Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Hamileler Ne Kadar Kafein Alabilir?

Pregnant women drinking coffee and talking on sofa
0 840

Hamilelik, bir kadının yaşayabileceği en özel ve en güzel dönemlerden biridir. Bu dönemde anne, sadece kendini beslemez aynı zamanda çocuğunu da besler. Annenin karnındaki çocuk; annenin kanından, annenin yediği yemeklerden ve içtiği içeceklerden beslenir. İşte bu yüzden hamilelik döneminde anne, yediği ve içtiği besinlerde sadece kendini değil çocuğunu da mutlak suretle düşünmelidir. Bazı besinler vardır ki, hamilelik döneminde tüketilip tüketilemeyeceğine dair soru işaretleri oluşabilmektedir. O besinlerden biri de özellikle kahvenin içerisinde tüketilen kafein maddesidir. Kahve, pek çok insanın sevdiği ve günlük olarak tükettiği bir içecektir. Kahvenin içerisindeki en etkili ve en önemli madde olan kafeinin hamilelikte bebeğe zararı olup olmadığı çok tartışılır ve sorulur. İşte bu tartışmayı netliğe kavuşturmak ve sonlandırmak için tıp doktorları, hamileler günde ne kadar kafein alabilir araştırması yaptı ve bu araştırmanın sonuçlarını insanlarla paylaştı.

Hamilelikte Kahve Zararlı mı?

Bu zamana kadar bu soruya pek çok hekim farklı yanıtlar vermiştir. Kimisi kahvenin tamamen zararlı olduğunu söylerken, kimisi de kahvenin içilebileceğini söylemiştir. Son yapılan tıbbi araştırmalarla birlikte hamilelikte kafein sınırı olduğu görüşüne varılmıştır. Belli bir kafeine kadar tüketimin sorun olmayacağı, bu miktarın üzerindeki tüketimin sorun yaratabileceği belirlenmiştir. Buna göre, hamile bir kadının gebelikte kahve tüketimi, 200 mg’a kadar kafein olacak şekilde sınırlandırılmalıdır. Yani bir gün içerisinde içeceğiniz kahvenin içerisindeki toplam kafein miktarı 200 mg’ı geçmemelidir.

Gebelikte Nescafe İçmek Zararlı mı?

Bilindiği üzere içilen kahvelerin çeşitli türleri vardır. Nispeten biraz daha sert ve doğal olan Türk kahvesinden tutun, hazır ve daha yumuşak yapıda olan Nescafe markalı hazır kahvelerde vardır. Türk kahvesi gibi kahveler için ayrı, Nescafe gibi kahveler için ayrı bir sınırlama olup olmadığı da sık şekilde sorulmaktadır. Fakat burada önemli olan nokta kafein miktarıdır. Yukarıda söylediğimiz gibi, günlük tükettiğiniz kahvelerin içerisindeki toplam kafein miktarının 200 mg’a kadar olmasına dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Hamilelikte Fazla Kafein Tüketmenin Zararları

Hamilelikte kafein sınırı son araştırmalar ışığında belirlenmiştir. Peki, bu sınırın aşılması ne gibi sonuçlara yol açabilir? Bu konuda yapılan araştırmalar gösteriyor ki, eğer hamile bir kadın günde 200 mg’dan fazla kafein tüketirse bu, bebeğin gelişiminde aksamalara ve hatta kilo kaybına yol açabiliyor. Diğer taraftan 2 aylığa kadar olan hamileliklerde fazla kafein tüketiminin, bebeğin düşmesine bile yol açtığı ortaya çıkmıştır. Bu yüzden kafein tüketiminde ölçüye dikkat etmeyi sakın unutmayın.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.