Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

0 879

Gebelik konusunda şüphe duyan kadınların bir çoğu, hamilelik testi ne zaman yapılır? Sorusuna cevap aramaktadır. Yapılan testlerin ciddi anlamda doğru sonuçlar vermesi, basit bir şekilde evde gebelik testi yapmayı mümkün hale getirmektedir. Ancak hamile olunup olunmadığı konusunda şüphe duyulması halinde, gebelik testi ne zaman yapılır? Sorusuna cevaplar aranmaktadır.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Testin en ideal yapılma zamanı, âdetin kesildikten sonraki gün olmaktadır. Yani adet gecikmesi yaşadığınız andan itibaren, hamilelik testi yapmak veya yaptırmak en ideal zaman olarak bilinmektedir. Adet gecikmesinin ardından yapacağınız test sonucunun doğru olma olasılığı, yüzde 99 oranından daha fazladır.

Gebelik Testi Hangi Yollarla Yapılır?

Hamilelik testi yapmak için, iki farklı yöntem uygulanmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

Kan ile gebelik testi: Laboratuar ortamında kan örneği alınarak, kandaki HCG seviyesi ölçülür. Yapılacak bu basit testin ardından, kişinin hamile olup olmadığına dair kesin bilgi verilebilmektedir.

İdrar ile gebelik testi: Tıpkı kan testinde olduğu gibi bu testte de idrardan bir miktar alınarak, laboratuar ortamında HCG miktarına bakılır. Bunun dışında evde gebelik testi için kullanılan yöntemlerde de, idrar ile test yapılmaktadır. Eczaneden alacağınız gebelik testini idrar yöntemi ile kullanarak, hamile kalıp kalmadığınızı öğrenebilirsiniz.

En Güvenilir Test Hangisidir? Kesin Sonuç Verir Mi?

Laboratuar ortamında kan veya idrar testi şeklinde yapılan hamilelik testleri en güvenilir testler olduğu gibi, sizin evde yapacağınız testlerde güvenilirliği yüksek testler arasındadır.

Yapılacak hamilelik testinin kesin sonuç verebilmesi için, adet gecikmesinden sonraki en geç 1 haftalık süreç içerisinde testin yapılması gerekir. Mümkünse adet gecikmesinden 1 ya da 2 gün sonra test yapmak, en doğru sonuçları almak için ideal zaman dilimi olarak bilinmektedir.

Yapılan testin doğruluk payını artırmak için, sabah saatlerinde uyanır uyanmaz yapılması tavsiye edilmektedir. Test yaparken kullanacağınız gebelik testi kitinin,  tarihinin geçmemiş olmasına da mutlaka dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca HCG seviyesini etkileyen birtakım ilaçlar kullanan kişilerin, ilaç kullanımı süreci boyunca doğru sonuçlar alması pek muhtemel değildir.

Hamile Olmadığınız Halde Testiniz Pozitif Çıkabilir

Bazı durumlarda, gebelik olmadığı halde testin pozitif çıkma ihtimali bulunmaktadır. Bunun en büyük nedeni, HCG içerikli ilaçların kullanılmasıdır. Bu tür ilaçları kullandığınız süre içerisinde test yapmanız, işe yarar bir sonuç almanıza engel olacaktır. Aynı zamanda HCG seviyesini etkileyen ilaçlar, hamile olmadığınız halde test sonucunun pozitif çıkmasına neden olabilir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.