Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Doğum Sonrası Basur Neden Olur?

0 1.197

Doğum sonrası basur, kabızlık ile birlikte seyreden rahatsızlıklardan biridir. Doğum yaptıktan sonra hemoroid yani basur sorunuyla karşılaşan annelerin cevap aradıkları doğum sonrası basur neden olur? Sorusunun cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Doğumdan sonra yaşanan hemoroid sorununu, kabızlık ile birlikte ele almak daha doğru olacaktır. Çünkü birçok kadın, hemoroid ile birlikte kabızlık sorunu da yaşamaktadır.

Doğum Sonrası Hemoroid ve Kabızlık

Yeni doğum yapan kişilerin en sık karşılaştığı problemler arasında yer alan kabızlık ve basur, sadece doğum sonrası yaşanan gelişmelerin bir neticesi olmayıp hamilelik sürecinde yaşanan fiziksel değişiklikler nedeniyle de görülmektedir.

Bebeğin anne karnında büyüyerek makata baskı yapması basur oluşumu için en önemli nedenlerden biri iken, gebeliğe bağlı olarak artan progesteron isimli hormonda, kadının doğum sonrası kabızlık sorunuyla karşılaşmasına neden olur.

Doğum Sonrası Basur Neden Olur?

Kadın ve erkeklerde anal kanalın üst bölgesinde damar yumaklarının genişlemesi ile ortaya çıkan basur, bazı durumlarda makatın dışına sarkarak kaşıntı ve kanama gibi etkilere neden olabilir.

Hamilelikte basur, gebeliğin son 3 ayında daha sık görülür. Doğumdan sonra basur görülmesinin en önemli nedeni, aslında bu süreçte belirtilerinin ortaya çıkmaya başlamasıdır. Doğum esnasında ise anne doğumu gerçekleştirebilmek için ıkınacağı için, hemoroid daha ağır bir şekilde kendisini göstermektedir. Yani aslında doğumdan sonra görülen basurun temel nedeni, hamileliğin son döneminde yaşanan gelişmelere bağlıdır.

Gebeliğin son zamanlarında kabızlık probleminin fazla olması durumunda, doktor sezaryen ile doğum tavsiye edebilir. Basurun hafif şekilde seyretmesi halinde ise, yumuşaması için suda doğum gibi seçenekler tercih edilebilir.

Basurun kabızlık ile en önemli ilişkisi, kabızlığın gebelik ve doğum sürecinde basura neden olmasıdır. Doğum sonrası basur neden olur? Sorusuna verilecek cevaplardan biri de, tuvalet ihtiyacı olmamasına rağmen tuvalette uzun sürer zorlanmak ve ıkınmak gibi durumların yaşanmasıdır.

Doğumdan Sonra Kabızlık Neden Olur?

Basura neden olan kabızlığın doğumdan sonra görülme nedenleri kötü beslenme, stres ve hareketsiz yaşam biçimidir. Doğum sırasında sindirim sisteminin yavaşlamasına bağlı olarak kabızlık problemleri görülmesi de muhtemeldir.

Gebelik sürecinde progesteron hormonunun artması sebebiyle, hamileliğin son dönemlerine doğru kabızlık sorunu görülebilir ve bu sorun basura neden olabilir.

Doğumdan Sonra Basur Nasıl Önlenir?

Gebelik ve doğum sonrasında hemoroid rahatsızlığının en önemli nedenlerinden birinin, kabızlık olduğunu söylemiştik. Hemoroid sorunlarının görülmemesi için, kabızlığı önleyici bir takım önlemler almak gerekir. Kabızlık ve hemoroid rahatsızlığını önlemek için alınabilecek önlemlerden bazıları şunlardır.

  • Hamileliğin son 3 ayında ve doğum sonrasında hareketli olmaya özen gösterin.
  • Evin koridorunda veya dışarıda kısa bir gezintiye çıkmak bu konuda faydalı olacaktır.
  • Günlük en az 12 bardak su içmek de kabızlığa bağlı olarak ortaya çıkan basur sorunlarının önlenmesine yardımcı olacağı gibi, anne sütünün artması için de faydalıdır.
  • Birçok kadın tuvaleti gelmesine rağmen dikişlerin zarar görmesi endişesi ile tuvalete gitmeye çekilmektedir. Doğumdan sonra bu endişe ile tuvalete gitmemek kabızlık ve hemoroid sorununun artmasına neden olacağı için mutlaka tuvaletiniz geldiğinde yapmanız gerekir.
  • Uzun süre oturmak, rahatsızlığın artmasına neden olacağı için mümkün olduğu kadar uzun süre oturmayın.
  • Kıyafet seçiminizi mutlaka bol kıyafetlerden yana yapın.
  • Bir tutam pamuğun üzerine saf zeytinyağı damlatarak, sorunlu bölgeniz üzerinde 10 dakika kadar bekletmek rahatlatıcı etkiye sahiptir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.