Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Gebelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

0 1.014

Gebelikte mide yanması, hamilelik boyunca anne adaylarının en sık karşılaştığı rahatsız edici boyuta ulaşabilen sorunlardan biridir. Peki, gebelikte mide yanmasına ne iyi gelir? Gebelikte mide yanmasına iyi gelen bitkiler ve yiyecekler nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını, aşağıda bulabilirsiniz.

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur?

Öncelikle sorunun neden kaynaklandığını bilmek, buna göre tedbirler almak adına önemlidir. Hamilelik sürecinde mide yanmasına sebep olabilecek faktörler, aşağıdaki gibidir.

 • Çok asitli yiyecek ve içecekler tüketmek, gebelerde mide yanmasını artıran sebeplerden biridir.
 • Gebelikten önce veya kesinlikle önerilmemekle birlikte gebelik sürecinde sigara kullanımı, önemli bir sebeptir.
 • Hamilelikle birlikte rahimde meydana gelen büyümenin mide üzerine baskı yapması, rahatsızlığın en doğal nedenidir.
 • Hormon değişimine bağlı olarak ortaya çıkan etkenlerde, mide yanmasına sebep olabilmektedir.
 • Farklı mide hastalıklarının bir belirtisi olarak, mide de yanma olabilir. Bu yüzden sürekli devam eden durumlarda, doktora gitmek daha faydalı olacaktır.

Gebelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Ilık Süt

Mideyi rahatlatıcı etkisinin yanında sindirim sistemi için de faydaları bulunan ılık süt, mide yanması probleminin hafiflemesinde önemli bir yardımcı olacaktır. Sağlıklı beslenme açısından önemli faydaları bulunan süt, gebelik sürecinde düzenli olarak tüketilmelidir. Mümkünse kapalı işlem görmüş süt tüketmek yerine, doğrudan doğal köyden gelen süt tüketimi daha yararlı olacaktır.

Lifli Gıdalar

Kuru kayısı, kaju, badem ve benzer lifli gıdalar, soruna iyi gelen öneriler arasındadır. Yine düzenli olarak tüketeceğiniz lifli gıdalar tok tutucu etkileriyle gebelikte kilo alımını da engelleyecektir.

Öğünlerin Yavaş Tüketilmesi

Yemek yerken, mümkün olduğu besinleri çiğnedikten sonra yutun. Besinlerin iyice çiğnendikten sonra yutulması, doğal olarak midenin gıdaları eritmek için salgılayacağı asit miktarının daha az olmasını sağlayacaktır.

Papatya Çayı

Gebelikte mide yanmasına iyi gelen bitkiler arasındaki papatya çayı, sağlıklı bir ruhsal denge açısından da oldukça önemlidir. Sindirim sistemi üzerinde farklı faydaları bulunan papatya çayını düzenli olarak tüketerek, midede meydana gelen yanma sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

Yatmadan Önce Yemek

Yatmadan 1,5-2 saat öncesinde, yemek yememeye özen gösterin. Mide vücut hareketsizken daha farklı çalışacağı için, yanma gibi problemlerin ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

Su tüketimi

Gün içerisinde belirli aralıklarla 2,5 litre su tüketin. Su genel sağlık açısından da oldukça önemlidir. Özellikle yatmadan 30 dakika önce bir bardak ılık su içmeniz, uyku esnasında midenizin daha rahat olmasını sağlayacaktır.

Zencefil

Hem baharat ve hem de çay olarak hazırlayıp tüketebileceğiniz zencefil, gebelik sürecinde ciddi faydaları bulunan baharatlardan biridir. Bu süreçte düzenli bir şekilde aşırıya kaçmadan zencefil tüketmek, faydalı olacaktır.

Salatalık

Kalori açısından yok denecek kadar düşük olan salatalık, kolay sindirimi ve mide refleksleri üzerindeki etkisiyle rahatlama sağlamaktadır. Günde 1 tane orta boy salatalık tüketebilirsiniz.

Muz

Haftada birkaç tane muz tüketmek, mide için faydalıdır. Örneğin 2 günde bir olmak üzere 1 tane orta boy muz tüketmek, mide yanması sorununa iyi gelecektir.

Mide Yanmasını Önlemek İçin Tavsiyeler

 • Gece yarısı, yemek yemeyin.
 • Sigara ve alkol kullanımı bebek için de zararlı olduğu gibi mide yanmasına da neden olmaktadır. Mutlaka terk edin.
 • Kola, kafein ve hazır meyve suları tüketmekten kaçının.
 • Uyku kalitesi ve düzenine dikkat edin.
 • Asitli gıdalardan uzak durun.
 • Sağlıksız abur cubur tüketimine ara verin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.