Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Bebeklerin Kıyafetleri Nasıl Yıkanmalıdır?

0 916

Anne adaylarının ya da yeni anne olanların en çok merak ettiği konulardan birisi bebeklerinin kıyafetlerinin nasıl yıkanması gerektiğidir. Dünyaya yeni gelen bebeklerin kıyafetleri oldukça hassas ve temiz bir ortamda yıkanmalıdır çünkü yenidoğan bebeklerin bağışıklık sistemi hala gelişmeye devam etmektedir bu yüzden onların enfeksiyonlara ve rahatsızlıklara yakalanma olasılıkları da bir o kadar çoktur. Anneler bebeklerinin kıyafetlerini yıkama konusunda oldukça özenli ve dikkatli davranmaya çalışmalıdır. Çünkü bebeklerin en çok maruz kaldığı mikrop yuvaları onların giysilerinde yer almaktadır. Bebeklerin giysilerini sadece çamaşır makinesinde yıkamak onları bakteriden korumak için yeterli değildir.

Bebeğinizin kıyafetlerini yıkamak için neler hazırlamalısınız?

Bebeğinizin kıyafetlerini özenli ve dikkatli bir şekilde neden yıkamaya çalıştığınızı anlamalısınız. Bebeğinizin çamaşırlarını ilk kez yıkamak bir hazırlık gerektirir. Öncelikle yeni satın aldığınız giysileri direk olarak bebeğinize giydirmemeniz gerektiğini hatırlayın! Çünkü satın alınan yeni kıyafetler içerisinde birçok zararlı bakteri bulunmaktadır. Bu yüzden yeni aldığınız giysileri öncelikli olarak yıkamalısınız ve yıkamadan önce aşağıdaki talimatları göz önünde bulundurmayı unutmayın:

  • İlk olarak giysiyi yıkamadan önce etiketinde yer alan yıkama talimatlarını dikkatli bir şekilde okuyun. Bu sizin parçayı tanımanıza ve yıkamaya karşı olan tepkisinin nasıl olacağını daha iyi anlatacaktır.
  • Kullandığınız deterjanın türüne dikkat edin. Bebekler için üretilmiş ve kimyasal olmayan bir çamaşır sabunu alabilir ve kıyafetlerini yıkamada onu kullanabilirsiniz.
  • Çamaşır makinesine koymada önce bebeğinizin çamaşırlarını sıcak suda ıslatın. Bu çamaşırın içerisindeki birçok mikrobu öldürmede yardımcı olacaktır.
  • Bebeğinizin çamaşırlarını ayrı ayrı yıkayın. Böylelikle bakteriler bebeğin bir kıyafetinden diğerine bulaşmayacaktır.
  • Çamaşırları yıkamadan sonra da ılık suya daldırın. Böylelikle çamaşırda yer alan diğer alerjik bakteriler ölmüş olacaktır.
  • Çamaşırları güneş ışığında ya da steril bir ortamda kurutun. Güneş ışığı doğal bir dezenfektandır bu yüzden onun çamaşırlarını doğal güneş ışığı alan bir ortamda kurutmaya özen gösterin. Ayrıca bebeğinizin giysilerini steril ve sıcak bir odada kurutabilirsiniz.

Bebeğin çamaşırları elde nasıl yıkanır?

Birçok uzman bebeğinizin çamaşırlarını makineden çok elde yıkamanız gerektiğini söylemektedir. Ancak özellikle yeni anneler bebeklerinin kıyafetlerini nasıl elde yıkanacağını bilmemektedir. İşte bebeğinizin çamaşırlarını elde yıkamanız için birkaç tavsiye:

1.Ellerinizi dezenfekte edin ve temizleyin
Şunu asla unutmayın ki; bir insanın eli bakterinin kaynağını oluşturur. Bu yüzden bebeğinizin kıyafetlerine dokunmadan önce mutlaka ellerinizi dezenfekte edin ve temizleyin.

2.Suyun ısısını ayarlayın
Bebeğinizin çamaşırlarını yıkarken suyun sıcaklığını ölçmek oldukça önemlidir. Eğer bebeğinizin çamaşırlarını oldukça sıcak bir suda yıkıyorsanız bebeğinizin çamaşırları yırtılabilir ya da sökülebilir ayrıca aşırı sıcak su sizin canınızı da yakar!

3.Kimyasal olmayan çevre dostu bir deterjan kullanın
Yeni anne- baba olan çiftler şunu unutmamalıdır ki onların elleri yenidoğan bebeklerin ellerinden çok daha farklıdır. Bebeklerinin giysileri için de normal deterjanlar kullanmak bebeklerin cildine zarar vermekle kalmaz aynı zamanda alerjik tepki oluşmasına da yol açabilir. Bu yüzden bebeğinizin cildi için hassas ve sağlıklı bir deterjan kullanmaya çalışın. Kimyasal olmayan bir deterjan tercih etmek önceliğiniz olmalıdır.

4.Yıkama öncesi ve sonrası çamaşırları ıslayın ardından kurutun
Bebeğinizin kıyafetlerini yıkamadan önce ve yıkadıktan sonra yarım saat kadar sıcak bir su içerisine daldırın ve bekletin. Ardından ise çamaşırları güneş ışığı alan bir yerde kurutmaya özen gösterin.

Bebeğin çamaşırları makinede nasıl yıkanır?

Bebeğinizin çamaşırlarını elde yıkamak zamanınızı kaybettirebilir ve yorucu olabilir. Her ne kadar çok uzmanlar kıyafetlerin elde yıkanmasını önerse de bebeğinizin kıyafetlerini makinede yıkamak için size yardımcı olacak birkaç sağlıklı önerimiz var:

1.Kendi çamaşırlarınızdan önce bebeğinizin çamaşırlarını yıkayın
Çamaşır makineleri tam bir bakteri yuvasıdır bu yüzden sizin kıyafetinizde yer alan bakteriler bebeğinizin kıyafetlerine geçebilir. Bunu önlemek için ise önce bebeğinizin kıyafetlerini yıkamaya özen gösterin.

2.Yıkama öncesi sabunla ıslatın
Bebeğinizin kıyafetlerini makinede yıkamadan önce bir kovanın içerisindeki sıcak suda bekletin. Ardından bebeğiniz için özel aldığınız deterjanı ekleyin ve burada yarım saat beklettikten sonra çamaşırları makinede yıkayın.

3.Durulama seçeneğini iki kez kullanın
Sabunun bebeğinizin çamaşırlarından tamamen çıktığından emin olmak için durulama döngüsünü iki kez çalıştırın. İlk olarak sabunlu iken durulayın daha sonra ise sabunsuz programda durulayın.

Unutmayın bebeğinizin giysilerini yıkamadan önce daima doktorunuza danışın.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.