Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Gebelikte Cep Telefonu Kullanmak Zararlı mı?

0 882

Günümüz hayatında cep telefonu ile konuşmayan ve haşırneşir olmayan birini bulmak her halde zor olur. Peki hamilelik öncesi elinizden düşürmediğiniz cep telefonu şu an aklınızda şöyle bir soru gelmesine sebep oluyordur.

Gebelikte cep telefonu kullanmak zararlı mı?

Gebelikle ilgili olarak cep telefonu kaynaklı herhangi bir risk bilinmemektedir.

Aksine yapılan bir çok ararştırmada cep telefonunun gebe annenin yaşamını kolaylaştırdığı ve acil durumlarda hep yanında olması gerektiğini göstermiştir. Cep telefonu, iş yerinden daha fazla uzaklaşarak evde işlerinizi yönetmeniz içinde size bir yardımcıdır.

Öte yandan cep telefonu tamamen zararsız da denilemez.

Telefonla normal hayatta yapabildiğiniz bazı davranışları hamileyken yapmamanız dah faydalı olacaktır. Örnek vermek gerekirse hamile değilken, telefona bakarak yürümek çok zararlı değilken hamilelikte dikkatinizi dağıtıp istenmeyen kazalara sebep olabilir.

Gebelikte yatarken yatağa cep telefonuyla girmek artık hayatımızın vazgeçilmez bir rutini oldu. Sosyal medyada gezinirken uyuya kalıp cep telefonu yatağın içinde tutmak uyku düzensizliklerine neden olduğu için dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Ayrıca cep telefonuyla uzun süre konuşulacaksa, konuşma hoparlör veya kulaklık ile yapılmalıdır.

Cep telefonunun 90 yıllarda hayatımıza girdiğini düşünürsek yapılan araştırmalar daha çok yetersizdir diyebiliriz. Bir yan etkiyi bulabilmek için uzun yıllar belkide bir insanın yarı yaşamını kapsayacak kadar zaman gerekebilir.

Örnek vermek gerekirse cep telefonunun kanser yapıp yapmadığı son 10 yıldır araştırılmaktadır. Belki de 40 yıl gibi bir süre sonucunda ortaya çıkacak bir sonucu öğrenmek için daha çok erkendir.

Bu sebeple gebeler üzerinde yapılan cep telefonu kullanmak zararlı mı araştırmaları ve testler daha kesin sonuçlar veremeyebilir. Yine de gebeyken temkinli davranarak cep telefonu, bilgisayar veya tapletlerden uzak durulmalıdır.

Amerika Birleşik Devletleri Yale Üniversitesi’nde son yıllarda yapılan araştırmalara göre ise uzun süre gebe kadının elinden cep telefonunu bırakmaması veya tablet de olabilir doğum sonrası bebekte davranışsal sorunlar doğurabilmektedir. Her bebekte rastlanılmasa da hiperaktiflik veya iletişim bozuklukları rastlanmıştır.

Çok kesin bilgilere sahip olmadığımığızı varsayarsak, en iyisi cep telefonunuzu mecbur olmadıkça uzun süre kullanmamanızdır. Telefonla konuşulurken de kulaklık tercih edilmeli ve telefonu karnınızdan uzak tutmanız riski azaltacaktır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.