Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Gebelikte Epilasyon Yapılır mı?

0 1.296

Kadınlar için hayatın en heyecanlı anlarından biri de gebe oldukları ve bebeklerini doğurdukları anlardır. Özellikle hamilelik döneminde kadınların kendini güzel bulmaması sıklıkça rastlanan bir durumdur.

Hormonal değişimler ve gebeliğin getirmiş olduğu stresle birlikte ayna karşısında kendini beğenmeme durumu ortaya çıkmaktadır. Hormonal değişimlerle birlikte gebelik döneminde fazla tüylenmeler yaşanmaktadır.

Peki tüylerinizden kurtulmak için gebelikte epilasyon yapılır mı?

Bu tüylenmeleri ilk aylarda rahatça giderebilirsiniz. Özellikle vajinal bölgede yapılacak temizlik işlemlerine devam edebilirsiniz. Aylar ilerledikçe göbeğinizin büyümesi ve bikini bölgenizi göremeyecek hale gelmenizden ötürü artık tüy temizliği zorlaşmaya başlayacaktır. Gebelik öncesinde kullandığınız ilaç ve tüy dökücüleri bu dönemde kullanmak zararlı sonuçlara neden olabilir.

Gebelikte Epilatör Kullanımı Güvenli Midir?

Epilasyon cihazları kadınların hayatında önemli yer tutmaktadır. İstenmeyen tüylere çözüm için kullanılan ve tüy temizliği konusunda yardımcı olan bu cihazlar gebelik döneminde de kullanılabilir. Hamilelik ileriledikçe epilasyon cihazlarını kullanmak iyiden iyiye zorlaşacaktır. Özellikle hormon dengesinin bozulması sonucunda tüylenme artarken, tüylerin kalınlığı da artmaktadır. Epilasyon işlemlerinde acıların seviyesi ve duyarlılıkta artacaktır.

Klasik Yöntemler Ağda ve Jilet

Ağda yine istenmeyen tüyleri alma konusunda sıklıkla kullanılan bir yöntem. Tüm vücut bölgelerinde ağda kullanımı yaygındır. Ağda kullanımı gebelikte zarar vermemektedir. Özellikle gebeliğin ilerleyen dönemlerinde ağda salonlarından yardım isteyebilirsiniz. Hamilelik sürecinde jilet kullanımının da bir sakıncası yoktur. Normal kullanımda gösterdiğiniz dikkatten daha fazlasını göstermek zorunda kalabilirsiniz. Erişemediğiniz noktalarda kesme ihtimaline karşı eşinizden yardım isteyebilirsiniz.

Hamilelikte lazer epilasyon tehlikelidir, zararlarını göz önüne alarak yaptırtmayın.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.