Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Hamilelikte Soda İçilir Mi?

Hamileler soda içebilir mi zararları ve faydaları nedir?

0 2.224

Millet olarak yemeklerden sonra soda içmeyi çok seviyoruz. Peki hamilelikte soda içilir mi diye merak ediyorsanız size ilk söylememiz gereken tavsiye soda ile maden suyunu karıştırmamanız olmalıdır. İkisi ayrı şeylerdir. Ülkemizde sodaya maden suyu diyoruz aslında bu iki içecek birbirinden çok farklıdır. Teki doğal bir içecekken, diğeri sonradan zenginleştirilmiş bir içecektir. İkisi arasındaki kalite farkını fiyatlarından anlayabiliriz.

 

Maden suyu yerin altından doğal olarak çıkar ve içinde birçok minareli barındırır. Bunun aksine suya karbon dioksit gazı katılarak zenginleştirilen içeceğe ise soda adı verilir.

Tabii ki maden suyu sodaya göre daha yararlı bir doğal içecektir, içinde birçok minareli bulundurur. Gebelikte soda ile maden suyunu karıştırmamız için alırken dikkatli olmalıyız. Soda şişelerinin ammbalajlarında maden suyu yazılarak satılmaktadır.

Soda sadece içindeki gazlar sayesinde midemize bir rahatlık verir ve iyi hissetmemizi sağlar. Maden suyu ise içinde özellikle magnezyum, kalsiyum, demir, sodyum, iyot, selenyum ve flor gibi vücudun ihtiyacı olan çeşitli minerallere sahiptir. Özellikle yaz aylarında terlediğimizde vücudumuz bu mineralleri ter yolu ile dışarı atar. Hamile annelerin yazın daha çok maden suyu tüketmeleri doktorlar tarafından tavsiye edilir.

Hamilelikte Soda ve Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sodanın içinde çok fazla bir mineral bulunmamasına rağmen günde 3 ü geçmemek şartı ile hamile anneler soda da tüketebilir. Birçok anne soda tüketiminin midede gaz yaptığını, bebeğe gaz yaptığını söylemektedir. Fakat yapılan araştırmalarda çok ciddi bir sorun belirlenmemiştir.

Maden suyu kemik sağlığı için de önemli bir doğal içecektir. İçindeki kalsiyum sayesinde kemik ve diş sağlığı için önemlidir.

Hamilelikte maden suyu içmek içerisindeki sülfat bikarbonat sayesinde hamile annenin vücut yağını dengeler ve fazla kilo almamasına, yağ yakımına yardımcı olur.

Özellikle kan basıncını dengelediği için hamile anneler tarafından günde en az 1 şişe maden suyu içilebilir.

Annelerin en çok yakındığı hamilelikte mide yanmasını sorununa da içinde bulunduğu karbonat sayesinde geçirir. Ayrıca mide bulantısına da iyi gelir.

Psikolojik olarak birçok değişikliğe uğrayan anne adayının vücudu maden suyu sayesinde zihinsel yorgunluğu kolay atlatabilir.

Hamilelikte Meyveli Soda İçilir Mi?

Meyveli soda da normal soda gibi içinde mineral bulunmayan gazlı bir içecektir. Normal sade sodanın aksine tatlandırıcı ve şeker içerdiği için gebelikte kilo yapma ihtimali bulunur. Tüketilmesi doktorlar tarafından çok tavsiye edilmemektedir.

Hamilelikte Soda ve Maden Suyu Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Maden sularının içinde bulunan sodyum yani tuz değerleri fazladır. Eğer hamile anne maden suyu veya soda çok tüketirse vücudunda ödem yapabilir ve şişmelere sebep olabilir.

Hamilelikte soda tüketimi içinde bulunduğu sodyum dan sebep, fazla tüketilirse tansiyon ve böbrek rahatsızlıklarına sebep olabilir. Özellikle gebe anneler soda veya maden suyu çok içiyorlarsa doktorlarına mutlaka bunu bildirmeleri gerekir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi soda ve maden suyu farklı içeceklerdir maden suyu tüketimi çok zararlı olmasa bile sonradan gaz verilerek zenginleştirilmiş soda tüketimi hamile anneler için çok tüketilirse sağlıksız olabilir.

Maden suyu veya soda tüketmek, normal su tüketmekten farklıdır. Soda ve maden suyu içmek, hamilelikte su tüketimi yerine geçmez.

Hamilelikte süt tüketimi fazla yapamayan anneler için maden suyu daha sağlıklı bir doğal içecektir. Birer bardak süt ile maden suyu içindeki kalsiyum miktarı eşit sayılır.

Limon ve bol tuz karışımla yapılan çörçil soda içeceği de hamilelikte tüketilmemelidir. Yeterince sodyum bulunan sodanın içine bir de tuz koyarsanız vücudumuzda çok şişme yapabilir.

Hamilelikte maden suyunun faydaları olduğu kadar maden suyu zararları da çok tüketilirse görülmektedir. Şunu unutmamalıyız ki maden suyu günde 3 şişeye kadar içilebilirken, fazla soda tüketimi hamilelikte çok faydalı değildir.

Hamilelikte Ne Kadar Maden Suyu Veya Soda İçilebilir?

Eğer soda ile maden suyunun arasındaki farkı yazımızda anladıysanız, hamilelikte çok fazla soda tüketilmemesi gerektiğini fark etmişsinizdir. Maden suyu ise çok aşırıya kaçmamak şartı ile günde iki, üç ufak şişe tüketilebilir.

Tavsiye Edilen Makale : Hamileler Ne Kadar Kafein Alabilir?

 

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.