Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Hamilelikte Sık İdrara Çıkma Neden Olur?

0 873

Hamileyken sık sık idrara çıkıyorum. Bir saat geçmeden idrara çıkmam normal mi?

Hamile kadınların hamileliği süresinde en çok zaman geçirdikleri yer tuvalet dersek abartmış olmayız. Şunu bilmek gerekli hamilelikte sık idrara çıkmanız gerekiyorsa gitmelisiniz, bu durumda bir anormallik yoktur.

Peki sizin sık sık idrara gitmenize neden olan sebep ne olabilir? Hamilelikte sık idrara girmek hormonlarınızın size oynadığı bir diğer numaradır. Hormonlarınızın değişmesiyle kan miktarınız gibi idrar miktarınız da artışa geçer. Ayrıca hamileyken kadınların böbrekleri daha hızlı temizleme için daha çok çalışmaya başlar. Unutmayın yapılan idrar iki canlıya ait dışkıdır.

Rahminizin genişlemesiyle birlikte idrar torbanıza baskı artmaktadır. Bu da idrar tutma zamanınızı kısaltarak sık tuvalete gitmenize sebep olur.

Sık idrara gitme hissi hamileliğin ikince evresi denilen ikinci trimesterde azalır. Çünkü artık rahminiz alt tarafa değil karnınıza doğru baskı yapmaya başlamıştır. Üçüncü trimesterde ise bebeğinizin kafası yine aşağıya doğru döner ve idrar problemleriniz tekrar ortaya çıkabilir.

İdrara çıkma durumu her gebe kadında farklılık gösterebilir. İç organların farklılığından dolayı olan bu değişimi kimi gebe hiç anlamadan hamilelik geçirirken, diğer gebe bir kadın hamilelikte sık idrara çıkma konusunda çok şikayetçi olabilir.

İdrara çıktığınızda tuvalette kendinizi hafifçe öne doğru hafif eğerek idrar torbanızın tam boşalmasını sağlayabilirsiniz. Tuvaletten aceleyle kalkmadan iyice idrarınızın boşalmasını beklemelisiniz. Ayrıca gebelikte enfeksiyonlar çok olduğundan iyice temizlenmeli, vajina bölgesi nemli veya ıslak bırakılmamalıdır.

Tuvalete sık çıkmaktan şikayetçiyseniz sıvı alımınızı azaltma malısınız. Hamileyken bol miktarda su içmek çok önemlidir.  Bebeğinizin ve vücudunuzun düzenli her gün su almaya ihtiyacı vardır. Ayrıca vücudunuzu susuz bırakmak dehidrasyon denilen idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilir.

Gebelikte halsizlik zaten uyku düzeninizi değiştirdi ve rahat uymanıza bir de sık tuvalete gitmek engel oluyorsa, yatmadan önce sıvı almayı kesebilirsiniz. Eğer hale çok idrara çıkma ve idrar yaparken yanma durumunuz varsa büyük ihtimalle idrar yollarınız enfeksiyon kapmıştır; doktorunuza danışarak doktorunuzun vereceği idrar yolu için antibiyotikler işe yarayacaktır.

Hamilelikte eğer sık idrara çıkmıyorsanız buda bir sorundur. Yeteri kadar sıvı alımı yapmıyorsanız gebeliğiniz için sakıncalı olabilir. Günde  2 veya 2.5 litre su alınması gerekmektedir. Bebeğiniz sağlığı ve idrar yolu iltihaplanmasını önlemek için sıvı tüketiminize dikkat etmelisiniz. Çay veya meyve sularını sıvı tüketimi olarak değerlendirmeyin.

Aşağıdaki linkten Prof. Dr. İsmail Çepni’nin hamilelikte sık sık idrara çıkma videosunu izleyebilirsiniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.