Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Hamilelik Sırasında Uykusuzluk Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

0 1.640

Eğer yeni bir anne adayı iseniz muhtemelen bebeğiniz dünyaya geldikten sonra uykusuzluk yaşayacağını düşünürdünüz değil mi? Hamileliğin üç trimesterında da anne adayları uykusuzlukla mücadele etmektedir. Gebeliğin ilk üç ayı daha çok uyumaya meyilli olan anne adayları sonraki aylarda ise büyük bir uykusuzlukla karşılaşırlar. Yani hamileliğin tüm gün boyunca sizi yorgun hissettireceği gibi bazı geceler uykusuz kalmanıza da neden olacak. Hamilelikte uykusuzluk yaşayanlar için yazımızda birkaç öneri bulunuyor ancak gelin önce hamilelik sırasında neden uykusuzluk meydana gelir bunu öğrenelim:

Hamilelik sırasında uykusuzluğun meydana gelmesinde etkili olan faktörler:

  • Sık idrara çıkma isteği
  • Mide bulantısı veya kusma
  • Hormonal değişimler
  • Sırt ağrısı
  • Göğüs hassasiyeti
  • Karnın rahatsız oluşu
  • Bacak krampları
  • Nefes darlığı
  • Mide ekşimesi
  • Kabuslar

Hamilelik sırasında uykusuzluk yaşamanıza neden olan diğer faktörler strese bağlı nedenlerden de meydana gelebilir. Anne adaylarının çoğu doğum yapma ya da bebeği dünyaya geldikten sonra nasıl bir anne olacağının kaygılarını yaşamaktadır. Bu düşünceler gece uyurken kafanızda dolanabilir ve uykusuz bırakabilir. Bu düşüncelerden kendinizi uzaklaştırmak zor olabilir ancak kaygının işe yarar bir şey olmadığını hatırlamaya çalışın. Bunun yerine bir kağıda endişelerinizi not edin ve bunlara muhtemel çözüm önerileri üretmeye çalışın. Bu aynı zamanda zihninizin rahatlamasına neden olacaktır.

En zor üçüncü trimester

Yapılan araştırmalara göre gebeliğin ilk trimesterında anne adaylarında daha çok verimsizlik gibi şikayetler yer alıyor. Özellikle çalışan anne adaylarının yorgun olması onlar açısından oldukça zor olabiliyor. Ancak bunun için gün içerisinde şekerlemeler yaparak bu yorgunluğu bir nebzede olsa azaltabilirler. Hamileliğin her döneminde anne adayının bedeninin dinlenmesine ihtiyacı vardır. Sonraki aylarda anne adayının karnı daha da büyümektedir ve bundan dolayı fiziksel olarak da uyumak anne adayı için zorlaşmaktadır. Anne adayını sırt üstü yatmak yerine sol tarafına yatarak uyuması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Gebeliğin üçüncü trimesterı ise anne adayı için en zor dönem olarak bilinmektedir. Doğum yapma konusunda oldukça endişeli ve heyecanlı olan anne adayları bu psikolojik nedenden dolayı da uyuyamayabiliyor. Uyku kalitesinin oldukça hassas olduğu bu dönemde aynı zamanda anne adayının gördüğü rüyalar da onu etkilemektedir. Böyle durumlarda anne adayının kalkıp hareket etmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca anne adayının gün içerisinde de aktif olması gece hem bebeği hem de kendi rahatlığı için daha kolay olacaktır.

Gebelikte uykusuzluk bebeği etkiler mi?

Hamilelik sırasında anne adayının uykusuzluk yaşaması oldukça normal karşılanan bir durumdur bu yüzden bebeği etkilediği söylenemez. Sizin uykusuz kalmanızı sağlayan nedenler bebeğinizi doğrudan etkilemez.

Hamilelik sırasında uykusuzlukla baş etme yöntemleri:

Hamilelik sırasında uykusuzluğu önlemenin birkaç yöntemi mevcut. Bu öneri listesini aşağıdan görebilirsiniz:

Duygusal olarak rahatlayın: Eğer sizi geceleri uyutmayan ve bitmek bilmeyen endişeleriniz varsa bu problemlerinizi partnerinize ve bir arkadaşınıza anlatabilirsiniz. Aynı zamanda endişelerinizi bir kağıda yazarak da meditasyon yapabilirsiniz.

Kafein ve çikolata tüketmen çakının: Özellikle akşam saatlerinde kafein ve çikolata tüketmekten kaçının.

Egzersiz yapın: Günlük olarak hamilelik egzersizlileri yaparak geceleri rahat bir uyku uyuyabilirsiniz. Ancak bunu akşam saatlerinde yapmayın.

Uyku saatiniz düzenli olsun: Mümkünse her gün aynı saatte yatağa gidin ve uyumaya çalışın. Bununla birlikte hafif müzikler dinleyerek kendisini rahatlatabilirsiniz.

Hava alın: Eğer yatak odanız çok soğuksa ya da çok sıcaksa uyumanız zorlaşabilir. Bu yüzden ısı kontrolü yapın. Odanızın ılık olmasına özen gösterin. Ayrıca uyku sırasında size ekstra olarak rahatlık sağlayacak olan yastıkların rahatlılığını kontrol edin.

Gebelik sırasında anne adayları uykusuzluk yaşayabilir ancak yukarıda sizin için tavsiye ettiklerimizi uygularsanız daha rahat bir uyku dönemi geçirebilirsiniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.