Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Hamileyken Sıcak Suyla Banyo Yapılır mı?

0 2.561

Evde bir jakuzi var. Ve sıcak suyla banyo yapıyorum. Hamileyken sıcak suyla banyo yapılır mı?

Özellikle hamilelik öncesi sıcak suyla duş alan ve sauna, hamam, kaplıca gibi yerlere giderek düzenli bakım yapan bayanlar hamileyken de bu alışkanlıklarından uzak durmak istemezler. Bu sıcak ortamların rahatlatıcı hissini yaşamak isterler. 

Hamileliğiniz boyunca daha önce sıkça gittiğiniz sıcak banyolar veya jakuziler artık size sakıncalı olabilir.

Hamilelikte banyo yaparken soğuk suyla banyo yapmak zorunda değilsiniz. Fakat jakuziden uzak durmanız hamileliğinizde önemlidir. Hamile kişinin vücut ısısını 39 derecenin üzerine çıkaran ve bu yüksek ısının devamlı kalmasını sağlayan sauna, sıcak su banyoları, jakuzi veya spor gibi olaylar tehlikelidir.

Özellikle gebeliğin ilk aylarında, vücut ısısını yüksekte tutan her şey gelişmekte olan embriyo veya fetüse zarar verebilir.

Kışın soğuk havalarda elektrikli battaniyeler ve sıcak su torbalarından uzak durmalısınız. Yatacağınız yatak çok soğuksa önceden biraz ısıtılabilir. Fakat devamlı olarak elektrikli battaniye veya yatağın içine vücut ısınınızı yükseltecek şeyler koyulmamalıdır.

  • Gece soğuk yatakta kocanıza sarılarak vücut ısınızı artırabilirsiniz.
  • Kaz tüyü gibi yorganlar kışın soğuk havalarda tercih edilebilir.
  • Yatarken kombinin ısısını ayarlayarak sıcak bir ortamda uyuyabilirsiniz.

Hamilelikte Sıcak Su Torbası Kullanılır mı?

Bayanlar tarafından sıcak su torbası kullanımı sıkça tercih edilse de hamileliğinizde vücut ısınızı yükseltilebileceğinden sakınılması gereklidir. Sıcak su torbaları sauna ve banyolar gibi vücudunuzun ısısını ani yükseltmediğin den bazı doktorlar tarafından çok sakıncalı görülmemektedir. Fakat direk karın bölgenize sıcak su torbasını koymamalısınız. 

Her şeyin fazlası zararlı olduğundan her gün sıcak su torbasını kullanmanızda size zarar verebilir. Sıcak su torbası hamileyken daha çok diz, sırt gibi ağrıyan bölgelere uygulanmalıdır.  Çok zorunlu hallerde hamilelikte sıcak su torbasını vücudunuzda ağrıyan bir yerinize koymanız gerekirse ilk önce ısının vücudunuza hemen geçmesini önlemek için bir havluya sarabilirsiniz.

Sauna veya buhar banyolarında da uzun süre kalmak hamileler için riskli olabilir. Hamile bir kadının normal bir kadından tansiyonu daha kolay düşebilmektedir. Bu tarz yerler ise tansiyon düşmesini hızlandıracak ortamlardır. Tansiyon düşmesinin yanı sıra bu ortamlar yine hamile kadınların vücut ısısını yükselttiği içinde zararlıdır.

Banyonun yanı sıra daha önce edindiğiniz bir kaç alışkanlıkta size artık zararlı olabilir. Gebelikte hanımların en çok zorlandığı bir diğer konu ise ağda yapmak veya epilasyondur.

Gebelikte epilasyon da zararlıdır. Araştırmadan yapacağınız rutin sağlık işleriniz size yarardan çok zarar verebilir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.