Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Hamilelikte Memelerin Büyümesi

0 2.672

Hamile kalınca göğüslerimi tanıyamaz oldum, kocaman oldular çok büyüdüler. Ayrıca çok hassaslar. Hamilelikte memelerin büyümesi böyle hep kalıcı mıdır yoksa doğum sonrası düzelir mi?

Hamilelikte memelerin büyümesi normaldir. Şunu baştan söylemek gerekir hamile kalınca kadınların ilk büyüyen yerleri göbekleri değil göğüsleridir. Göbek büyümesi ikinci trimestere denilen ikinci aşamaya kadar çok büyümez. Ama göğüslerimiz böyle değildir. Hamile kalır kalmaz göğüslerinizde fark edilir değişiklikler meydana gelmeye başlar. Bunun sebebi gebe annenin vücudunda olan değişikliklerdir. Hormonlardaki yüksek değişiklikler göğüslerde büyümeye neden olur. Bir başka etken ise göğüslerdeki kan basıncının fazlalaşmasıdır. Bu büyümeler ve kan akışındaki değişikliklerin esas sebebi, sizi doğum sonrası emzirmeye hazırlamaktır.

Göğüslerde ki büyüme hamilelik boyunca devam eder. Fakat hassasiyeti ilk üç aydan sonra azalmaktadır. Bazı gebelerde ise bu hassaiyet üç aydan önce de geçebilmekte veya azalabilmektedir. Eğer göğüsleriniz deki hassasiyet çok fazlaysa sıcak veya soğuk kompresler uygulayabilirsiniz.

Hamile kadınların aklına gelen bir diğer soru ise doğum sonrası göğüslerinin eski haline gelip gelmeyeceğidir. Bu durum aslında biraz ırsi olsa da genelde doğum öncesi durumunuza geri gelmemektedir. Bunu öğrenmenin bir diğer yolu ise annenize bakmanızdır. Eğer annenizin göğüsleri doğum sonrası çok sarkmışsa sizinkilerde muhtemelen sarkacaktır. Ama çok bir bozulma söz konusu değilse sizinde göğüsleriniz eski haline dönecektir.

Göğüslerde sarkma sadece hamileliğin verdiği bir durumdan meydana gelmemektedir. Gebeyken göğüslerinizi destekle memeniz de sarkmasına neden olur.

Hamile kalınır kalınmaz geleceği düşünerek göğüslerinizi koruyacak sutyen takılmalıdır. İlk hassas günlerde altı demirli olmayan sutyenleri tercih edebilirsiniz. Göğüsleriniz büyükse destekleyici sutyenleri yatarken bile kullanabilirsiniz.

Hamilelikte Gögüs Rengi

Göğüslerdeki büyümenin yanı sıra hamilelikte göğüs rengi de değişmektedir. Göğsünüzün uçlarında renkli bölümler koyulaşır ve genişler. Yer yer koyu benekler de olabilir. Bu renk değişiklikleri doğum sonrası biraz geçse de çoğu durumda eski haline gelmemektedir.

Koyu kısımlarda küçük kabarcıklar görebilirsiniz. Bunlar yağ bezeleri olup endişelenmenize gerek yoktur. Göğüs ucundaki mavi an damarlarını da görmeniz mümkündür. Doğum sonrası emzirme ile birlikte damarlar gün geçtikçe normal renklerine döner.

Hamilelikte Göğsüm Büyümedi Normal mi?

İlk hamileliklerde göğüsler biraz çabuk büyüyebilir. Eğer ikinci kez gebeyseniz ilk seferki gibi göğüsleriniz aşırı ve hızlı büyümeye bilir. Her hamilelik her kadına göre farklılıklar göstermektedir. Hamileliğiniz başlarında göğüsleriniz büyümediyse ilerleyen günlerde büyümeyi fark edebilirsiniz. Doğumdan hemen sonrada anne göğsünde büyümeler olabilmektedir.

Hamileyken göğüsler neden büyür ?

Hamileliğin ilk haftalarında sizi perişan eden bu dayanılmaz acının sebebini öğrenmek istiyorsanız bunu kısaca büyümekte olan bebeğinizin daha iyi gelişmesini desteklemek için vücudunuzdaki östrojen ve progesteron hormonlarındaki artıştır. Bu acı aynı zamanda adet görmenizden önceki acıyla aynıdır denilebilir.

Kadınlar gebelikle birlikte büyüyen göğüslerinden şikayetçilerdir. Bu durum doğum sonrası bebeğinizi besleyecek gıdaların hazır olmasından kaynaklanır. Siz daha doğum yapmadan bebeğinizin gıdası hazırlanmaktadır. Bazı durumlarda doğum sonrası da göğüslerde büyüme görülmektedir.

Gebelikte Göğüs Ağrılarınızı Geçirmeniz İçin Püf Noktalar :

Hamilelikte memelerin büyümesi ve acı yaratması durumunu hafifletmek için bir kaç duruma dikkat edebilirsiniz.

  • Sıcak veya soğuk kompresler yapabilirsiniz.
  • Sıcak duş iyi gelebilir.
  • Pamuklu sutyenler tercih edilmeli.
  • Sutyeninizin meme uçlarınızı acıtmaması için göğüs pedleri kullanabilirsiniz.
  • Eşinize bu durumu anlatmalı ve dikkatli olmasını söylemelisiniz.

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.