Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

0 912

Gebelik sürecinde anne adaylarının sıklıkla karşılaştığı sorunlardan biri olan hamilelikte kasık ağrısı neden olur, nasıl geçer? Soruları, ağrıların zaman zaman şiddetini artırmasıyla sık sorulan sorulardan biridir.

Gebelikte kasık ağrısı, neredeyse tüm anne adaylarında görülen hamilelik süreci sorunlarından biridir. genellikle gebeliğe bağlı olarak ortaya çıkan bu ağrıların aşırı olması ve uzun süre devam etmesi halinde, mutlaka doktor kontrolüne gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur?

Gebelikte sıklıkla hissedilen kasık ağrılarının temelinde, bu süreçte anne adayının vücudunda meydana gelen hormonal ve fiziksel değişimler ilk sırada yer alır. Yani aslında bu dönemde görülen bu tip ağrılar, hamileliğin rutinleri arasındadır.

Ancak tek neden, gebelikte görülebilecek değişiklikler değildir. yine gebeliğe bağlı olarak veya bundan bağımsız şekilde görülebilecek sindirim problemleri, kasık ağrısına neden olabilmektedir. Sindirim sisteminin yavaş çalışarak kabızlık ve gaz gibi sorunlara sebep olması, bağırsaklar üzerindeki etkisiyle birlikte kasık ağrısına sebebiyet verebilmektedir.

Hormonal değişikliklerin nedeni ise, anne adayının vücudunun doğuma hazırlanmasıdır. Ancak buradaki değişimlerin hızlı yaşanması sonucu, vücut değişimlere ayak uyduramayıp kasık ağrısı gibi sorunların görülmesine sebep olmaktadır.

Gebelik döneminde sık rastlanan ağrılardan biri olan yuvarlak bağ ağrıları, kasık bölgesinde çekmenin oluşması sonucunda ağrılara neden olmaktadır. Yuvarlak bağlar kasıklardan rahim üst taraflarına doğru bulunan bağ dokularıdır. Çekme şeklinde meydana gelen bu ağrılarında, gebelikte görülmesi mümkündür.

Gebelikte Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte görülebilecek rutin ağrılar arasında olsa da fazlaca tekrar eden ağrılar için, her şeyden önce mutlaka bir doktora giderek muayene olmanız gerekecektir. Diğer yandan kasıklarınızın esnemesi için bazı yoga hareketleri yapılabilir ve ılık kompres uygulaması yapılarak, bölgenin rahatlaması sağlanabilir.

Kasık ağrılarının sık görüldüğü dönemlerde, mümkün olduğu kadar istirahat edilmesi de rahatlamak için faydalı olacaktır. Gebeliğe bağlı olarak rutin şekilde ortaya çıkan ağrılar genellikle kendiliğinden geçen ağrılar olmasına karşın, uzun süreli devam eden ağrılarda doktor muayenesi önemlidir.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Cinsiyet Belirtisi mi?

Hamilelikte kasık ağrısının sık görülmesinin, bebeğin cinsiyetinin kız olduğuna dair söylentiler oldukça fazladır. Gebelik sürecinde yaşanan hiçbir ağrının cinsiyet belirtisi olduğuna dair, bilimsel hiçbir veri yoktur. Yani bu ağrıların cinsiyet belirtisi olarak algılanmasının doğru olduğunu söylemek, pekte mümkün değildir.

Gebelikte Kasık Ağrısı Tehlikeli mi?

Hamilelikte kasık ağrılarının görülmesi, yukarıda da belirttiğimiz gibi gebelik sürecinin rutinleri arasındadır ve neredeyse gebelerin %80’inde görülebilir. Ancak rahatsızlığın şiddetli olması ve sık tekrar etmesi durumunda, doktora gidilmesi önem arz etmektedir.

Özellikle kasık ağrısı ile birlikte kusmalar, mide bulantısı, baş dönmesi ve vajinal kanamaların görülmesi durumunda, hiç zaman kaybedilmeden doktora gidilmelidir.

Gebelikte Görülen Kasık Ağrıları Doğum Belirtisi mi?

Bu ağrıların, özellikle gebeliğin ilk birkaç ayından sonra sık görülmesi mümkün olmaktadır. Ancak 38. Hafta ve sonrasında kramp şeklinde kasılmalarla birlikte ağrıların görülmesi, doğum için bir belirti olabileceği için hekime başvurulmalı ve mümkün olduğunca daha fazla dinlenmek faydalıdır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.