Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Doğum Sonrası Cinsel İlişkide Korunma Yolları

0 3.203

Doğum sonrası cinsel ilişkide korunma yolları ile hamilelikten korunabilir, doğum ardından kısa bir süre sonra gebe kalmadan rahatlıkla cinsel ilişki yaşamaya başlayabilirsiniz.

Doğum yaptıktan sonra annenin tamamen toparlanması için, 1 yıla yakın bir süreç gerekebilir. Bu süreçte anne fiziken olduğu gibi, psikolojik olarak da toparlanma aşamasındadır. Bu nedenle böyle bir süreçte yeni bir gebeliğe hazır olmak, her kadın için mümkün olmayabilir. Böyle bir durumda, doğumdan sonra cinsel ilişkide korunma yolları ayrı bir önem taşır.

Doğum yaptıktan sonraki ilk 6 hafta, cinsel ilişki için önerilmemesi nedeniyle bu haftalarda cinsellikten uzak kalmanız ve sonrası için korunmanız toparlanma sürecinde sizin için daha iyi olacaktır.

Doğum Sonrası Cinsel İlişkide Korunma Yolları

RİA

Rahim içi araçlarından biri olan RİA, doğumdan sonra cinsellikte korunma yolları arasındadır. Elastik yapıya sahip olan T şeklindeki rahim içi araç, 10 yıl boyunca rahim içerisinde sorunsuz bir koruma sağlayabilmektedir. Ürünün koruma oranı %97’ler dolaylarında olup sık tercih edilen yöntemlerden biridir.

Minihap

Progesteron hormunu içeren ve östrojen hormonu içermeyen haplardan biridir. Bebek emziren anneler tarafından kullanılabilecek doğum kontrol haplarından biri olan Minihap, diğer haplar gibi anne sütünün azalmasına fazla bir etkisi olmadığı için tercih edilmektedir.

Rahim İçi Araçlar

RİA dışında kullanabileceğiniz spiral veya benzer birçok rahim içi araç bulunmaktadır. Bu araçların koruyuculuk özellikleri %97’lerin üzerinde olup, birçok kadın tarafından güvenli bir şekilde kullanılabilmektedir.

İğneler

Doğumdan kısa bir süre sonra kullanılabilir olması nedeniyle avantaj sağlayan rahim içi araçlar, etkili ve sağlıklı doğum kontrol yöntemleri arasında görülmektedir.

Emzirme esnasında güven veren korunma yöntemlerinden biri olan iğneler, doğumdan kısa bir süre sonra rahatlıkla kullanılabilmektedir. Emziren anneler için doğum yaptıktan 6 hafta sonra kullanılması daha uygun görülmektedir. Kullanılacak iğneler genellikle %99 oranında koruma sağlarken, 8 ile 12 hafta arasında da etkili olmaktadır.

Doğum Kontrol Bantları ve Vajina Halkaları

Doğum yaptıktan üç hafta sonra, bu yöntemleri kullanarak korunmaya başlayabilirsiniz. Ancak bu yöntemlerin süt akışını azalttığı için, emziren kadınlara tavsiye edilmediği bilinmektedir.

Kondomlar

Doğum sonrası cinsellikte korunma yolları arasında yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biri olan kondomlar, %95’den fazla koruma sağlamaktadır. Herhangi bir deforme olmaması durumunda %100’e kadar çıkan koruma oranına sahip kondomlar, kadın ve erkek kondomu şeklinde bulunmaktadır.

İmplant

Doğum yaptıktan 3 hafta sonra kullanılabilecek yöntemlerden biridir. Yüksek koruma sağlayan doğum kontrol implantları, 3 yıl boyunca rahatlıkla kullanılabilmektedir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.