Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Gebelik Testi Nasıl Yapılır? Doğruluk Oranı Nedir?

0 3.250

Hamile olduğundan şüphe duyan kadınların cevap aradığı sorulardan biri olan gebelik testi nasıl yapılır? Sorusuna cevap verirken, evde yapılacak gebelik testi ve laboratuar ortamında ki testleri bilgi vermek amacıyla sizlerle paylaştık.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Adet gecikmesinin başlaması ve sürecinin uzaması durumunda, gebelik testi yaptırmak için şüphe duyabilirsiniz. Adet kanama periyodunun geçmesi durumunda, gecikmeden sonraki bir hafta içerisinde hamilelik testi yapılması sonucunun daha kesin olmasına yardımcı olacaktır.

Bazı testler idrardaki HCG hormonu seviyesini daha erken ölçebilmektedir. Ancak yine de en doğru sonuca ulaşabilmek için, hamile kaldığınızda şüphe duyduğunuz dönemlerde adet gecikmesi yaşıyorsanız bir hafta içerisinde test yapmanız veya yaptırmanız süre bakımından ideal olanıdır.

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik testi sağlık kuruluşlarında veya evde yapılabilir. Sağlık kuruluşlarında yapılacak gebelik testleri kan ve idrar testi şeklinde ikiye ayrılır. Kan testinde alınan kan örnekleri laboratuvar ortamında incelenerek kısa sürede hamile olunup olunmadığı hakkında netice verir. Yine aynı şekilde idrar testleri de inceleme sonucunda, yüzde yüze yakın güzel sonuçlar vermektedir.

Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Kişi sağlık kuruluşlarının dışında evde gebelik testi yapabilir. Evde yapılacak testler için, farklı test aparatları bulunmaktadır. İdrar yolu ile yapılan testlerde test aleti idrar yoluna yerleştirilerek kullanılmaktadır. Bu test çubuklarını aynı zamanda idrarı yaptığınız kabın içerisine batırarak 5-10 saniye beklemek suretiyle test yapılabilir.

Evde idrar ile hamilelik testi yaparken, birkaç dakika içerisinde sonuç almak mümkündür. Test çubuklarında tek çizgi veya iki çizgi, artı ve eksi işaretleri veya renk değişimleri gibi çeşitli sonuçlar hamile olup olmadığınızı belirlemede yardımcı olur. Artı veya çift çizgi işareti hamilelik göstergesi olurken, eksi veya tek çizgi işareti ise testin negatif sonuçlanması anlamına gelir.

Hamilelik Testi Sonuçları Ne Kadar Doğrudur?

Test çubukları için hamilelik testi sonuçları, yüzde 95’ın üzerinde kesin sonuçlar vermektedir. Hamilelik testlerinin %99’a kadar kesin sonuç verdiği iddia edilmiş olsa da, hormonal değişiklikler yumurtalıklarda farklı sonuçların görülmesine neden olabileceği için bu yüzdesel orantıyı %95 şeklinde algılamak daha doğru olacaktır.

Ancak evde test çubukları ile yapılan bu testler genellikle doğru sonuçlar verir. Önemli olan adet döngüsünün geciktiği ilk hafta içerisinde bu testlerin yapılmasıdır. Bu süreçte yapılan testler daha kesin sonuçlar vermektedir.

İdrar veya kan tahlili yoluyla laboratuvar ortamında yapılan testler ise, daha kesin sonuçlar vermektedir. Şayet evde yaptığınız test pozitif çıkmış ise, kesin emin olmak için ekstra olarak laboratuvar ortamında idrar veya kan testi yapılması faydalı olacaktır.

Kullanılan İlaçlar Test Sonuçlarını Etkiler mi?

Doğum kontrol hapları veya antibiyotik ilaçların hamilelik testi sonuçları üzerinde fazla etkisi olmadığı bilinse de, HCG içerikli ilaçların gebelik testi üzerinde etki ederek yanlış sonuçların görülmesine neden oldukları bilinmektedir. Bu nedenle HCG içeren ilaçları kullanan kişilerin ilaç kullanımına ara verdikten birkaç gün sonra test yapmaları veya en doğru sonuç için hastane ortamında gebelik testi yaptırmaları daha yerinde olacaktır.

Pozitif Veya Negatif Test Sonuçlarının Yanlış Olma İhtimali Var Mıdır?

Pozitif çıkan sonuçların yanlış olma ihtimali zayıftır. Ancak yine de böyle bir ihtimalin olması söz konusudur. HCG içeren ilaçların kullanımı, menopoz veya ektopik hamilelik gibi unsurlar pozitif sonuçları yanlış olma ihtimalini arttırmaktadır. Yine aynı şekilde negatif çıkan sonuçlarında yanlış olabileceğinden bahsetmek mümkündür.

Özellikle hamilelik testinin adet gecikmesi başlar başlamaz yapılması, idrarın seyreltilmiş olması veya sonuçların erken kontrol edilmesi gibi çeşitli faktörler negatif sonuçları için yanıltıcı olabilir.

Test Sonucu Pozitif Çıkarsa Ne Yapılmalıdır?

Testin pozitif çıkması durumunda, hamilelik belirtileri görülüyorsa testin doğruluğu bu şekilde teyit edilmiş olabilir. Ancak birkaç hafta geçmesine rağmen hamilelik belirtilerinin görülmemesi durumunda gebelikten emin olmak için, sağlık kuruluşuna başvurularak laboratuvar ortamında idrar veya kan testi yaptırılması faydalı olacaktır.

Bunun yanı sıra 2 veya 3 gün sonra tekrardan evde gebelik testinin yapılması daha sonuçlardan emin olmak için denenebilecek yöntemler arasındadır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.