Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Emzirirken Nasıl Kilo Verilir?

Emzirirken Kilo Vermek

0 991

Emzirirken kilo vermek hemde sütünüzün daha fazla olmasını ister misiniz? sağlıklı beslenmek anne sütünüzün artmasını ve kilo vermenizi sağlar. Bundan dolayı emziren anneler sağlıklı beslenmeyi iyi bilmeli.

Hamilelikte anneler bebeklerinin sağlığını düşünerek nasıl beslenmelerine dikkat ediyorlarsa emzirirken de aynı şekilde dikkatli olmalıdırlar.

Anne sütü bilindiği gibi yeni doğmuş bebekler için en önemli besin kaynağıdır ve anneler sütlerinin kalitesini arttırmak için yediklerine dikkat etmelidirler. Yeni anne olanların yedikleri gıdaların türü ve miktarı hem sütleri hemde sütün kalitesi için çok önemlidir. Anne sütü yeni doğmuş bebekleri ishal olmaktan ve diğer bir sürü yaşanabilecek hastalıklardan koruyan bebekler için mucizevi bir besin kaynağıdır. Ayrıca annenin bebeğini emzirmesi aralarında bir bağ oluşturmaktadır. Bundan dolayı anneler anne sütünü arttıran besinler için bilinçli ve dikkatli olmalıdır.

Sağlıklı beslenmek anne sütünün kalitesini arttırır.

Annelerin beslenme şekilleri anne sütünün kalitesini etkiler ve anneler bebeklerinin gelişimi için yeteri kadar süt üretebilirler.

Emzirirken Kilo Vermek İstiyorum?

Hem kendi sağlığınız hemde bebeğinizin sağlığı için tüketeceğiniz sağlıklı besinlerle metabolizmanız düzenler ve ödemleri atarak yavaş yavaş kilo vermeye başlarsınız. Emzirirken kilo vermek için diyet programları yapmanıza gerek yoktur. Sağlıklı ve devamlı bir beslenme ile bir çeşit emziren anne diyeti yapmış olursunuz. Bilinen bir diğer yanlış ise emzirirken kilo vermek anne sütünü azaltır mı şüphesidir. Siz doğru beslenirseniz sütünüz zayıflasanız bile daha çok artar.

Emzirirken Bunlara Dikkat Edin

  • Günde 3 litre su tüketilmelidir. Su tüketiminin yanında süt arttırıcı çaylar, şekersi komposto, ıhlamur veya rezene çayı içebilirler.
  • Beslenmelerine et ve balık ağırlıklı yapmalıdırlar.
  • Meyve ve sebzeleri düzenli olarak tüketmelidirler.
  • Emziren,ren annelere en çok gereken kalsiyum bakımından zengin süt ve süt ürünlerini tüketmelisiniz.
  • Demir eksikliği emziren anneler için önemli bir sorundur. Demirin bol bulunduğu et, tavuk, balık, ceviz ve demi çok tüketmelidirler.
  • Emziren annelerin canı çok tatlı çekebilir. Bunun yerine daha çok sütlü tatlılar tüketilmelidir.
  • Kahve çay gibi günde birden fazla tüketilebilecek gıdalara dikkat edilmelidir.
  • Hamileyken enerji içeceklerinden de uzak durulmalıdır. Tavsiye edilen makale : Hamileyken enerji içeceği içilir mi?
  • İşlenmiş gıdaların tüketimini en kısa sürede kesmelidirler.
  • Yeni annelerin stresten uzak durmalı gerekmektedir. Stres ve üzüntü anne sütünü ciddi bir bu ölçüde azalmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.