Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Hamilelikte Nefes Darlığı Neden Olur?

0 920

Gebelik öncesi nefesiyle ilgili sorunları olmayan anne adaylarının %60’ı hamileliklerinde nefes darlığı yaşamaktadırlar. Özellikle ikinci trimesterde nefes darlığı çekebilirsiniz. iki bebek bekleyen gebelerde veya kilo sorunları yaşayan hamilelerde nefes darlığı daha fazla hissedilir. Nefes darlığı yaşayan hamillerin göğüslerinde ağrı hissederler. Bu durum hamillerin kendilerini yorgun ve bitkin hissetmelerine neden olabilir. Hamilelikte nefes darlığı gebelik başlangıcında ve ilerleyen zamanlarda daha fazla hissedilir.

Hamilelerin hormonlarındaki değişiklikler solunum mekanizmasınıda etkilemektedir. Oluşan fazla miktarda progesteron hormonu normal nefes alsanız bile ciğerlerinize giren hava  miktarı fazla olmaktadır. Hamilelikte nefes darlığı ilk başlarda olmasının nedeni bebeğiniz için sizin nefes düzeninizi arttırarak bebeğinize oksijen paylaşmanızı sağlamaktadır.

Nefes darlığı yaşamaya başlamanız hamilelik belirtisi olarak kabul edilse de tek başına bir sonuç vermemektedir.

Hamileliğin 31. haftasından sonra rahimin büyümesiyle diyaframa baskı yapar. Bu durumda nefesinizin kesilmesine neden olabilir.Bebek büyüdükçe daha fazla oksijen ihtiyaç duyar ve sizi daha fazla nefes almanıza neden olur.

Hamilelikte Nefes Darlığı Normal midir?

Nefes darlığı hamilelik boyunca normal bir durumdur. Özellikle hamileliğin başlarında ve sonralarında iyice hissetmeye başlarsınız. Astımınız varsa nefes darlığı hamileliğiniz boyunca iki kat daha fazla hissedilebilir. Aşağıdaki durumlar görüldüğünde doktorunuza başvurmalısınız.

 • Ani ve şiddetli nefes darlığı
 • Kötüleşen astım krizleri
 • Dengesiz kalp atışları
 • Kalıcı öksürük
 • Yüksek ateş
 • Nefes alalamama hissi

Bunu Kaçırma : HAMİLELİKTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 10 DURUM

Hamilelikte Nefes Darlığı Nasıl Geçer?

Hamilelikte yaşana nefes darlığına ne iyi gelir diye yapılan çalışmalarda en çok alınan kilolarla birlikte nefes darlığının fazlalaştığı anlaşılmıştır. Duruş pozisyonları ve yatış pozisyonlarının da nefes darlığını etkilediği görülmüştür.

Nefes darlığını daha aza indirmek için dik durmak, daha fazla sık enfes almak en başta yapılması gereken durumlardır. Aşağıda hamilelikte oluşan nefes darlığı problemi için kaçınmanız gerekenleri liste halinde belirtiyoruz.

 1. Hamilelikte sigara içmek sakıncalıdır kesinlikle bırakmalısınız. Eğer bırakamıyorsanız çok az içmeli ve kalitesiz tütün ve elektronik sigaralardan uzak durmalısınız.
 2. Hava kirliliği olan yerlere, kimyasal malzemelerin bulunduğu fabrika, atölye gibi yerlerden uzak durmalısınız.
 3. Küf ve rutubetli ortamlarda uyumayın.
 4. Kilonuzu dengede tutmaya çalışın.
 5. Bol bol dinlenin.
 6. Ağır işlerden kaçının.
 7. Yüksek yerlere ( dağ, ova, gibi) gitmeyin.
 8. Duruşunuza dikkat edin duruşunuzu denetleyin.
 9. Nefes darlığı ve solunum probleminiz için doktorunuzdan ilaç takviyesi isteyin.
 10. Uyurken sırtınıza destek için yastık koyun.
 11. Hamilelikte son ay yatış pozisyonu dikkat etmeniz bir durumdur.

Kaynak : 1


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.