Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şaşırtıcı Bilgi

0 776

Gebelik dönemi kuşkusuz bir kadın için yaşanılabilecek en mutlu, en heyecanlı, en sabırsız ve aynı zamanda en yorgun düşürücü dönemler arasında yer almaktadır. Birkaç ay sonra kucağınıza almayı büyük bir sabırsızlıkla beklediğiniz minik bir bebek gebelik süresi boyunca size ilginç anlar yaşayabilir. Bunlar arasında mide bulantısı, karın tekmelemesi ise en çok bilinen hamilelik olayıdır. Bu yazımızda sizlere hamilelikle ilgili güzel bilgiler ve bir o kadar da ilginç bilgiler vermeyi amaçladık.

1. İlginç aşerme istekleri

Hamileliğin en çok bilinen yanı aşermedir. Aşermek bildiğiniz gibi eksik olan vitamin, kalsiyum ya da karbonhidrattan dolayı gerçekleşir ve oldukça normal bir durumdur. Ancak gebe olan bir kadının sadece sezonu olmayan meyve ve sebzeyi değil aynı zamanda çok farklı şeyleri yemek istemesi de mümkün olabilir. Gebe kadınlarının yaklaşık birçoğu sabun, toprak, kil ve kiremit gibi yenilmeyecek farklı şeyler aşerebilir.

2. Bebeğin sıcaktan etkilenmesi

Anne karnında olan bir bebek annenin duş aldığı ya da banyo yaptığı sırada oldukça rahatsız hissedebilir. Sıcak sudan dolayı sıcaklığın farklı olduğunu anlayan bebek o an oldukça rahatsız hissedebilir.

3. Koku hassasiyeti artar

Gebelik dönemi ile ilgili şaşıracağınız bilgilerden birisi de bu dönem koku hassasiyetinizin oldukça artmasıdır. Bu dönemde koku duyunuz çok kuvvetli olur ve sadece koklayarak bir yemeğin içerisindeki bulunanları sayabilirsiniz. Ancak koku hassasiyetinizden dolayı da mide bulantınız artabilir.

4. Rahmin boyutu değişir

Gebe olmayan bir kadının rahmi bir armut büyüklüğündedir. Tabii bu durum gebe kalma ile değişiyor. Hamile olan bir kadının rahmi o kadar çok büyüyor ki ağırlığı 1.5 kiloya kadar gelebiliyor. Rahmin büyümesi ile birlikte annenin iç organları bir baskıya maruz kalabilir ve bu yüzden oldukça sancılı bir dönem geçirebilir.

5. Ansızın gelen süt!

Gebelik döneminde yaşanılan en ilginç şeylerden birisi de hiç ansızın bir anda gelen süt olacaktır. Başka bir bebek ağladığında bile gelebilecek bu süt annenin yaşabilecek ilginç olaylardan birisidir.

6. Bebeğinizi masajla sakinleştirebilirsiniz

Karnınızdaki bebeği dokunuşlarınız ile mutlu ve rahat hissettirebilirsiniz. Bunu doktorunuzun önerebileceği bir kremle karnınıza hafif masajlar yaparak sağlayabilirsiniz. Bebeğiniz, annesinin yumuşak ve nazik ellerini hissettiğini sakinleşecek ve mutlu olacaktır.

7. Bebeğiniz doğmadan ağlayabilir

Bebekler sadece dünyaya geldikten itibaren ağlıyor sanıyorsunuz çok yanılıyorsunuz! Gebelik süresi boyunca bebekler anne karnında da ağlar sadece siz duyamazsınız bu yüzden bu günlerin keyfini çıkarın!


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.