Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Hamilelik Elbiseleri Nasıl Olmalıdır?

0 1.033

Gebelik süreci, anne adayının en fazla dikkatli olması gereken önemli bir süreçtir. Bebeğin rahat ve sağlıklı gelişimi ile birlikte anne adayının kendini rahat hissederek bu süreçte daha sağlıklı olabilmesi, birçok etkene bağlıdır. Bunlardan biri de hamilelik elbisesi olmaktadır. Peki, hamilelik elbiseleri nasıl olmalıdır?

Gebe elbisesi seçerken dikkatli davranarak yapacağınız seçim, bu süreçte sizin rahat ettiğiniz kadar bebeğin gelişimini de etkileyecektir. Karnınız artık iyice büyümeye başlayıp bacaklarınız şiştikçe, dar hamile kıyafetleri sizin için bir sorun olmaya başlayacaktır.

Hamilelik Elbiseleri Nasıl Olmalıdır?

Rahatlık ve Esneklik

Etek ya da bütün elbiseleri tercih etmiyorsanız, seçeceğiniz pantolonun ve tişört, gömlek gibi üst giyimin, bol ve esnek olması önemlidir. Karnınızın şişmesiyle birlikte kıyafetinizin bol olması, size bu zorlu süreçte rahatlık verecektir. Ki özellikle gebeliğin başlarındaysanız, bol ve esnek kıyafetler daha fazla önem kazanmaktadır. Günler geçtikçe göbeğinizin daha fazla büyüyeceği unutulmamalı, seçimler buna göre yapılmalıdır.

Doğal ve Kaliteli Kumaşlar

Kıyafet seçiminiz ne olursa olsun, yün, keten ve pamuk türü kıyafetleri seçmeniz daha sağlıklıdır. Kumaşın doğallığının fazla olması, hassas bir dönemde olmanız nedeniyle önemlidir. Bu yüzden doğal ve kaliteli kumaşlardan yapılmış hamile kıyafetleri tercih edilmelidir.

Diğer yandan kıyafetin kesim ve dikim kalitesinin de fazlaca iyi olması gerekir. Basit bir dikim hatasının sizi rahatsız edeceğini ve hatta kıyafeti giymekten vazgeçmenize neden olacağını unutmayın.

Etek veya Bütün Elbiseler

Aslında gebelik süreci için en rahat kıyafet türünü, bütün elbiseler yani abiye tarzı kıyafetlerdir. Bu kıyafetler çok daha rahat hareket kabiliyetine sahip olmanıza yarayacak, gebelik gibi önemli bir süreçte rahat etmenizi sağlayacaktır.

Diğer yandan etek ve üzerine mevsim şartlarına göre bol ve esnek bir tişört veya gömlek tercih edebilirsiniz.

Bel Kısmına Dikkat Edin

Kıyafetin kendi ne kadar rahat ve kaliteli olursa olsun, kıyafet alırken bel kısmının kalitesine de mutlaka dikkat edin. Bu kural, gebelik döneminde çok daha önem kazanmaktadır. Bir kıyafetin rahatlığından gerçek manada bahsedebilmek için, bel kısmının rahatlığına bakmak gerekir.

Sevdiğiniz Tarz ve Renkler

Hamilelik sadece bedende birtakım değişikliklerin yaşanması değil, aynı zamanda psikolojik değişimlerin ve kırılmaların olduğu hassas bir dönemdir. Bu yüzden kıyafet seçimlerinde sevdiğiniz tarz ve renkleri gebeliğe uygun kıyafetler arasından tercih etmeniz, az da olsa size psikolojik bir rahatlık sağlayacaktır.

Rahat Ayakkabıları Tercih Edin

Kıyafetlerin yanı sıra ayakkabılarınızda, bu dönemde önem vermeniz gereken şeylerden biridir. Hamilelikle birlikte ayaklarınızın da şişmeye başlayacağını unutmayarak, hem düztabanlı ve hem de rahat yapılı ayakkabıları seçmek faydalı olacaktır.

Kış Aylarında Hamilelik Kıyafetleri Nasıl Olmalıdır?

Kış aylarında ise yukarıda sayılanları da dikkate alarak, kıyafet seçiminizi mevsim şartlarına uygun yapmanızdır. Ancak genellikle evde bulunacağınız için, kışın giydiğiniz kazak ve kıyafetlerden biraz daha ince giyebilirsiniz. Aslında fazla bunalmamak için bulunduğunuz yerde kış aylarının keskinliğine göre, sonbahar aylarında giyilebilecek kıyafetler tercih edilebilir.

Kısacası kış aylarında ne sizi üşütecek ne de bunaltacak kıyafetlerden uzak durmanız kâfi olacaktır.

Hamilelikte Dar Giyinmenin Sakıncaları Neler?

Bu önemli süreçte giyilen kıyafetlerin dar olması, bebeğin gelişim ve hareket kabiliyetini sınırlandıracaktır. Uzmanlar bu sıkışıklıktan dolayı bebeğin kordonunun dolanma durumuna karşı, sıklıkla uyarılarda bulunuyor.

Diğer taraftan bebeğin rahat bir gelişimi, anne bedeninin rahatlığına da bağlıdır. Giyilen dar hamilelik kıyafetleri rahimde bir baskı oluşturup bebeği sıkıştıracağı için, bebeğin anne karnında kan akışının yavaşlamasına da engel oluşturacaktır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.