Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Hamilelikte Patlıcan Yemek Zararlı Mı?

0 18.064

Patlıcan içinde bir çok vitamin ve mineral bulundurmasından dolayı sebzelerin kralı olarak adlandırabilirz. Çeşitli mineraller içeren ve çeşitli vitaminler içeren patlıcan insan vücudu için sağlıklı bir besindir peki hamilelikte patlıcan yemek faydalı mıdır? Hamilelikte patlıcan yemek konusunda bir çok görüş ortaya atılmıştır. Bazı insanlar güvenli olduğunu söylerken bazıları ise patlıcanın hamilelikte yenmemesi gerektiğini savunmaktadır. Patlıcan yemeği Türk mutfağında eksik olmayan yemeklerden biridir.

Hamilelikte en sağlıklı 100 yiyecek kitabının yazarı olan doktor J. Bowden, hamilelikte patlıcan yemeğinin güvenli olduğunu söylemektedir. Ancak hamilelikte patlıcan yemek sınırlı miktarlarda güvenlidir. Fetal gelişimine fayda sağlayan lif ve potasyum içeren patlıcan ısı üreten bir besin olduğu için yan etkileri ve hamilelikte alerji yapma ihtimali de bulunmaktadır.

Hamilelikte patlıcan yemenin faydaları

 1. Doğum kusurlarını önler :  Bebeğinizin beyin gelişimi için önemlidir bebeğin kırmızı kan hücreleri gelişimine yardımcı olur.
 2. Gebelikte şekeri dengeler : Patlıcan kandaki şeker seviyesini kontrol eden bir besindir. Eğer gebelikte diyabet yaşıyorsanız patlıcan yemek kan şekerinizi kontrol altında tutar.
 3. Sindirimi destekler : Lif bakımından zengin olan patlıcan sindirim sistemini düzenler ve destekler besin emilimini arttırır. Aynı zamanda oluşabilecek hemoroid ve bağırsak sorunları riskini azaltır.
 4. Bebeğinizle korur : Patlıcan da bulunan folik Asit bebeğinizi doğum kusurlarından korur. Patlıcanları ki antioksidan vücut hücrelerindeki hasarları düzeltir. Kalp sağlığı için de patlıcan hamilelikte önemli bir besin kaynağıdır.
 5. Hipertansiyonu kontrol altında tutar : Hamileyken hipertansiyon sorunuz varsa patlıcan yemek size faydalı olur.
 6. Rahim İçin Önemlidir :  C ve by vitamini içeren patlıcan hamilelikte önemli bir besin kaynağıdır.
 7. Enfeksiyonları Önler : Patlıcanın kabuğunda bulunan antosiyanin maddesi hamilelikte oluşabilecek enfeksiyonları önler.
 8. Bağışıklık sisteminisi güçlendirir.

Hamilelikte patlıcan tüketiminin zararları

Patlıcanın bir çok avantajına rağmen birkaç yan etkisi de vardır. Gelin bu yan etkileri aşağıda beraber inceleyelim.

 • Patlıcan içinde bulunan bazı hormonlar, adet uyarıcı özelliğe sahiptir. Hamilelikte aşırı miktarda tüketim zararlı olabilir.
 • Patlıcanların çeşitli tarımsal ilaçlara maruz kaldığı araştırmalarda anlaşılmıştır. Toksoplamoz olarak bilinen kimyasalın patlıcandan çocuğa ve anneye geçerek erken doğum riskini yükseltebilir. Patlıcan alırken organik olanlarını tercih etmeniz oluşabilecek herhangi bir yan etkie karşı önler.
 • İyice pişmemiş veya çiğ olarak tüketilen patlıcan sindirim sisteminde sorunlara neden olabilir.
 • Fazla tüketilen patlıcan kol ve bacaklarda kaşıntı kurdeşen yapabilir.
 • Yağda kızartılmış patlıcanlar tansiyon ve kolestrol gibi riskli durumlar doğurabilir.
 • Konserve patlıcanlar hamilelikte yenmemelidir. Konserve patlıcanların içlerinde bulunan kimyasallar bebeğinize ve size zarar verebilir.

Hamilelikte hangi patlıcanları yemeği tercih etmeliyiz.

 • Küçük patlıcanlar Daha lezzetli ve taze oldukları için tercih edilmelidir.
 • Patlıcanın kabukları pürüzsüz ve parlak olanları tercih edilmelidir.
 • Patlıcanın kök kısmı yeşil renk ve sağlam olanları tercih edilmelidir.
 • Patlıcan alırken parmağınızla patlıcana bastırın. Eğer patlıcan bastırdığınız yer içine oyuk şekilde kalıyorsa patlıcanın taze olmadığını gösterir bu tarz patlıcanlar Hamilelikte tüketilmemelidir.

Hamilelikte yemeklerimize patlıcan eklemenin yolları.

Patlıcanı hamileyken yemeklerimizi çeşitli yöntemlerle ekleyebilir ve sağlıklı olarak tüketebilirsiniz. Patlıcan kızartmanızı yediğiniz diğer sebzelerle karıştırabilirsiniz. Fırında patlıcanlı denemelisiniz. Turşu şeklinde yapılan patlıcanları çorbanızı katarak lezzetli bir tat ortaya çıkartabilirsiniz. Püre veya pilav ile patlıcan kızartmamızı yiyebilirsiniz. Hamileyken patlıcanı yapacağınız sandviçlerinizin içersine salata gibi doğrayıp tüketebilirsiniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.