Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken 10 Durum

0 1.132

Anne adayları hamilelik süreci boyunca hem kendisini hem de bebeğinin sağlığını düşünmek zorundadırlar. Oldukça kritik bir dönem yaşayan anne adaylarının çok dikkatli olması gerekmektedir aksi takdirde oldukça sıkıntılı bir dönem geçirebilir. Biz de hem anne hem de baba adayları için hamilelikte dikkat edilmesi gerekenleri madde madde açıklayacağız. Dikkatli ve tedbirli olduğunuz takdirde oldukça rahat ve sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz.

1. Kullandığınız ilaçlara dikkat edin

Hamile kadınların en çok dikkat etmesi gereken konulardan birisi aldığı ilaçlar olacaktır. Çünkü antibiyotik ya da yan etkileri oldukça güçlü olan ilaç kullanımı hem anne adayının hem de bebeğin sağlık durumunu tehlikeye atacaktır. Tabii ki bu durum tüm ilaçlar için aynı değildir. Ancak kullanacağınız ilaçları önce doktorunuza danışın ve onun vereceği karar doğrultusunda kullanmaya özen gösterin.

2. Şekeri azaltın

Şeker tüketiminin zararı bildiğiniz gibi sadece hamileler için geçerli değil. Ancak fazla tüketim söz konusu olduğunda oldukça yoğun bir kalori almanıza neden olan şeker hamilelik döneminde büyük bir soruna yol açabilir. Şeker bildiğimiz gibi damar, diyabet, obezite ve kalp gibi rahatsızlıkları tetikleyen bir gıda ürünüdür. Bu yüzden özellikle anne adayları hamilelik sırasında şeker tüketimini azaltmaya önem göstermelidir. Kan şekeri düştüğünde şekeri tercih ettiğinizde çok vakit geçmeden yine yorgun hissedeceksinizdir ve bu da oldukça sağlıksız bir durumdur. Bu yüzden hamilelik süreci içerisinde şeker ihtiyacınızı bal, keçiboynuzu ve meyvelerden karşılamanız hem sizin hem de çocuğunuz için daha sağlıklı olacaktır.

3. Tükettiğiniz gıdalara dikkat edin

Hamilelik sırasında tükettiğiniz gıdalar büyük önem taşımaktadır. Anne adayının ve bebeğin sağlığı için bol sebze, meyve tüketmek büyük önem taşır. Özellikle hamilelik döneminin ilk üç ayından sonra tükettiğiniz gıdalar bebeğinizin gelişimini daha çok etkilemektedir. İlk üç ay folik asit açısından bol alan yiyecekler alımına özen göstermelisiniz ancak üç ay sonrasında ise kafeinli içeceklerden, pastörize edilmeyen peynir ve sütler, işlem gören her çeşit etten, çiğ ya da az pişmiş et ürünlerinden, asitli içeceklerden ve yapay tatlandırıcılardan uzak durulmaya çalışılmalıdır.

4. Uyuduğunuz pozisyonun önemi büyük

Hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gerekilenlerden birisi de annenin uyuma şeklidir. Hamilelikte tüm ağırlık bel kemiği ve sırt kaslarında olduğu için kan damarlarının sıkışması olabilir. Doktorlar özellikle 20. haftadan sonra hamilelik süresi boyunca annelerin sırtüstü değil yan yatmalarını ve özellike sol yan tarafa doğru yatmalarını öneriyor.

5. Bitki çayların tüketimi önemli

Bitki çayların birçok hastalığa karşı faydalı olduğu inkar edilemez. Ancak hamilelik sırasında bitki çaylarının tüketimine çok dikkat edilmelidir! Bazı bitki çayları hem yüksek hem de düşük tansiyona neden olabilir bu yüzden tüketimi kontrol altında olmalıdır. Tüketilen bitki çayı miktarı gözetim altında tutulmalıdır ve günde en fazla 2 bardak içilmelidir.

6. Evde evcil hayvan olması

Birçok bebek bekleyen çiftin merak ettiği konulardan birisi evde evcil hayvan beslemenin bebek için sağlıklı olup olmadığıdır. Ancak merak etmenize hiç gerek yok çünkü annenin hamileliği süresince evde evcil hayvanın yer alması bebeğin sağlığını etkilemez. Ancak yine de bazı evcil hayvanların mikrop bulaştırma ihtimaline karşı annenin hamilelik süreci başında travma testi yaptırması tüm oluşabilecek sorunları ortadan kaldıracaktır.

7. Spor yapmak

Gebelik süresi boyunca egzersiz yapmak hem anne hem de bebeğin sağlığı için büyük bir önem teşkil etmektedir. Yapacağınız hareketlerin çok ağır olmamasına ve sizi yormamasına dikkat etmelisiniz. Özellikle anne koşmak ve ağırlık kaldırmak gibi sporlardan uzak durmalıdır. Bir uzman eşliğinde hamileliğinizin dönemine uygun bir egzersiz programını takip etmenizi öneririz.

8. Yolculuk yapmak

Özellikle hamileliğin 3. trimesterın da en çok dikkat edilmesi gereken konulardan birisi uzun süren yolculuklardır. Doktorlar gebeliğin özellikle son bir ayı annelerin uzun süreli seyahatler çıkmasını önermiyor. Eğer annenin erken doğum ya da düşük yapma gibi bir tehlikesi yoksa doğuma son bir ay kala uzun yolculuklar yapabilir.

9. Çok sıcak ortamlar

Özellikle hamileliğin ilk üç ayında yapılmaması gerekenle arasında annenin çok sıcak bir ortamda bulunmaması gerekir. Çünkü böyle ortamlar gebeliğin ilk üç ayında düşük yapma riskini tam iki kat arttırır. Bu yüzden anne için sauna ve hamam gibi sıcaklığı yüksek olan yerlerde durmaması öneriliyor.

10. İlişki pozisyonları

Hamilelikte bir diğer önemli olan konu ise çiftlerin ilişki pozisyonlarıdır. Hamilelik süresince ilişkiye girebilirsiniz ve bunda bir sakınca yoktur ancak gebeliğin son üç ayında bazı pozisyonlar annenin karnına baskı yapabilir bu yüzden dikkatli olmak gerekmektedir.

Hamilelikte dikkat edilmesi gereken konuları sizlere kısaca bahsettik. Yukarıda yer alan maddelere dikkat ettiğiniz sürece hem anne adayı hem de bebek oldukça sağlıklı bir hamilelik süreci yaşayabilir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.