Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Devam Sütü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0 1.147

Hamilelik sonrasında bebeğinizin doğması ile birlikte yeni bir süreç başlar. Bu süreç içerisinde bebeğinizle ilgili en önemli olan şeylerden birisi de onun beslenme şeklidir. Bebek için anne sütü onun en temel besinidir. Ancak bazı durumlarda doktorlar devam sütlerini devreye sokabilir. Peki, devam sütü nedir ve herhangi bir zararı var mıdır? Bu yazımızda sizin için bunları derledik.

1- Devam sütü anne sütüne yakın bir besindir:

Bebeklerin en temel gıdası tabii ki anne sütüdür. Fakat anne sütü bazen yetersiz kalabilir ve bununla birlikte doktorlar da annelere devam sütü kullanmasını tavsiye etmektedir. Devam sütü de anne sütün gibi bebekte aynı yararlı işlevi gösterir. Ayrıca devam sütleri bebekler için belirli aylara göre üretilmektedir. Oldukça özel bir denetim içerisinden geçen bu devam sütlerin üretimi ise özel olarak yapılmaktadır. Bir diğer merak edilen konu ise; devam sütlerinin içerisinde ne olduğudur. Aynı anne sütünde olduğu gibi devam sütlerinde de karbonhidrat, vitamin, yağ ve protein bulunmaktadır ve bunların olması zorunlu hale getirilmiştir. Bu şekilde anne sütünün yararlılığını devam ettirmekle görevli olan devam sütleri bebeklerin gelişimini desteklemelidir.

2- Devam sütü özel olarak üretilmektedir.


Devam sütü marketlerde gördüğünüz diğer sütlerle aynı özellikleri taşımamaktadır. Bebeklerin besin gereksimini sağlayan devam sütleri özel olarak üretilmektedir. Bu sütler besin güvenliği şartlarına uygun yerlerde beslenen hayvanlardan alınmaktadır ve sütün içerisinden gerekli olduğu kadar yağ, protein, karbonhidrat alınmaktadır. Ayrıca bu sütler içerisinde yer almayan mineral ve vitaminler ise daha sonradan bu sütlere eklenmektedir. Kurutma yapılarak toz şekline getirilen bu sütlerinin içerisinde ise koruyucu yer almamaktadır.

3- Devam sütünü istediğiniz zaman veremezsiniz.


Devam sütünün anne sütüne olan yakınlığı söz konusu olduğunda anne ve babalar bu sütü anne sütünün yerine vermeyi tercih edebilir ancak bu yapılmaması gereken bir durumdur çünkü unutmayın 1 yaşına kadar bebeğiniz anne sütü almalıdır! Devam sütünü sadece doktorunuzun tavsiyesi ile kullanmalısınız. Bebeğin gelişimi gözlemlenerek doktorunuz eğer devam sütü kullanmanızı önerirse devam sütü kullanabilirsiniz. Bebeğinizin sağlığı her şeyden önce gelir bu yüzden bebeğinize ana yemeği olarak mutlaka anne sütü verin .Ayrıca bir diğer merak edilen konu ise bebeğin devam sütü alırken anne sütünü bırakıp bırakmamasıdır. Devam sütü sadece bebeğinizin ihtiyacı olduğu zamanlarda verilmelidir.

4- Devam sütü ilk başlarda kabızlık sorunu yaşatabilir.

Bebeklerin sindirim sistemi dünyaya geldikleri andan itibaren gelişmektedir ve bu gelişme sürekli olarak devam etmektedir. Bu yüzden devam sütünü verdiğiniz ilk zamanlarda bebeğinizde kabızlık ve gaz gibi rahatsızlıklar yaşayabilir. Ancak belli bir süre sonra bu durumun sürekli olarak tekrarlanması ise devam sütüne bağlı olan bir nedenden kaynaklanamaz. Bebeğinizin kabızlık ya da gaz gibi sorunlar yaşamasına başka etkenler de neden olabilir. Eğer bu şikayetler devam ederse doktorunuza gitmeyi ihmal etmeyin.

5- Devam sütleri son tüketilme tarihine kadar verilebilir.


Devam sütlerinin muhafız edilmesi ise oldukça kolaydır. Sıvı ya da toz olarak özel üretilen devam sütlerinin tüketilmesi son tüketim tarihine kadar geçerlidir. Ayrıca eğer devam sütünü henüz açmadıysanız buzdolabına koymayın. Açılmamış devam sütlerini kuru ve serin bir ortamda muhafız edebilirsiniz. Paketleri açılan devam sütlerini de buzdolabında muhafız etmeyin. Sadece paketi açılan sıvı olan devam sütlerini buzdolabında muhafız etmeye özen gösterin.

6- Devam sütü belirli bir zamana kadar verilir.


Anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda verilen devam sütü verilmesi belli bi döneme kadardır. Bebeğiniz üç yaşına gelene kadar devam sütü verilmelidir.

Önerilen Makale : Anne Sütünü Arttıran Besinler


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.