Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Hamilelikte Dışarıda Yemek Yerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0 4.403

Hamile kalındıktan sonra en çok merak edilen bir konu olan hamilelikte dışarıda yemek yemek meselesidir. Hamilelikte kadın için restoranda yemeğin yanında bir bardak şarap içmemek sorun değildir belki ama yemeklerin nasıl piştiği ve kalori kotasını aşmayacak bir sipariş verebilmek zordur.

Gıdanıza dışarıda akşam yemeği yerken de rahatlıkla  dikkat edebilirsiniz. Hamilelikte dışarıda yemek yerken dikkat edilmesi gerekenler arasında, beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekleri tercih etmelisiniz. Eğer masanıza tam tahıllı ekmekler koyulmamış sa garsondan rica ederek istemelisiniz. Yemek öncesi gelen aparatifler den fazla tüketmemelisiniz.

Salatalarınıza koyacağız ya kalitesine dikkat etmelisiniz. Bilmediğiniz soslardan kaçınmalısınız.

Dışarıda yemek yerken ilk önce giriş olarak yeşil bir salata isteyebilirsiniz. Hafif buharda pişmiş deniz mahsülülerini de tercih edebilirsiniz.

Çorba içecekseniz sebze ağırlıklı olanları tercih etmelisiniz. Mercimek çorbası veya domates çorbası varsa ilk tercihiniz olmalıdır. Hatta kendinizi çok aç hissetmiyorsanız güzel bir yeşil salatanın yanına kaşar peyniri rendelenmiş bir domates çorbası size yeterli gelecektir.

Dışarıda yemek yerken bilmediğiniz çorbalardan özellikle de kremalı çorbalardan uzak durun. Balık çorbasının hafif az yağlı olanını tercih etmelisiniz, soğan çorbası gibi yoğun kıvamlı çorbalardan ise uzak durmalısınız.

Ana yemeğinizi ise çok iyi besleyici yemeklerden sipariş edin. Hamur işlerinden kaçının. Balık ürünleri, dana eti, tavuk göğsü gibi besleyici yemekleri ana yemek olarak seçin. Eğer hamilelikte dışarıda yemek çok yiyorsanız soslu yemeklerden uzak durmalısınız. Örneğin bir et yemeği siparişinde yemeğiniz sosa bulanmış olarak geliyorsa, siz sosu yemeğin yanına isteyerek kendinizi ayarlayabilirsiniz.

Hamilelikte dışarıda yemek yerken AŞÇILARDAN özel ricalarda bulunarak yemeklerinizi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Hamile bir hanımın ricasına hayır demek kolay değildir.

Ağır yağda galete unu ile kızartılmış bir tavuk göğsü yerine, sadece ızgara edilmiş bir tavuk göğsü siparişi verebilirsiniz. Vejeteryan yemeklerini özellikle fasulye, nohut, peynirli yemekleri tercih edebilirsiniz. Bir italyan restaurantında iseniz sebzeli lazanya, hamileler için pizza, çin restaurantında iseniz soya kıymalı bir yemek ve yanına bolca sebze söyleyebilirsiniz. Türk mutfağında ise kebap tarzı yemek çeşitlerinden sakınmalısınız. Daha çok akdeniz mutfağına yönelmelisiniz. Güzel bir balık restaurantında da taze balık yiyebilirsiniz.

Garnitür tarzı yemekler konusunda dikkatli olmalısınız. Fırın patates, esmer pirinç, bezelye, fasulye, nohut ve taze sebzeleri tercih edin.

Gebelikte dışarıda akşam yemeği yerken yemekten sonra tatlı yerine taze meyveleri tercih etmelisiniz. Meyvelerinizin üzerine dondurma, krema ekleyerek onları daha tatlı hale getirebilirisiniz. Canınız çok tatlı çekiyorsa bir porsiyon tatlıyı eşinizle paylaşarak yemeniz daha faydalı olacaktır.

Çalışan annelerin beslenmesi de hamileyken büyük bir sorun haline gelebiliyor. Özellikle iş yerindeki öğle yemeklerinde sağlıklı ve az kalorili gıdalar bulmak zor olabiliyor. Çalışan hamile anneyseniz iş yerinize öğlen yemeğinizi evden götürerek sağlıklı bir menü yaratabilirsiniz.

Yemeklerinizde gıda etiketlerine dikkatsizlere etmelisiniz. Etiketler çoğu zaman aldatıcı tasarlanmaktadır. Sağlıklı, organik gibi sloganlara kapılıp zararlı besinleri almamalısınız.

Hamilelikte Suşi Yenir mi

Bir Japon yemeği olan suşi hamilelikte tehlikeli yiyecekler arasındadır. Suşi’nin yanı sıra çiğ midye, istiridye, beyaz çiğ balık türleri ve az pişmiş tüm deniz mahsulleri hamilelikte yenmemesi gereken yiyecekler arasındadır. Pişmemiş veya az pişmiş deniz mahsullerinin tavsiye edilmemesindeki sebep ise bir hastalık taşıyabilir olmasıdır. Tabi ki bu yasaklı deniz ürünlerinden dolayı hamileliğinizde balık restaurantlarına gitmeyeceksiniz anlamına gelmez.

Önerilen makale : Hamilelikte Patlıcan Yenir Mi ? 

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.