Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Hamilelikte Meydana Gelen Kahverengi Akıntının Nedenleri Nelerdir?

0 1.193

Gebelik sırasında anne adaylarının en çok yaşadığı durumlardan bir tanesi kahverengi akıntı ile karşılaşmasıdır. Birçok anne adayında rastlanan bu durum korkulacak bir şey ifade etmediği gibi aynı zamanda çok önemli bir soruna da işaret edebilir. Eğer siz de hamileliğinizin sırasında kahverengi bir akıntı ile karşılaşıyorsanız yazımızı okumaya devam ederek bunun nedenlerini öğrenebilirsiniz.

Öncelikle eğer gebeliğiniz sırasında kahverengi bir akıntı ile karşılaşıyorsanız ilk olarak bir uzman hekime başvurmanız gerekmektedir. Kadın doğum uzmanı tarafından yapılacak olan kontrol sonrasında en doğru teşhis konulacaktır. Eğer muayene olduysanız ve hayati bir tehlike olmadığını öğrendiyseniz aşağıda kahverengi lekenin neden meydana gelebileceği durumlar hakkında yazılan yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Kahverengi lekenin nedeni nedir?

Gebelikte birçok kadında meydana gelen kahverengi akıntı çoğu zaman anne adaylarını kaygılandırmaktadır. Bu akıntının gelmesindeki neden ise rahim ağzının sıvısına karışan bir kandır. Sonrasında pıhtılaşma meydana gelerek kanın rengi daha da koyu olmaktadır. Özellikle gebeliğin ilk 3 aylık döneminde meydana gelen bu akıntı ikinci trimesterda daha az görülmeye başlanır ve son trimesterda ise daha çok görülmeye başlar.

 

Kahverengi akıntının gelmesi ne kadar devam eder?

Hamilelik sırasında kahverengi akıntının gelmesi ve ne kadar sürede olacağı kesin olarak bilinemez. Ancak şunu bilmekte fayda var ki kısa süreli ve az miktarda gelen kahverengi akıntılar endişe edecek bir durumu göstermemektedir. Fakat oldukça yoğun ve uzun süreli bir kahverengi akıntı görüyorsanız bir hekime başvurmanız gerekmektedir. Her ne kadar bu durum zararsız gibi görünse de yine de gebelik sürecinde hassaslaşan vücudunuza gereken önemi vermelisiniz.

 

Hamilelik sırasında kahverengi akıntı neden olur?

Hormonların değişimi:
Östrojen hormonu anne adayının kahverengi akıntı görmesindeki en etkili nedendir. Eğer hamileliğiniz sırasında östrojen hormonundan dolayı kahverengi akıntı meydana geliyor ise bu akıntıların rengi daha çok açık renk ya da koyu renktedir. Hamileliğiniz sırasında östrojen hormonundan dolayı meydana gelen akıntılar için endişelenmenize gerek yoktur. Ayrıca eğer meydana gelen akıntınız kötü kokuyorsa ve idrarınızı yaparken bir sancı ya da ağrı oluşuyorsa bu sistit gibi hastalıklara da işaret ediyor olabilir. Hamileliğiniz sırasında eğer kırmızı bir akıntı meydana geliyorsa bu sizin düşük yapacağınızın habercisi olabilir bu yüzden en kısa sürede doktora gitmelisiniz.

Stres:
Gebelik sürecinde anne adayının yaşadığı doğum ya da başka bir konu üzerindeki stresi vücuduna yansıyor olabilir. Anne adayının gebelik sürecinde yaşadığı bu kahverengi akıntıların nedeni ise stres olabilir. Çünkü endometriyal hücrelerin değişmesi zaman alır ve bu da kanda meydana gelen renk değişimin oksitlenmesinden dolayı kaynaklanabilir.

Genital enfeksiyonlar:
Hamilelik sürecinde karşılaşılan kahverengi akıntılardan bir diğer ise genital bölgenizde yaşanan enfeksiyonlar olabilir. Ayrıca bu bölgede oluşan iltihaplar da hamilelik döneminde anne adayının kahverengi leke ile karşılaşmasındaki bir diğer neden olabilir.

Dış gebelik:
Anne adayının dış gebelik yaşaması sonucunda kahverengi ya da kırmızı bir akıntı meydana gelebilir. Sperm ve yumurtanın birleşmesinden sonra embriyonun rahmin dışarısına yerleşmesi bildiğiniz gibi dış gebeliktir. Ve eğer anne adayı dış gebelik gibi bir durum ile karşı karşıya ise en kısa sürede kadın doğum doktoruna gitmelidir!

Kilo alma:
Bir diğer nedenler arasında ise anne adayının kilo alması olabilir. İçindeki minik bebeğe de bakmak ve beslemek zorunda olan anne adayı zaman geçtikçe kilo almaya başlar ve bu da onun vücudunu etkiler. Kilo alma durumu da anne adayının kahverengi akıntı yaşamasına neden olabilir.

Cinsel ilişkiye girmek ve menopoz:

Anne ve baba adayının cinsel ilişkiye girmesi de kahverengi akıntının meydana gelmesindeki nedenlerden birisi olabilir. Ayrıca özellikle daha olgun kadınlarda görülen menopozda bu durumun belirtisi olabilir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.