Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Memenin Ucu Hassasiyeti Hamilelik Belirtisi mi?

0 27.687

Hamilelik döneminde çeşitli belirtiler, gebelik hakkında bizlere bilgi vericidir. Bunlardan biri de memenin ucundaki hassasiyet olup, bazı durumlarda bu hassasiyet belirtisi gebeliğe işaret edebilir.

Memenin Ucu Hassasiyeti Hamilelik Belirtisi Mi?

Soruya net bir cevap verecek olursak, bunun doğrudan hamilelik belirtisi olduğunu söyleyemeyiz. Ancak meme ucu hassasiyeti, hamile kaldığınıza şüphe duyduğunuz durumlarda önemli işaretlerden biri olarak kabul edilmelidir.

Normal zamanlarda göğüs uçlarında farklı nedenlerle hassasiyet oluşması mümkündür. Ancak hamile olduğunuza dair şüpheleriniz olduğu bir dönemde hassasiyetin ortaya çıkması, önemli ölçüde hamileliğe işaret etmektedir.

Hamilelikte Memede Görülecek Hassasiyetler Nelerdir?

Hamilelikte göğüs ağrısı gibi farklı hassasiyetlerin, gebe kaldıktan sonra artarak devam etmesi mümkündür. Bunun en önemli nedeni ise hormon değişiklikleri ve göğüslerdeki büyümedir. Hamileliğin özellikle ilk iki haftasından sonra, göğüslerinizde şu değişiklikleri görebilirsiniz.

  • Göğüs ağrılarınız hissedilir derecede artabilir. Hormonsal etkinin sonucu olarak göğüslerin yavaş yavaş süt yapmak için zemin hazırlaması, bu ağrıların görülmesine neden olabilir. Ayrıca memelerdeki büyüme de ağrılara neden olabilir.
  • Meme uçları çevresinde, koyulaşma daha belirgin hale gelir.
  • Meme ucunda acı hamilelik döneminde hissedilebilecek şeylerden biridir.
  • Memenin etrafındaki kabarcıklar, çok daha belirgin hale gelebilir.
  • Göğüslerde büyüme söz konusudur.

Meme Ucu Hassasiyeti Hamilelikte Neden Olur?

Yukarıda sayılanlara benzer hassasiyetin ortaya çıkması, genellikle gebeliğin olağan bir sonucudur. Bu hassasiyetler vücutta çeşitli hormonların daha fazla salgılanması veya değişimi nedeniyle görülür.

Vücut hamile kalındığı andan itibaren yavaş ilerleyen bir süreçte kendini gebeliğe ve sonrasında da doğuma hazırlayacaktır. Örneğin karnın büyümesi, bunun en tabii sonucudur. Göğüslerde ve uçlarında görülecek hissiyatların nedenleri de budur.

Göğüs Ucu Hassasiyeti Tehlikeli mi?

Bu hissiyatların tehlikeli olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Ancak herhangi bir gebelik şüpheniz yoksa yani diğer hamilelik belirtileri ile görülmemiş ise, farklı bir sağlık problemi olabilme ihtimaline karşı doktor kontrolüne gitmek sağlık açısından daha faydalı olacaktır.

Şayet göğüslerde veya vücudun farklı bir kısmında harici bir rahatsızlık varsa, kontrole gitmek erken tanı açısından önemlidir. Herhangi bir belirtiyle görülmesi ve belirli bir süre devam ediyor olması, genellikle tehlikeli değildir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.