Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Çocuklarda Su Çiçeği Belirtileri ve Önleme Yolları

0 990

Su çiçeği, varicella-zoster virüsünün neden olduğu yaygın, önlenebilir bir çocukluk çağı enfeksiyonudur. Küçük çocuklarda sık görülür ve genellikle hafiftir. Ancak çocuğunuz için çok rahatsız edici olabilir. Ergenler ve yetişkinler bu hastalığı kaptıklarında çocuklara göre çok daha ağır atlatırlar.

Çocuklarda su çiçeği belirtileri, lösemi gibi bağışıklık sistemi sorunları olan veya bağışıklık sistemini zayıflatan ilaçlar alan kişiler için çok tehlikelidir.

Su Çiçeği Semptomları Nelerdir?

Çocuklarda su çiçeği belirtileri, ateş ve ağrılarla başlar.1 veya 2 gün içinde deride kızarıklıklar başlar. Kızarıklık genellikle kaşıntılıdır ve çocuğunuzu rahatsız edebilir. Kafa derisinde ve yüzünde, vücudun hemen altında, kol ve bacaklarda hızla yayılır.

Noktalar, küçük su kabarcıklarına dönüşen düz pembe noktalar olarak başlar. Başkalarının kabarmaya dönüşmesinden sonra bile yeni noktalar oluşacaktır.

Bazı çocuklar sadece birkaç kabarcık alır, ancak bazıları da 500 kadar olabilir. Kabarcıklar kurur ve 4 veya 5 gün içinde kabuklarını oluştururlar.

Çoğu çocuk ilk birkaç gün içinde iştahını kaybeder ve baş ağrısına neden olur.

Suçiçeği Nasıl yayılır?

  • Kızarıklık ortaya çıkmadan 2 gün önce yayılabileceğinden, çoğu zaman fark edilmez. Ayrıca, tüm kabarcıklar kabuklaşana kadar yayılabilir.
  • Virüs vücuda burun veya ağızdan girer. Genellikle enfekte olmuş bir kişiyle temastan 2 ila 3 hafta sonra gelişir.
  • Genellikle hava yoluyla yayılır. Virüs birkaç saat boyunca havada kalabilir. Enfekte bir kişi ile odada ya da suçiçeği olan birinin yakın zamanda bulunduğu bir odada bulunarak yakalanabilir.
  • Su çiçeği hamile bir kadından, doğumdan önce bebeğine geçebilir.Suçiçeği olan anneler de doğumdan sonra yeni doğan bebeklerine geçirebilirler.
  • Çocuklarınızdan birinde suçiçeği varsa, muhtemelen suçiçeği aşısı olmayan hane halkının diğer üyelerine yayılacaktır.
  • Su çiçeği, çarşaflar, tezgahlar veya oyuncaklar gibi nesneler üzerinde yaşayamaz.

Suçiçeği daha büyük sorunlara neden olabilir mi?

Doğumdan önce annelerinden suçiçeği alan bebekler, deri izleri, göz sorunları, beyin hasarı ya da tam olarak oluşmamış kol ve bacak gibi doğum kusurlarıyla doğabilirler.

Suçiçeği, yaşamın ilk ayında, ergenler, yetişkinler ve zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olan bebekler için çok ağır veya hatta hayatı tehdit edici olabilir.

Su çiçeği olan çocuklar pnömoni (akciğerlerin enfeksiyonu) veya beyin iltihabı geçirebilirler.

Kabarcıklar bakterilerle enfekte olabilir ve bu da ömür boyu yara izlerine yol açabilir. Bu enfeksiyonların çoğu küçük ve kendiliğinden iyileşse de bazıları nekrotizanfasit (veya “et yiyen hastalık”) olarak adlandırılan ciddi bir hastalığa yol açabilir.

Suçiçeği birden fazla olabilir mi?

Çoğu durumda, suçiçeği sadece bir kez olur. Buna ömür boyu bağışıklık denir. Ancak, nadir durumlarda, bir kişi, özellikle ilk geçirdiğinde çok küçük yaşlardaysa tekrar alabilir.

Zona nedir?

Zona suçiçeği gibi görünür ve aynı virüsün neden olduğu bir hastalıktır. Fakat genellikle vücudun sadece bir kısmında ağrıya neden olur. Zona hastalığı, suçiçeği geçirmiş insanlarda olabilir ama genellikle suçiçeği geçirdikten yıllar sonra virüs, inaktif bir formda kalır. Zona hastalığı bulaşıcıdır, ancak sadece suçiçeği geçirmemiş olanlara bulaşır.

Suçiçeği nasıl tedavi edilir?

Çocuğunuz suçiçeği geçirirse, aspirin (asetilsalisilik asit (ASA) veya aspirin içeren herhangi bir ürün vermeyin. Aspirin almak Reye sendromunu alma riskini artırır. Bu ciddi hastalık karaciğer ve beyne zarar verebilir.

Çocuğunuzun ateşini kontrol etmek istiyorsanız, asetaminofen (Tylenol, Tempra, Panadol ve diğerleri) kullanın.

Çocuğunuzu kaşınmamaya teşvik edin. Kaşıma, cilde giren bakterilerden enfeksiyona neden olabilir. Doktorunuz kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olmak için bir krem ​​önerebilir.

Suçiçeği geçiren bebekler ve daha büyük çocuklar veya ağır bir hastalığı olan yetişkinler antiviral ilaçlarla tedavi edilebilir.

Ne zaman doktora başvurmalıyım?

İlk birkaç gün sonra yeni bir ateş gelişir. Yani, ateş bir günlüğüne gider ya da geri döner.

Çocuğunuzun hasta olması (oynamak, yemek yemek ya da içmek istememesi), özellikle de yüksek ateşi varsa veya ağız içinde çok sayıda nokta varsa.

Bir suçiçeği lekesi büyümüş, kırmızı veya çok boğazlı hale gelmişse. Çocuğunuzun antibiyotik gerektiren bir bakteriyel enfeksiyon geliştirip geliştirmediğine doktorunuz karar verecektir.

Su çiçeği olan çocuğum okula gidebilir mi?

Birçok okul ve kreş merkezi, suçiçeği geçiren çocukların, döküntüden sonra 5 gün boyunca evde kalmalarını gerektiren politikalara sahiptir. Amaç diğer çocukları hastalıktan korumaktır. Ne yazık ki, bu suçiçeği yayılmasını durdurmaz.

Suçiçeği, kızarıklık ortaya çıkmadan 1 ila 2 gün önce bulaşıcıdır ve bulaşıcılıken çok döküntüden 12 ila 24 saat önce ortaya çıkar. Sadece döküntü ile doğrudan temas yoluyla değil havaya yayılması ile de bulaşıcılık artar. Çocuğunuzun bir süre evde kalmasını gerektiren politikalar işe yaramaz çünkü bir çocuğun suçiçeği geçirdiği bilinen zamana kadar, başka çocuklara aktarılmış olma ihtimali yüksektir.

Çocuğunuz düzenli aktivitelere katılmaktan çok hastaysa veya ateşi varsa, evde kalmalıdır. Hafif vakalar için (kısa bir süre için düşük ateş ve sadeceküçük bir döküntü görülüyorsa), çocuklar düzenli aktivitelere katılacak kadar iyi hissederlerse ve tesis izin verirse okula veya çocuk bakımına gidebilir.

Hamileyken Suçiçeği Geçiriyorsanız!

Hamile kadınlar şiddetli suçiçeği geliştirebilirler. Yetişkin kadınların çoğu, kanlarındaki antikorlar tarafından su çiçeği virüslerine karşı korumalıdır. Eğer hamile kalmayı düşünüyorsanız ve suçiçeği geçirmediyseniz aşı olmanız gerekir.

Eğer hamileyseniz ve suçiçeği geçirmediyseniz, suçiçeği geçirirseniz hemen doktorunuzu arayın. Doktorunuz size ciddi bir enfeksiyon almanızı engellemek için özel bir enjeksiyon tipi (VariZIG) vermek isteyebilir.

Hamileliğinizin erken dönemlerinde yakalarsanız, doğmamış bebeğinize zarar verme şansınız%2’dir.

Çocuğumu nasıl koruyabilirim?

Çocuğunuzu suçiçeği hastalığından korumanın en iyi yolu aşılamadır.

Çocuğunuz henüz aşılanmamışsa ve su çiçeği olan başka bir çocuk veya aile üyesi ile temas sağlarsa, en kısa süre içinde aşısı yapıldığı takdirde suçiçeği geçirmez veya hafif atlatır.

Çocuğunuzun bağışıklık sistemi bozukluğu varsa ve suçiçeği ile temas ederse, doktorunuzu hemen arayın. Doktor, enfeksiyonu önlemek için antiviral bir ilaçla erken tedavi ya da tedaviye yardımcı olmak için çok sayıda antikor içeren özel bir immün globulin (VariZIG) verebilir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.