Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Hamilelik Akıntısı Neden Olur?

0 2.409

Gebelik sürecinde fiziksel ve duygusal değişimler artarak devam ettiği için, bu süreçte çeşitli akıntıların görülmesi mümkündür. Bu akıntılardan biri de hamilelik akıntısı olarak bilinen ve daha çok gebelik sürecinde görülen akıntılardır. Peki, hamilelik akıntısı neden olur? Gebelik sürecinde çeşitli vajinal akıntılara maruz kalan anne adayları, durumdan endişe ederek bu sorunun cevabını aramaktadır.

Gebelikte görülebilecek akıntılar hamileliğin durumuna be her kadına göre farklılık gösterebileceği için, her akıntı görülmesinde endişe edilecek bir durum yoktur. Çünkü gebelik döneminde vajinal akıntılar, doğuma kadar çeşitli aralıklarla görülmesi muhtemel şeyler arasındadır. Her ne kadar gebelikte akıntı görülmesi sürecin olağan bir parçası olsa daha, bazı durumlarda farklı komplikasyonlara bağlı olarak vajinal akıntı görülebilir.

Hamilelik Akıntısı Neden Olur?

Hamilelikte akıntı görülmesinin en temel nedeni, gebelik ile birlikte anne dayının vücudunda yaşanan hormonal değişikliklerdir. Hamilelik sürecinde vajina duvarları hormonların baskısı ile genişleyerek akıntı görülmesine neden olur.

Diğer taraftan kas ve vajina derisine gebelik sürecinde kan akışının fazla olması da kesin olmamakla birlikte gebelik akıntısına neden olabilir. Ayrıca gebeliğin rahme yerleşmesi sürecinde kanamalı akıntılarda gebeliğin ilk aylarında görülebilir.

Hamilelik Akıntıları Ne Zaman Başlar ve Biter?

Gebeliğin ilk 8 haftasında görülebilecek akıntılar, daha çok 6 ile 8. Haftaları arasında başlamaktadır. Bu iki haftalık süreç, hamile kadınlarda hormonal dengenin yoğun bir şekilde değişmeye başladığı süreç olarak görülmektedir.

Bu akıntıların dışında hamileliğin farklı dönemlerinde doğuma kadar çeşitli akıntıların meydana gelebilir. Birçok anne adayı hamilelik akıntısı ne zaman biter? Sorusuna da cevap aramaktadır.

Hemen belirtmek gerekirse gebelik akıntıları, doğumdan sonra da kısmen görülmeye devam eder. Doğumdan sonra görülen ancak gebeliğin son haftalarında yaşanan hormonal değişikliklerin etki ettiği akıntılar, lohusalık akıntısı olarak da bilinmektedir. Doğumdan sonraki 10. Haftaya kadar, çeşitli akıntıların sık olarak görülmesi mümkündür. Bu haftadan sonra ise akıntılar biraz daha az ve seyrek gelmeye başlar. Akıntılarını tamamen bitmesi ise, 2 ayı bulabilir.

Hamilelik Akıntıları Normal mi?

Gebelikte görülebilecek birçok akıntı, sürecinin normal bir parçasıdır. Bu yüzden hamile kalınlıktan özellikle birkaç hafta sonra başlayan akıntılar için, endişe etmeyi gerektirecek bir durum yoktur.

Ancak özellikle akıntıların şiddetli olması ve uzun süre devam etmesi durumunda, rutin bir doktor kontrolüne gitmek anne bebek sağlığı açısından faydalı olabilir. Özellikle kanlı akıntıların görülmesi, farklı bir sağlık problemine işaret edebilir. Kanlı veya kansız şiddetli ağrılar ile birlikte görülen akıntılarda daha yine sağlık kuruluşuna giderek muayene olmak faydalı olacaktır.

Farklı Renklerde Görülen Hamilelik Akıntıları Neyi İşaret Eder?

Gebelikle birlikte görülecek akıntılar, farklı renk ve özellikler taşıyabilir. Bu akıntıların bazıları farklı bir rahatsızlığı işaret edebilir. Buna göre gebelikte görülen akıntıların özellikleri bakımından değerlendirilmesi gereken.

Hamilelikte Yeşilimsi Akıntı Nedir?

Gebelikte birlikte yeşilimsi akıntının görülmesi, bakteriyel enfeksiyon rahatsızlığına işaret olarak kabul edilebilir. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna gitmek gerekir.

Gebelikte Beyaz Sümüksü Akıntı Nedir?

Beyaz sümüksü akıntının görülmesi gebelikte normal kabul edilebilecek bir durumdur. Vajinanın hamilelik süresinde enfeksiyonlardan korunması için, rahim ağzının ıslak kalması gerekir.

Beyaz sümüksü akıntı vajinanın ıslak kalmasını sağlayarak vücudun vajina enfeksiyonlarına karşı önlem almasına neden olur. Kokusuz ve açık beyaz renkli olan sümüksü akıntılar sürecinin normal bir parçasıdır.

Gebelikte Pembe ve Kahverengi Akıntı Görülmesi Normal mi?

Gebelik yaşarken görülecek lekelenmelerin önemli bir çoğunluğu, kahverengi veya pembe şeklinde olur. Hamilelikte bu tip akıntılar genellik ve normal karşılanır. Yerleşme akıntıları olarak da bilinen bu akıntılar normal olsa da özellikle pembe akıntının karın ağrıları ile birlikte seyretmesi enfeksiyon veya farklı rahatsızlıkların habercisi olabilir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.