Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Eşinde Sperm Morfoloji Bozukluğu Olup Hamile Kalanlar (Kesin Çözüm)

0 18.213

Çağımızın hastalıklarından biri olan morfoloji bozukluğu erkeklerin baba olamamalarında ki en büyük sebeplerden biridir.

Evlilikten sonra bebek sahibi olmayı deneyip eğer başaramıyorsanız sizin de eşinizde sperm kalite sorunu kısaca morfoloji  bozukluğu olabilir.

Eşinde morfoloji bozukluğu olup hamile kalanlar arasında biri olarak size bu yazımda neler yaptığımızı anlatmaya çalışacağım.

Hadi Başlayalım

Evlendikten sonra senelerce denemeye rağmen bir türlü hamile kalamamak, çoğu zaman kimyasal döllenme olması nir problemin işaretidir.

Jinekaloklara görünmemden sonra bir sorunum olmadığını ve eşiminde bir test yaptırması gerektiğini söylediler.

Eşimin sperm testinden sonra, sperm testinde morfoloji düşüklüğü olduğunu ve morfoloji 0 olduğunu gördük.

Sperm sayısının iyi olduğunu ama morfoloji değerinin düşük olduğunu söylediler.

Bizde soluğu bir ürologda aldık ve hayatımızın 3 senemiz bu doktorlar arasında gidip gelmekle geçti.

Peki Neler Yaptım

Sperm morfolojisi nasıl yükselir?

Sağlıklı bir yaşam bu işin başlangıcı diyebiliriz. Bol hareket edilmeli ve yağsız yemekler tercih edilmelidir. Tabiki ilaçsız düzelme sağlanamayacağı için ilaç ve bitkisel takviyelere başvurulmalıdır.

Spermlerde ki bozukluk; şekil bozukluğu, sayı azlığı, hareketsizlik olarak 3 ana maddeye ayrılır.

Eğer bu bozukluğu düzeltmek istiyorsanız ilk önce gıdanıza dikkat etmelisiniz. Hareketli bir yaşamı tercih etmeli ve sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddelerden uzak durmalısınız.

Yemeklerinizde koyu yeşil sebzelere ağırlık vermelisiniz. Ph değeri 8 ve üzeri olan su tüketmelisiniz. Nohut ( haftada 3 gün yenmeli ve suyu şçğlmelidir) incir, kuru incir, havuz, brokoli, fındık, ceviz, keçi boynuzu ( toz halinde olanıda su ile günde 1 tatlı kaşığı içebilirsiniz ) çok tüketilmelidir.

Morfoloji bozukluğu için hangi ilaçları kullandım!

İlk başta şunu belirtmek isterim ki her doktorun vereceği ilaçlar kişinin hastalığına ve bünyesine göre değişiklik gösterebilir. Benim kullandığım ilaçları iki ayrı doktor yazdı. Zaten genel olarak fazla da ilaç piyasada yok.

Aşağıdaki ilaçları kullanarak sıfır olan morfolojimi 2 ye çıkarttım.

  • Neofortil ( erkeklerin düzenli olarak günde 1 veya 2 adet içmesi gerekir.
  • Neofortil ( tüp bebek öncesi yumurta kalitesi için bayanlarda kullanabilir )
  • Ace vitamin hapı.
  • Nando x
  • Özel karışımlar. Doktorun özel olarak hazırladığı karışımlar. (Bal, polen, keçiboynuzu vs..)
  • İçerisinde bir sürü bitkinin olduğu haplar. ( kekik, at kuyruğu, deve dikeni vs..)
  • İğneler bence erkek spermi için en büyük takviyeler.
  • Progeny

Morfoloji sıfır olup hamile kalınır mı?

Biraz sizi bu durum uğraştırtasa da iyi bir doktor ve labaratuarla bunun üstesinden gelebilirsiniz.

Ben ilk 2 denememde başarısız olduysam da son tüp bebek denememizde iyi bir doktor ve yardımcılarının tecrübe ve bilgileriyle hamile kaldım.

Sperm kalite sorunu olan çiftlerde ilk önce bu konuda tecrübeli hastaneleri bulmaları gerekmektedir. Daha doğrusu bu işte tecrübeli doktoru ve ekibini bulması gerekir.

Tüp bebekçiler genelde kadına odaklandıkları için erkekteki bu sinsi hastalığı göremeyebilirler. Siz siz olun ilk önce eşinizin sperm kalitesini düzeltmeden tüp bebek yapmayın. Yoksa paranız boşa gider ve moraliniz bozulabilir.

Tüp bebek transferinde yumurta adeti ve kalitesi ne kadar önemliyse, erkek için de sperm kalitesi o kadar önemlidir. Sayı veya hareket değil ilk önce tüp bebek için spermin sağlıklı ve kaliteli olması gerekmektedir.

Şunu da unutmamak gerekir; benim eşimde morfoloji düşüktü ama hareketlilik be sayı tam sınırdaydı. Hatta bir doktor semen ve dna testi isteyip inceledi ve onlarda da sorun çıkmadı. Bize yazacağı takviye ilaçları kullanarak normal yolla da çocuk sahibi olabilirsiniz ama çok uzun sürebilir dedi.

Eğer sisinde eşinizde morfoloji bozukluğu, hareket azlığı veya sperm sayı azlıpı gibi bir sorun varsa tüp bebek yaptırmak için seçeceğiniz hastane bu konuda deneyime sahip bir ürologla iş birliği içinde olmalıdır. İstanbul ve Ankara’da isim yapmış doktorlar var. Aşağıya yorum bölümüne öğrenmek istediğiniz detay varsa lütfen yazın elimden geldiğince cevap vermeye çalışırım.

Moraliniz yüksek olsun, en kaliteli spermi ve yumurtayı bulduktan sonra tüp bebek işleminin tutma şansı yüksek olur.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.