Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Doğum Sonrası Kanama Neden Olur?

0 2.216

Doğum yaparken ve ardından lohusalık döneminde görülen kanamalar annenin bir miktar kan kaybetmesine neden olsa da rutin bir beslenme durumunda da tehlikeli olmayabilir. Ancak doğumdan sonraki kanamanın fazla olması, tehlikeli kabul edilebilecek sonuçlar doğurabilir. Bu durumu yaşayan kadınların önemli bir kısmı, doğum sonrası kanama neden olur? Sorusuna cevap aramaktadır. Bu ve benzer sorularınız için ihtiyacınız olan cevaplar, bu yazının devamında sizlere sunulmuştur.

Doğum yaptıktan sonra çeşitli nedenlerle vajinal kanamalar olacağı gibi bu kanamalar şiddetli ve uzun süreli olabilmektedir. Rutin bir şekilde seyreden kanamalar için panik olup strese girmek yerine, bunun normal bir durum olduğunun bilinmesi gerekir. Ancak kanama şiddetinin fazla olması ve uzun sürmesi halinde, mutlaka doktorunuza başvurmanız önemlidir.

Doğum Sonrası Kanama Neden Olur?

Doğum sonrası kanama nedenleri arasında en fazla öne çıkan sebep, rahmin doğumdan sonrada kasılmaya devam ederek, plasentanı dışarı çıkarmasıdır. Yani bebeğin eşinin dışarı çıkması, bu kasılmalar sayesinde sağlanır ve buna bağlı olarak kanamalar görülebilir.

Plasenta dışarı çıkarıldıktan sonra da rahimde kasılmalar bir süre daha devam edeceği için, kanamaların devam etmesi mümkündür. Bu esnada yaşanan kasılmalar, rahim atonisinin olduğu yerdeki kan damalarının sıkışmasına etki etmektedir. Atonisi yeterli kuvvette kasılmadığında bu kanamalar daha fazla olacaktır. Doğumdan sonra kanama nedenleri arasında görülen yaygın faktörler şunlardır:

 • Çoğul gebeliklerde rahmin ve plasentanın aşırı kullanılmış olması
 • Vajinal enfeksiyonlar
 • Kan pıhtılaşma problemleri
 • Kan damarlarında veya rahim dokusunda yaşanan yırtılma problemleri
 • Vakum destekli veya forseps doğum yapılması
 • Erken doğumun engellenmesi için yaşanan kasılmaları önlemek adına verilen bazı ilaçlar
 • Annenin aşırı şişman olması
 • Doğumun normalden çok daha uzun sürmesi
 • Önceden çok doğum yapılmış olması
 • Gebelik zehirlenmesi veya hamilelikte yüksek tansiyon
 • Rahimden plasentanın erken ayrılmış olması

Gibi farklı nedenler, doğum sonrası kanama nedenleri arasında yer alır. Kanamanın ciddi boyutlarda olması durumunda mutlaka doktorunuza başvurarak muayene olmanız, olası ciddi sorunların önlenmesi adına önem taşır.

Doğum Sonrası Kanama Ne Kadar Sürer?

Kanama süresi, kadından kadına değişebilir. Kadınların farklı vücut yapıları ve sistemleri, süre hakkında net bir bilgi verilmesine engeldir. Ancak doğumun ardından 40 gün olarak bilinen ve lohusalık diye adlandırılan süreç, kanamaların olabileceği süreçtir. Burada kanama miktarının rahatsız edici düzeyde olması, tehlikeli olabilir.

Doğum Yaptıktan Sonra Kanama Miktarı Ne Kadar Olur?

İlk bir hafta boyunca, kanama miktarının fazla olması muhtemeldir. Bir haftadan sonraki 10-15 günlük süre içerisinde ise kanama gittikçe azalır. Doğumdan sonra süre geçtikçe yaşanan kanamalar artık lekelenme haline dönüşecektir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.