Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Hamilelikte Sigara İçmek Bebeğinizi Nasıl Etkiler?

0 1.020

Bir anne adayının hamileliği süresi boyunca yapmaması gereken şeylerden birisi tabii ki sigara, alkol gibi zararlı maddelerden uzak durmasıdır! Bu yüzden hamilelik sırasında ya da öncesinde sigarayı bırakmak hem bebek hem de anne adayı için en sağlıklı olan seçim olacaktır. Hamilelikte sigara içmek daha sonrasında bunun problemleri ile sonradan yüzleşecektir, bundan dolayı çok geç olmadan zararlı alışkanlıklardan kurtulmaya çalışmalıdırlar.

Eğer anne adayının bulunduğu ortamda çok fazla sigara içiliyorsa anne adayı daha da zorlanabilir. Ancak hem bebeğin hem de annenin sağlığı için sigara içilen bir ortamlarda hamileler bulunmamalıdır.

Peki sigara içmek hamileliği nasıl etkiler?

Sigara içmenin sağlığa olan zararı genel olarak bilinmektedir. Ancak bu yazımızda sigara içmenin hamilelik sırasında yaşatabileceği zorluklardan bahsedeceğiz:

 1. Erken doğum: Sigara içen anne adaylarının, içmeyenlere karşı erken doğum yapma oranı daha fazladır. Çok fazla detaylı çalışmaların yer almamasına rağmen, sigaranın içerisinde yer alan bakteriler yüksek tansiyonun oluşmasına yol açıyor ve böylelikle plasental komplikasyonlar annenin erken doğum yapmasına neden oluyor.
 2. Ektopik gebelik: Nikotinin bozulması ile cotinine ortaya çıkar ve bu da annenin ektopik gebelik yaşamasına neden olabilir.
 3. Plasenta sorunları: Plasentanın Uterus duvarından ayrılması ile birlikte servikal açıklık meydana gelir ve böylelikle anne adayı bebeğini kaybedebilir.
 4. Membranların erken yırtılması: Amniyotik kese anne adayının asıl doğum yapacağı tarihten önce yırtılabilir.
 5. Göbek kordonu sorunları: Anne adayının sigara içmesi plasenta gelişimini büyük bir ölçüde engellemektedir ve bu yüzden bebekteki kan akışı azalabilir. Bununla birlikte göbek kordonu, fetüse yeterli derecede oksijen salgılayamaz ve büyük bir tehlike oluşturur. Aynı zamanda bu durum doğum sırasında kanamaya neden olarak anne ve bebeğin hayatını riske sokabilir.
 6. Düşük yapmak: Hamileliğin ilk trimesterında sigara içen kadınların düşük yapma riski çok fazladır çünkü sigara içen kadınlarda koryonik gonadotropin riski vardır.

Hamilelik sırasında 1 tane sigara içmek bebeği nasıl etkiler?

Hamilelik süresi boyunca sigara içmek fetüsünüzü oksijen ve besini sınırlayarak zararlı kimyasallara maruz bırakacaktır. Tütün dumanında yer alan nikotin, katran ve karbon monoksit gibi kimyasallar plasentadan cenin içine geçmektedir. Bu da bebeğinizin kalp, beyin ve ciğer gibi organlarının gelişimine zarar verebilir. ister 1 tane olsun isterse 2 tane sigara olsun, bütün hamileliğinizi hesaba katarsak zararlı olacaktır.

Sigara içmek hamilelik sırasında şu riskleri arttırır:

 • Erken doğum, bebeğin 37 haftalık hamilelik sürecinden önce dünyaya gelmesi
 • Doğum kusurları, damak yarığı ya da dudak yarığı gibi bebeğin ağzında kusurlar meydana gelir
 • Bebeğin iki buçuk kilo altında dünyaya gelmesi.

Sigarayı bırakmak için ne yapabilirsiniz?

 • Sigarayı tamamen bırakmak sizin için en sağlıklı olan seçim olacaktır. Ancak çok bağımlı birisiyseniz öncelikle günlük olarak içtiğiniz sigaraların sayısını azaltarak başlayabilirsiniz.
 • Öncelikle neden sigarayı bırakmanız gerektiği ile ilgili ve bırakmamanız durumunda ise başınıza gelebilecek sorunlardan oluşan bir liste yapın. Sigara içerken bu listeyi sürekli olarak görebileceğiniz bir yere koymaya çalışın.
 • Kendinize sigarayı tamamen bırakacağınız günü kesinleştiren bir tarih belirleyin. O tarihte ise tüm sigaraları, çakmakları, küllükleri atın.
 • Sizi sigara içmeye tetikleyecek şeylerden uzak durun. Stresli ya da yalnız olduğunuz zamanlarda sigara içmek gibi bir alışkanlığınız olabilir ya da yemek sonrasında, bir şey okurken, yürüyüş yaparken sigara içmek isteyebilirsiniz. Bu alışkanlığınızdan uzak duracak yollar öğrenin. Yeni aktiviteler bulun kendinize örneğin; yemekten sonra artık süt için, bir çikolata yiyin. Stres topu da işinize yarayabilir.
 • Sizi destekleyen birisi olsun. Sigara içmemeniz konusunda sizi daima uyaracak bir arkadaşa ya da partnere sahip olmak faydalı olabilir. Ayrıca sigara içmeyen kişilerin yanında daha fazla bulunabilirsiniz.
 • Sigarayı bırakma hizmetlerinden destek alın.
 • Sigarayla ilgili olan her şeyden uzakta durmaya gayret etin. Küllükler, çakmaklar ayrıca sigarayı bıraktıktan sonra evinizde sigara kokan her şeyi yıkayın ve temizleyin.

Sigarayı bırakmak için ufak öneriler:

 • Kahve ya da alkol yerine bol su ve ya çay için.
 • Meditasyon, egzersiz yaparak ya da derin nefes alıp vererek, müzik dinleyerek stresi yenmeye çalışın.
 • Sigara içmediğiniz bir günü, bir haftayı ya da bir ayı kutlayın!
 • Sürekli olarak şeker, sakız çiğneyerek ağzınızı meşgul tutun.
 • Bar, restoran ve sigara içilen ortamlardan uzak durun.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi gebelikte sigara kullananlar hem kendisi hem de bebeği için hayati denebilecek kadar etkili sorunlarla karşılaşacaktır. Bunun için hamilelikte sigarayı bırakmak en doğru karar olacaktır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.