Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Hamilelikte En Çok Merak Edilen Sorular

0 1.034

Hamilelik süreci elbette yaşamın içindeki en mucizevi olaydır. Bu süreçte anne adayları özellikle ilk hamilelikleri ise kafalarında birçok soru oluşturur. Bu sorular kimi zaman endişe verici boyutlara ulaşabilir. Ancak öncelikle unutulmaması gereken bir konu var ki, her hamilelik süreci kendine özgüdür.

Bir kişide gelişen olaylar sizde gelişmeyebilir veya aynı sırayla gelişmeyebilir. Bu nedenle herhangi bir sorunla karşılaşıldığında anne adayları endişelenmeden doktorlarına danışmalıdır. 

Hamilelik belirtileri nelerdir?

Hamileliğin en önemli belirtisi adet gecikmesi olarak karşımıza çıkar. Ancak anne adayı hamileliği bekliyorsa daha öncesinde de bazı durumları takip edebilir. Bunlar; meme uçlarının hassaslaşması, yorgunluk, bel ağrısı, özellikle sabah saatlerinde mide bulantısı, lekelenmeler ve adet görmemek gibi. Bu durumlar neticesinde en kesin karar için ultrason taraması ve hamilelik testi yapılmalıdır.

Gebelik kesesi oluşumu ve bebeğin kalp atışları

Gebeliğin kesinleşmesi ile birlikte anne adayları ilk doktor randevusunu oluşturur. Gebelik kesesinin ilk görülmesi ise 5-6. haftalar civarında olmaklar birlikte anneden anneye değişebilen bir durumdur.

Bebeğin kalp atışları bebeğin gelişiminin hız kazanmaya başladığı 6. haftada duyulabilmektedir. 6.haftanın sonlarına doğru bebeğin başı gelişmeye başlar ve yaklaşık olarak pirinç tanesi boyutuna ulaşır. Gebeliğin ilerleyen haftalarında bebeğin kalp atışları sadece bir stetoskop yardımı ile de duyulabilmektedir.

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

14. haftadan itibaren bebeğin kız veya erkek olmasına bağlı olarak cinsiyet organları gelişmeye başlar. 16.hafta itibariyle de bebeğin tüm organları hemen hemen tamamlanmıştır ve bu tarihten itibaren ebeveynler bebeğin cinsiyetini öğrenebilir.

Gebelikte ne kadar kilo alınmalıdır?

Gebelik sürecinde anne adayının hem dengeli hem de sağlıklı beslenmesi önemlidir. Bu süreçte hamileliğe zayıf başlamış olan anne adayları 12-18 kg, normal kilolular 11-16 kg, fazla kilolular 6-11 kg, obezite olanlar 5-9 kg, ikiz bebek doğuracaklar ise en fazla 18 kg civarında kilo almalıdır.

Bebek dış dünyayı ne zaman duymaya başlar?

Gebeliğin 18.haftasında bebeğin kulakları oluşmaya başlar ve sesleri duyar. Seslere tepki vermesi ise 25.hafta civarı olmaktadır. Bu haftalarda bebeğinizle kuracağınız iletişim ve ilk bağı oluşturmanız çok önemlidir. Ona kendinizi ve ailenizi tanıtmanız, müzik dinletmeniz bebeğinizin sağlıklı gelişimi açısından faydalı olacaktır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.