Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Normal Doğum Sonrası Cinsel İlişkiye Ne Zaman Başlanabilir?

0 952

Doğum sonrası cinsel ilişki hakkında kadınlar tarafından cevabı merak edilen birçok soru bulunuyor. Bunlardan biri olan normal doğum sonrası cinsel ilişkiye ne zaman başlanabilir? Sorusunun cevabı, bu sorular arasında cevabı en fazla merak edilenlerden biridir.

Sezaryen veya normal doğum sonrasında, annenin vücudunun toparlanması için belirli bir sürenin geçmesi gerekir. Lohusalık dönemi olarak adlandırılan süreç annenin hem ruhen hem de bedenen toparlanması için önemli bir süreç olup, bu süre içerisinde cinsel ilişkiye girilmesi doğru bulunmamaktadır. Ancak kimi kadınlarda lohusalık döneminin aşılmasına rağmen, toparlanma tam anlamıyla gerçekleşmeyebilir. Bu durumlarda da biraz daha beklenmesi sağlıklı olacaktır.

Normal Doğum Sonrası Cinsel İlişkiye Ne Zaman Başlanabilir?

Doğumdan sonra cinsellik için doktorlar genellikle 6 hafta kadar beklenmesini tavsiye eder. Bu süreç annenin vücudunun ve psikolojisinin toparlanması için, ideal süreçlerden biri olarak kabul edilir. Daha erken dönemlerde vajinadan çeşitli akıntıların gelmeye devam etme ihtimali, ilişkide tiksinti gibi istenmeyen durumlara da neden olabileceği için ilişki sağlığı açısından da 6 haftadan önce ilişki tavsiye edilmez.

Şayet doğum yapan kadın kendini 6 hafta içerisinde toparlamaması halinde, çiftin inisiyatifine bağlı olarak bu sürenin biraz daha uzun tutulması faydalı olur. Sezaryen doğumlarda bu sürede kesi kapanmaya ve dikişler ortadan kalkmaya başlar. Doğum sonrası kanamalar kesilerek, rahim ağzı da 6 hafta sonuna kadar kapanarak daha sağlıklı bir birlikteliğin oluşmasının önü açılır.

Doğum Sonrası Hemen Cinsel İlişki Sakıncalı mı?

Bazı çiftler, doğumdan 1 hafta 10 gün sonra gibi kısa bir sürede cinsellik yaşamakta veya yaşamak istemektedir. Bu kadar kısa sürede rahmin toparlanması mümkün olmayacağı için cinsel ilişki esnasında kadının enfeksiyonlara açık olması, daha fazla görülebilecek bir durumdur. Yani erken yaşanacak cinsel ilişki durumunda kadının enfeksiyon kapma riski fazla olacaktır.

Cinsel İstek Azalırsa Ne Yapılmalı?

Doğumdan sonra cinsel isteğin azalması, kadının içinde bulunduğu psikolojik durum nedeniyledir. Bu durumlarda belirli bir süre beklemek yapılması gereken en önemli şeydir. Bir yandan da eşin kadına destek olması, bu süreç için ona baskı yapmadan beklemesi önemlidir.

Şayet doğumun ardından cinsel isteksizlik sorunu aylar boyunca devam ediyorsa, bu kadının psikolojik olarak çeşitli korkular yaşamasından kaynaklı bir durum olabilir. Böyle durumlarda ise psikolojik ve fiziki tıp desteği almak faydalı olacaktır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.