Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Gebelik Döneminde İş Yerinde Nasıl Beslenilmelidir?

0 783

İş ve günlük yaşamı dengede tutmak oldukça zordur. Özellikle bebek bekleyen bir kadın için daha da zorlu bir hale gelmektedir. Hamilelik sırasında sabahtan akşama kadar çalışıyor iseniz hem kendinizin hem de bebeğinizin sağlığını düşünmek zorundasınızdır. Ancak iş sırasında hem anne adayı hem de bebeği için yiyebileceği sağlıklı besinler yer almaktadır.

Hamilelikte hızlı ve sağlıklı bir kahvaltı nasıl olmalıdır?

Hamilelikte kahvaltı yapmak bebeğin ve annenin sağlığı için çok önemlidir. Eğer işe geç kalıyorsanız yanınıza mutlaka bir muz ya da sağlıklı tahıl barı almalısınız. Ancak tahıl barı tercih ederken şekerli olanlar yerine içerisinde kepek, kuruyemiş veya kuru meyve olan barları seçebilirsiniz. Ayrıca daima bir gece öncesinden yiyeceklerinizi ayarlayın. Bununla birlikte simit veya smoothie gibi şeyler de yanınıza alabilirsiniz. Hamilelik sırasında tüketmemeniz gereken en önemli şey ise kafeindir. Aynı zamanda çay, kahve, yumuşak içecekler, enerji içecekleri ve çikolata gibi gıdalar da hamilelik sırasında tercih edilmemelidir.

İş için en sağlıklı atıştırmalıklar nelerdir?

Eğer iş yerinde iştahınız bir anda açılıyorsa daima çalıştığınız yerdeki dolapta hafif ve sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun. Peki bunlar nelerdir?

  • Havuz, şeker mısır, sağlıklı ve çiğ sebzeler açlığınızı yatıştırmakta çok faydalı olacaktır. Bu atıştırmalıklarınızı serin ve hava geçirmez bir kabın içerisinde muhafaza etmeyi unutmayın.
  • Her türlü taze meyve veya incir, kuru erik, kuru ayısı gibi kurutulmuş meyveleri gıdaları tercih edebilirsiniz. Lif bakımından oldukça yüksek olan bu gıdalar aynı zamanda büyük bir enerji artışı sağlamaktadır.
  • Badem, kaju gibi magnezyum bakımından zengin olan gıdaları daima yanınızda bulundurmaya özen göstermelisiniz.
  • Ayrıca tuzlu ve kepekli krakerler, yulaflı kekler, tahıl barları ve kepek ekmekleri de yanınızda bulunmalıdır.

 

Öğle yemeğinde ne tercih etmeliyim?

Hamileler iş yerinde öğle yemeği olarak birçok farklı ve sağlıklı alternatiften faydalanabilir. Bunlar:

Sandviç hazırlayın:

Sandviçlerinizi farklı banket, brioche ekmeği gibi farklı ekmeklerden yapabilirsiniz. Ayrıca içlerine mutlaka su teresi gibi sağlıklı yeşillikler koymayı unutmayın. Ayrıca rendelenmiş havuç ve humusta oldukça iyi bir tat verebilir. Sandviçinizi hazırlamadan önce sebzelerinizi iyi bir şekilde yıkadığınızdan mutlaka emin olun. Eğer sandviçinizi sabah hazırlamakta zorlanıyorsanız akşamdan hazırlayın ve buzdolabınızda muhafaza edin. Ayrıca iş yerinde hazır yapılmış bir sandviç yemek durumunda iseniz mutlaka kepekli sandviçleri tercih edin ve içindekiler kısmını okuyun. Şeker, yağ ve tuz içeren gıdalardan uzak durun. Ayrıca içerisinde mayonez gibi soslar ve küflü peynirler bulunduran sandviçleri de tercih etmeyin.

Çorba için:

Çorba yapması oldukça kolay bir seçenektir. Önceden de hazırlayabileceğiniz çorbanızı 2-3 günden fazla buzdolabında bekletmeyin! Eğer iş yerinizde mikrodalga bir fırın varsa çorbanızı orada ısıtabilirsiniz.

Fırında patates lezzeti:

Patates cipsi hem C vitamini açısından hem de lif açısından oldukça zengin olan bir besin kaynağıdır bu yüzden öğle yemeği için harika bir tercih olabilir. Eğer iş yerinizde mikrodalga bir fırın bulunuyorsa dilimlenmiş avokado, şeker mısırı ve domates eşliğinde lezzetli bir yemek hazırlayabilirsiniz. Eğer hazır olarak fırında patates satın alırsanız az yağlı olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Salata:

Salatınızı kendiniz yaparken de ya da satın alırken de sebzelerin tamamen taze olmasına özen gösterin. Özellikle su teresi, roka gibi yeşil yapraklı sebzeleri tercih edin ve içerisine minik erik, turp ve domates gibi sebzeler de ekleyebilirsiniz. Salatınızı yapmadan önce mutlaka sebzelerinizi yıkayın. İçerisinde makarna, kuskus ve tahıl barındıran salatalar ise öğleden sonra tüm gün sizin tok durmanızı sağlar.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.