Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Günümüz çocuklarının kaba olmalarındaki 5 neden

0 989

Çocuklarımız bizler için çok önemlidir, ama bizleri çileden çıkardıkları kaba davranışları zaman zaman olabilir. Yapılan araştırmalarda günümüz çocuklarının önceki nesil çocuklarına göre kaba olmalarında 5 neden var. Gelin birlikte çocuklarımızı anlamak için inceleyelim.

1. Topluluk Eksikliği

Çağımızın anneleri çocuklarını büyütürken kimseden yardım almadan bağımsız olmak istiyorlar. Çocuklarına yakınlık gösteren ve birlikte zaman geçirmek isteyen kişileri yakın akrabaları dahi olsa sınırları aştıklarını düşünüyorlar. Eski ebeveynler ise çocuklarını büyütürken bir ananenin veya dedenin önemini bilerek çocuklarının hayatlarında olmalarını istiyorlardı.

2. Fazla Hoşgörü

Çocuklarınızın yanlış davranışlarını nasılsa çocuktur yapar diyerek tahammül ederiz. Bizim bu olumlu düşüncelerimiz çocuklarımızda yanlış izlenim yaratabilir. Unutmamlıyız ki çocuklar bizlerden daha çabuk öğrenir. Yanlış davranışlarını onlara hemen fark ettirmeli ve birdahaki yapmamalarını sağlamalıyız.

3. Ebeveyn ve Çocuk Arasındaki İletişim

Eskiden çocuklar arabaya binince ailesiyle birlikte müzik dinler ve beraber söylerlerdi. Çizgi film izleyebilmek için haftasonuna erken kalmak zorundaydılar. Günümüz çocukları ise her an istedikleri film ve müziğe ulaşabiliyorlar. Ebeveynler için rahat zaman kazandırsa da çocuklarımız için riskli bir durum oluşturmaktadır. Çocuklarımızla daha çok iletişimde olmalıyız.

4. Duygusal Baskı

Modern zamanın anneleri eskiden olduğundan çok daha fazla çocuklarıyla samimiler desek abartmış olmayız. Çocuklarımıza verdiğimiz daha fazla ayrıcalıklar onların ebeveynlerine karşı olan saygılarının azalmasına ve ne istesem bi şekilde yaptırım demelerine sebep olmakta. Daha sağlıklı bir ebeveyn çocuk ilişkisi için eski anne ve babalar gibi aramızdaki saygı çerçevesini korumalıyız.

5. Her şeyin Zamanı Vardır

Çocuklarımız bizlerin hayat kaynağıdır. Fakat şunu bilmemiz gerekir ki ebeveynlerinde kendilerine ait özel zamanları olmalıdır. Çocuklarımızı daha iyi ve sağlıklı yetiştirmek için ilk önce kendimize bakmalı ve zaman ayırmalıyız. Sizinde kendinize ait bir hayatınızın olduğunu çocuklarınıza anlatmalı ve her şeyin bir zamanı olduğunu belirtmelisiniz.

Kaynak : 1


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.