Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Gebelik Belirtileri Nelerdir?

0 913

Kadın erkek herkes için hayatın en önemli dönemlerinden biri olan hamilelik, bazı belirtilerle kesinlik kazanırken bazı belirtiler ile de bu heyecanın dolaylı olarak habercisidir. Gebelik belirtileri nelerdir? Başlığı altında, hamilelik belirtileri hakkında detayları paylaştık.

Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Hamile miyim? Sorusunu soruyor ve gebelikten şüpheleniyorsanız, aşağıdaki belirtilerin sizde olup olmadığı daha fazla önem kazanmaktadır. Bu belirtilerden birkaçının görülmesi ciddi bir hamilelik belirtisi iken, bazı belirtiler tek başına da gebelik için ciddi bir belirtidir.

Meme Başlarında Koyulaşma

Meme başlarında normal süreçten farklı olarak koyulaşmanın artması, diğer belirtilerle birlikte hamileliğin belirtileri arasında görülmektedir. Özellikle göğüslerde oluşan hassasiyetle birlikte koyulaşmanın artması, bu belirtiyi daha net hale getirmektedir.

Gebelik sürecinde hormon değişikliğine bağlı olarak görülecek bu durum, hamileliğin 6. Haftasından sonra daha yoğun bir şekilde görülebilmektedir.

Adet Kesilmesi

Normal adet düzeninin bozulması ve regl döneminde adet olunmaması, başka herhangi bir sağlık problemi yoksa hamilelik için en önemli belirtiler arasındadır.

Adet takviminize göre adet olmamanız durumunda, gebelik testi yaptırılması için ciddi bir şüphe duyabilirsiniz. Âdetin uzun süre gecikmesi ve normal sürenin geçmesine rağmen adet olunmaması, en önemli belirtilerden biridir.

Göğüslerde Karıncalanma ve Hassaslaşma

Adet döneminde göğüslerde hafif ağrı hissedilmesi, adet sürecinin rutinleri arasındadır ve birçok kadında görülebilmektedir. Ancak adet gecikmesinin yaşanması ve göğüslerin daha hassas yapıya kavuşması, gebelik için bir belirti olabilir.

Aynı dönem içerisinde göğüslerde karıncalanma olması da, size hamilelik için müjde veriyor olabilir. Ancak bu durum birincil önceliğe sahip tek başına önemli bir belirti olmayıp, bu durumda diğer belirtilerin sizde olup olmadığını da dikkate almanız daha sağlıklı olacaktır.

Sıklıkla İdrara Çıkma

Erken gebelik belirtileri arasında, idrara çıkma sıklığı daha fazla olmaktadır. Özellikle gebeliğin ilk 3 haftasında daha yoğun yaşanabilecek bu durum, adet gecikmesi ve bulantı gibi belirtilerle birlikte daha da kuvvetlenmektedir.

Bulantı ve Kusma

Daha çok hamileliğin ilk 3 ayında görülen bulantı ve kusma durumu, gebeliğin sonraki süreçlerinde de görülebilmektedir. Mide bulantısı ve kusma durumu farklı sağlık problemleri nedeniyle de görülebilecek rahatsızlıklar olmasına karşın, gebeliğin diğer belirtilerinin görüldüğü dönemlerde hamilelik şüphesini artıracaktır.

Şişkinlik

Belirgin bir karın şişkinliği olmasa bile kendinizi şişkin halde hissetmeniz, çok erken hamilelik belirtileri arasındadır. Bunun en önemli nedeni ise, vücutta hormonal değişikliklerin yaşanmasıdır. Kadınlarda hormon değişikliğinin en yoğun yaşandığı dönem, gebelik dönemi olarak bilinmektedir.

Halsizlik

Birçok kadın, gebelik sürecini halsizlik şikayetleriyle geçirmektedir. Daha çok gebeliğin 6. Haftasından sonra belirgin bir şekilde hissedilen halsizlik, bu haftadan öncede görülebilmektedir.

Koku Hassasiyetinin Artması

Başta keskin kokular olmak üzere tüm kokulara karşı daha fazla hassasiyet göstermek, gebelik belirtileri nelerdir? Sorusuna verilecek cevaplardan biridir.

Hamilelik sürecinde kokulara karşı hassasiyet artarken, çok sevilen yemeklerin kokusundan dahi rahatsızlık duyulması mümkündür. Aşerme gibi hamileliğin en önemli rutinlerinden olan durum, koku hassasiyetinin olduğu dönemde daha fazla görülmektedir.

Gebelik Testi Sonucu Kesin Belirtidir

İstisnalar dışında, gebelik testi sonucu hamilelik için en kesin belirtidir. Yukarıda sayılan belirtilere benzer vücutta yaşanacak farklılıklar büyük şüphe uyandırsa da, yapılan test sonucunu daha fazla dikkate almak gerekir.

Adet gecikmesinin yaşanması ve hamilelik için şüphe duyulması halinde evde yapacağınız test, gebe olup olmadığınız sonucunu kesinleştirecektir. Gebelik testi çubuğunda iki renkli çizginin olması, hamilelik için en önemli işarettir. Buna rağmen kesin emin olmak için, test sonucu da hamile olduğunuzu işaret ediyorsa bir jinekolog muayenesine gitmeniz faydalı olacaktır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.