeklerde düşük iştah, beraberinde tahriş, sık kusma, öksürük gibi sağlık sorunlarını da beraberinde getirecektir. Eğer bebeğiniz düşük iştah problemiyle yüzleşiyorsa bu durumda doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Bebekler Neden İştah Kaybeder

Çocuğunuzun iştah kaybetmesine birden fazla şey sebep olabilir fakat bu doğal bir sebepten de meydana gelmiş olabilir. Düşük iştahın en önemli sebeplerinden birisi tahmin edilebileceği gibi bebeğinizin aç olmamasıdır. İştahsızlık, gelişim süreci boyunca bebeğinizin karşılaşacağı oldukça normal bir semptomdur. İştah düşüşüne neden olabilecek başlıca sebepleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Büyüme,
 • Diş çıkarma,
 • Boğaz ağrısı,
 • Ateşlenme,
 • Katı gıdalara henüz hazır olunmaması,
 • Bağırsak parazitleri,
 • Genel sağlık sorunları ve düşük enerji,
 • Aşırı sıvı girişi,
 • Gıda intoleransı,
 • Aşılama,
 • Kabızlık,
 • Kolik
 • Anemi,

Zorunlu Kahvaltı

Çocuğunuzun iştahını arttırmak için uygulayabileceğiniz en etkili taktik iyi ve sağlıklı bir kahvaltının alışkanlık haline gelmesini sağlamaktır. Sabahları dengeli bir kahvaltıyla güne başlanması metabolizmayı hızlandırır ve vücudun gün boyu verimli şekilde çalışmasını sağlar.

Kahvaltının evinizde zorunlu bir öğün olduğundan emin olun ve denenmiş bu formüle mutlaka bir şans verin.

İlk İş Olarak Su İçilecek

Bebeğinizin güne başlarken yaptığı ilk şeyin su içmek olduğundan emin olun. Bu, metabolizmanın yemek yemeye başlamadan önceden itibaren çalışmasını sağlayacak kahvaltıya oturulduğunda daha iştahlı yemek yenmesini mümkün kılacaktır. Bu basit öneriyi dikkate aldığınızda nasıl bir değişiklik göreceğinizi tahmin bile edemiyorsunuz.

İki Saatte Bir Besleyin

Bebeğinizin beslenmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden birisi de az öğün çok fazla yemek yerine çok öğün az yemek düzeninin benimsenmesidir. Belki de bebeğinizin tek problemi öğün içerisinde ona yedirmeye çalıştığınız yiyeceklerin miktarıyla ilgilidir. Bu problemin üstesinden gelmek için yapmanız gereken şey öğün sayısını arttırmak, buna karşın yemeklerde verdiğiniz miktarı azaltmaktır. Daha sık yemek yiyen bebeğiniz, kısa süre içerisinde iyi beslenmeye başlayacaktır.

Atıştırmalık da Bir Yemek

Eğer bebeğinizin iyi beslendiğinden emin olmak istiyorsanız atıştırmalıkların da birer yemek olduğunu bilin, bunların da en az öğün yemekleri kadar kaliteli olması gerektiğinin farkına varın. Çikolata yerine daha sağlıklı atıştırmalıklar keşfedin ve bebeğinizin atıştırmalıklarını sağlıklı olanlarla değiştirin.

Bu sayede hem bebeğinizin atıştırmalık yemesini sağlayacak hem de sağlıklı bir öğün daha geçirmesini mümkün kılacaksınız.

Yer Fıstığını Deneyin

Yer fıstığı iştah arttırıcı protein içeriğine sahiptir ve gerek içeriğindeki yağlar gerek besin değerleri nedeniyle oldukça sağlıklıdır. Eğer bebeğinizin yer fıstığı tüketecek ya da ezmesini yiyebilecek kadar büyükse yer fıstığı tüketimi iştahını arttırabilir.

Çocuğunuzun yer fıstığını bir atıştırmalık olarak sevmesini istiyorsanız fıstık ezmesini tahıllı ekmeğe sürebilir ya da cips gibi olacak kadar kızartabilirsiniz.

Süt Konusunda Dikkatli Olun

Eğer yeni doğmuş bir bebeğe sahip değilseniz yani bebeğiniz süt dışında da bir şeyler yiyebiliyorsa anne sütü haricinde süt içerken dikkatli olun. Mümkünse doğrudan bakkal sütü içmesi yerine yoğurt, süzme peynir vb. alternatiflerine yönlendirin. Çünkü bu alternatiflerden tüketirken sütten alacağı besin değerlerini alacak, üstelik daha fazla besin tüketmiş olacaktır. 1 kg süzme peynir için 6 kg süt kullanıldığını unutmayın, dolayısıyla bebeğinizin 200 ml süt içmek yerine 200 gram süzme peynir yemesi daha çok süt içmiş olması anlamına gelir.

Sevdiği Yiyecekleri Sunun

İştahı az olan çocuklar için uygulanabilecek en etkili stratejilerden birisi de gerçekten sevdikleri besinleri önlerine sunmaktır. Bebeğinizin durumu buysa en azından metabolizması hızlanana, çalışana kadar ilk önce sevdiği yemekleri yedirin. Sevdiği yemekleri yiyen bebeğiniz daha sonra acıktığında farklı besinleri de rahatlıkla tüketebilir hale gelecektir.

Yemek Parçalarını Küçültün

Yapılan bir araştırmada büyük parçalar dansa küçük parçaların daha fazla yemek yemeyi teşvik ettiği görülmüştür. Bu açıdan bebeğinin daha fazla yemek yemesini isteyen kişiler besinleri daha küçük parçalara ayırarak bebeğinin beslenmesini teşvik edebilir. Küçük parçaları yemeyi bir alışkanlık haline getiren bebeğiniz sandığınızın aksine sürekli böyle yemek istemeyecek, iştahının artmasını takiben parçaları büyütmenizi isteyecektir.

Keskin Kokulu Gıdalardan Kaçının

Çocukların çoğu aşırı keskin kokuları sevmez ve bu nedenle keskin kokulu bir gıdayı bebeğinize sunmadan önce dikkatli davranmanız gerekir. Düşük iştahlı bebeğinizin keskin kokulu gıdalardan uzak kalması için mutfağı iyi havalandırın ve güzel ya da lezzetli olsa da çok koku yapan yemeklerden kaçının.

İştah Artırıcı Baharatlar ve Yağ

Kekik, tarçın, kişniş ve rezene gibi baharatlar bebeğinizin iştahının açılmasına katkıda bulunacak ayrıca sağlığına da iyi gelecektir. Eğer bebeğiniz bunları tüketecek kadar büyüdüyse yemeğine bunlardan da ekleyin ve lezzetli bir sunum yaptığınızdan emin olun.

Türk mutfağının yağlı yiyecekleri de barındırdığını düşünerek bir süre bebeğinize yağlı yemekler yapmayın, yağsız alternatiflerine yönelin. Yağlı yiyecekler iştahı ciddi şekilde keser.

Bebeğin İştahını Açan Yiyecekler

Bebeğinizin iştahını açmak için kullanabileceğiniz yiyecekler aşağıdaki gibidir, ancak bunların herhangi birisini bebeğinize yedirmeden önce doktorunuza mutlaka danışmalı ve bebeğinizin bunu tüketmeye hazır olduğundan emin olmalısınız.

Carom Tohumu

Ajwain olarak da bilinen carom tohumu bebeğinizin iştahını açmada size yardımcı olacak besinlerden birisidir. 6-8 aylık bebeklere bir miktar suyla birlikte ezilerek verilebilir. Birkaç tohumu suya batırın ve birkaç saat bekleyin, katı yiyecek yemeye başlayan bebekler rahatlıkla bunu tüketebilir.

Şeytan Tersi

Şeytantersi olarak bilinen anti-flatulent bu madde bebeğinizin iştahının artmasına yardımcı olacaktır. Herhangi bir sebze yemeğine ya da ayranın içerisinde katarak içirebilirsiniz. Bebeğinizin iştahının kısa süre içerisinde düzelmeye başlaması mümkündür.

Fesleğen

Bebeğiniz 8 aylık olduktan sonra fesleğen tüketmesini sağlayabilirsiniz. Fesleğen, sindirim yeteneğini ve iştahı ciddi şekilde arttırır.

Tarçın

Tarçın, iştah artırıcı etkisinin yanı sıra hidroksikinolin da içerir. Bunu bebeğinize 7-8 aylık olduktan sonra verebilirsiniz. Herhangi bir püre, yulaf lapası vb. içerisinde de verebilirsiniz.

Zencefil

İştah açıcı etkide bulunan zencefili ezin ve azıcık tuz, karabiber koyduğunuz suyla birlikte bebeğinize verin. Bebeğinizin iştahının açılmasına ciddi şekilde fayda sağlayacaktır.

Ne Zaman Doktora Başvurulmalı

Dikkatli ve özenli hareket etmenize rağmen bebeğinizin iştahında olumlu yönde bir gelişme yaşanmadıysa doktorunuza başvurmanız iyi olacaktır. Buna ek olarak bebeğinizin beslenme alışkanlıklarını birkaç gün sürekli olarak inceleyin. İki gün boyunca yemek yemiyorsa yani iştah geçiciyse endişe edecek bir durum yok, ancak bir hafta süresince iştahında ciddi bir problem söz konusuysa doktora gidin.

İştahsızlıkla beraber kızarıklık, ateş, dışkı renginde değişiklik gibi sağlık sorunları da varsa doktorunuza danışın. Bebeğinizin iştahının azalmasına ek olarak kilo kaybı da varsa doktorunuzla görüşün.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.