Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

0 3.174

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar? Sorusu, hamile kaldığından şüphe duyan kadınların cevap aradığı önemli sorulardan biridir. Gebelik normal belirtilerin dışında erken dönem belirtileri ile de kendini belli edebilir.

Özellikle daha önce gebelik yaşamamış kadınlar, şüphe duyduğu bazı durumların hamileliğin belirtisi olduğunu zannederek sorunun cevabını aramaktadır.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Soruya hemen cevap verecek olursak, özel gün öncesindeki dönemin belirtilerinin birbirine yakın olduğunu söylemek gerekir. Yaşayacağınız yumurtlamanın ardından gelen birkaç gün içerisinde, hamilelik belirtilerine yakın işaretlerin gözlemlenmesi mümkündür. Ancak gebelik belirtilerine benzer işaretlerin ortaya çıkması nedeniyle, hamilelik için kuvvetli bir tahmin yapmak zor olacaktır.

Hamilelik belirtilerinin görülmesi her kadında farklı süreçleri kapsayıp yine farklı şekillerde olacağı için, ortaya çıkan şüpheli durumların hangisinin hamilelik belirtisi olduğunu söylemek daha güç olacaktır. Kimi kadınlarda görülecek erkeğin hamilelik belirtilerinin, hamileliğin oluşmasıyla birlikte birkaç hafta sonra görülmesi muhtemeldir.

Erken belirtiler döllenme yaşanmasından sonraki 5 ile 10 gün arasında görülmeye başlayabilir. Görülen belirtilerde hamilelikten şüphe duymak için, adet döneminin şüphelerinizin arttığı bu döneme denk gelip gelmediğine dikkat edilmesi gerekir.

Hamilelik İçin En Önemli İşaretler

Aşağıdaki semptomlarının bir kısmı adet döneminde de görülebileceği için, bu işaretlerin görülmesi kesin hamile olacağınız anlamına gelmez. Ancak birden fazla işaretin şüphe duyduğunuz dönemde bir arada görülmesi, gebe olma ihtimalinizi artıracaktır.

Geciken Adet Kanaması

Adet gecikmesi yaşanmasının en önemli nedeni hamilelik olsa da, farklı sebeplerden dolayı da kanama gecikmeleri olabilir. Şayet aşağıdaki belirtilen ile birlikte adet gecikmesi görmeniz halinde, hamile kalma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Diğer belirtilerle birlikte adet gecikmesi görülmesi durumunda, kesin sonuç için vakit kaybetmeden gebelik testi yaptırmanız faydalı olacaktır.

Göğüslerde Hassasiyet

Göğüs uçları ve göğüs genelinde farklı hassasiyetlerin oluşması, yine gebelik için önemli işaretlerden biridir. Şişkinlik ve acı, bu hassasiyetlerin başında gelmektedir. Özellikle adet gecikmesi gibi durumların göğüslerde hassasiyet ile birlikte görülmesi, gebelik şüphesini kuvvetlendirir. Aynı zamanda göğüslerdeki şekil ve renk değişiklikleri, önemli belirtiler arasında sayılmaktadır.

Diğer İşaretler

  • Sıklıkla idrara çıkmak
  • Vücut ısısının artması
  • Karın bölgesinde uzun süreli devam eden şişkinlik durumu
  • Bulantı ve kusma
  • Halsizlik ve sürekli uyuma hissi
  • Kokulara karşı hassasiyet gösterme
  • Kokulu beyaz akıntı gelmesi

Gibi durumlar hamileliğin işaretçisi olduğu için bu belirtilerin adet gecikmesi ile birlikte görülmesi, şüphelerinizin doğru olabileceğine birer işarettir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.