Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Gebelik Şekeri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

0 2.849

Gebelik diyabeti olarak da bilinen gebelik şekeri nedir? Sorusuna detaylı cevaplar verdiğimiz bu yazımızda, gebelik şekeri belirtileri ve tedavisi farklı birçok konuya da değindik.

Gebelik Şekeri Nedir?

Hamilelik şekeri; Kendisinde daha öncesinde şeker hastalığı olmamasına rağmen, anne adayında hamilelik sürecinde ortaya çıkan ve doğumdan sonra kendiliğinden ortadan kalkan geçici bir diyabet hastalığı olarak tanımlanmaktadır.

Her ne kadar bebeğin doğumunun ardından ortadan kalkan bir rahatsızlık olsa da nadiren de olsa bir süre daha devam edebilmektedir. Hamile kadınlarda yüzde 2 ila 4 arasında görülen bu rahatsızlık, özellikle ailesinde şeker hastalığı geçmişi bulunan kişilerde görülmektedir. Ayrıca 35 yaşından sonra hamile kalanlarda, kilolu kadınlarda ve önceki gebeliğinde 4 kilodan daha ağır bebek dünyaya getirmiş kadınlarda daha sık rastlanmaktadır.

Hamilelik Şekeri Neden Olur?

Gebelik esnasında anne vücudu, plasenta vasıtasıyla kanda glikoz birikimine sebep olan hormonların üretilmesine neden olur. Normal şartlarda pankreas bunu idare edecek düzeyde insülin üretebilir olsa da, bazı durumlarda insülin üretimi yetersiz kalarak gebelik diyabeti olarak bilinen rahatsızlığın görülmesine neden olur.

Gebelik diyabeti için bazı risk faktörleri bulunmakta olup, aşağıdaki özellikleri taşıyan anne adayları bu hastalık için daha fazla risk altındadır.

  • Ailesinde şeker hastalığı bulunan kişiler
  • Hamilelikten önce anne adayının fazla kilolu olması
  • Önceki doğumlarında doğum kusurları bulunan bebek dünyaya getirmek veya ölü bebek doğurmak
  • Önceki doğumlarında 4 kilonun üzerinde ağırlığa sahip bebek doğurmuş olmak
  • Hipertansiyon veya farklı kronik rahatsızlıkların olması
  • Daha önceki gebeliklerde gebelik şekeri yaşamış olmak

Gebelik Şekeri Belirtileri Nelerdir?

Rahatsızlık kendini birtakım belirtiler ile gösterebilmektedir. Buna göre rahatsızlığın en yaygın belirtileri aşağıdaki gibidir. Aşağıdaki belirtilerde de görüldüğü üzere maddelerin tamamı, normal başka bir rahatsızlığın veya durumun belirtileri olarak da görülebilmektedir. Yani doğrudan gebelik şekerinin olduğuna dair işaret veren belirti bulunmamaktadır.

  • Sürekli yorgunluk hissi
  • Ağız kuruluğu
  • İdrar yapma ihtiyacının normalden daha sık hissedilmesi
  • Sürekli artan susama durumu

Gebelik Şekeri Tedavisi

Gebelikte kan şekerinin dengelenmesi anne ve bebek sağlığı açısından önem taşır. Hamilelik şekeri görülmesi durumunda, egzersizler ve sağlıklı beslenme modern tıbbın en önemli iki destekleyicisidir.

Her rahatsızlıkta olduğu gibi öncelikli olarak modern tıp yöntemleri ile tedavi esastır. Doktorunuzun tavsiyesi üzerine ilaçlar kullanılmalı, diyet ve diğer beslenme önerileri dikkate alınmalıdır. Bu geçici hastalığın tedavisinde sürekli olmasa da kimi hastaların, insülin iğnesi kullanması gerekebilmektedir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.