Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Doğum Sonrası Ne Zaman Adet Görülür?

0 1.903

Doğumdan sonrası süreç için fazlaca merak edilen konulardan biri de, doğum sonrası ne zaman adet görülür? Sorusunun cevabıdır. Doğum yaptıktan sonra adet görmeye başlamamış annelerin endişe ile sordukları bu sorunun cevabı be doğum sonrası adet kanaması ile ilgili detaylar, yazının devamında sunulmuştur.

Doğum Sonrası Ne Zaman Adet Görülür?

Doğum yaptıktan sonra normal adet döngüsüne başlanması, yaklaşık 3 ayı bulabilmektedir. Her kadının fiziksel durumu ve hormonal dengesi doğum ile birlikte daha fazla farklılık göstereceği için, bu süreç kadından kadına değişebilir.

Doğum sonrası adet kanaması sürecinde yaşanabilecek değişiklikler dikkate alınarak, endişeye kapılmaya yer verilmemelidir. Tıpkı doğum ve hamilelikte olduğu gibi doğumun ardından adet döngüsünün normale binmesi, belirli bir sürecin geçmesini gerektirir. Hatta bazı kadınlarda doğum yaptıktan sonra yeniden adet görülmesi, bir yılı bulabilmektedir.

Bu süre tamamen kişinin hormonları ile alakalı olup, duygusal etkenlerde adet döngüsüne etki etmektedir. Tüm bunlar dikkate alındığında adet döngüsünün rutin bir düzene binmesi için çevreden alınan bilgilerin fazla dikkate alınarak, geciken adet dönemi için panik yapılmaması gerekir. Diğer yandan çevresel faktörler ve beslenme koşulları gibi çeşitli etkenler, doğum yaptıktan sonra âdetin görülmez sürecine etki edebilir.

Her kadına özel kişisel bir durum olması nedeniyle gecikmelerin fazla önemsenip strese girilmemesi gerekir. Ancak her şeye karşı dikkatli olunarak, adet döngüsünün 3 ay geçmesine rağmen başlamaması halinde doktor kontrolüne gitmek de daha faydalı olacaktır.

Doğumun Ardından Adet Görülmemesi Hamile Kalmaya Engel mi?

Doğumun ardından adet döngüsünün kısa süre içerisinde başlamaması, genellikle yeniden hamile kalmaya engel bir durum değildir. Adet döngüsünün kesilmesi nedene bağlı olarak gebe kalmaya engel durumlardan biri olsa da, doğumdan sonraki kısa süreç içerisinde adet kanaması yaşanmaması gebeliğe engel olacak bir sorun değildir. Bu konuda toplum arasında ciddi yanılgılar bulunmaktadır.

Emzirmenin Adet Kanamasına Etkisi Var mı?

Emzirmek, adet kanamasını etkileyebilir. Hatta bebeğin emzirilmesi sıklığı gibi faktörler, adet kanaması üzerinde etkili olabilecek temel faktörlerden biridir. Doğum yaptıktan sonra emziren kadınlarda, adet kanamasının daha geç görüldüğü bilinmektedir. Bunun en temel sebebi ise emzirme sürecinde annenin daha fazla prolaktin hormonu üretmesi gelmektedir. Bu yüzden emziren kadınlarda adet gecikmesinin uzaması daha normal kabul edilebilir bir durumdur.

Doğumdan Sonra Adet Kanamasına Etki Eden Diğer Faktörler Nelerdir?

Hormonal dengede ki bozukluklar, doğum yaptıktan sonra adet gecikmesinin temel nedenlerinden biri olabilir. Aynı zamanda doğumla birlikte yaşanabilecek çeşitli enfeksiyonlar veya sağlık problemleri, adet görmeyi geciktirebilir.

Emzirmeyen kadınlarda âdetin anormal derecede gecikmesi halinde, doktor kontrolüne gitmek farklı problemlere karşı temkinli davranmak için faydalı olacaktır. Bu yüzden adet kanaması görülsün ya da görülmesin, yeniden bebek sahibi olmak istemeyen kişilerin özellikleri doğumdan sonraki 3 aydan itibaren hamilelikten korunma yolları uygulaması gerekir.

Doktora Ne Zaman Gidilmelidir?

Gebelikte olduğu gibi doğum yaptıktan sonra da düzenli olarak doktora gitmek, anne ve bebek sağlığı açısından önem taşır. Adet kanamasının görülmemesi nedeniyle, doğumdan 2 veya 3 ay sonra doktora gitmek farklı sorunlara karşı önlem almak için faydalı olacaktır. Rutin kontroller yapılırken, doğumdan sonraki süreç içerisinde doktor tavsiyeleri mutlaka dikkate alınmalı ve verilen tavsiyelerin dışına çıkılmaması gerekir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.