Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Sürekli Ağlayan Çocuğa Nasıl Davranmalı?

0 866

Tüm bebek ve çocuklar ağlar, ancak bazıları diğerlerine nazaran daha fazla ve şiddetli ağlayabilir. Bu açıdan sık ve şiddetli şekilde ağlayan bebeklerle nasıl başa çıkılacağını bilmek, onların rahatlamasını nasıl sağlayacağını öğrenmek yararlı olacaktır. Bu süreçte bilinmesi gereken en önemli şey ağlamanın büyüme evresinin sık rastlanan bir parçası olduğu ve zamanla kendiliğinden geçecek bir alışkanlık olduğudur.

Bebeklerde ve Çocuklarda Ağlama

Tüm çocuklar aç, yorgun, rahatsız, hasta ya da canları acıdığı için ağlar. Bazense sadece şefkat ya da sevgi için ağlar. Yeni yürümeye başlayan çocuklar ve daha büyük çocuklar da ağlayabilir, bunda herhangi bir problem yoktur.

Henüz konuşamayan çocukların ağlaması endişe verici olabilir, çünkü neden ağladıkları tam olarak kestirilemez. Bu çocukların niye ağladığını anlamak için çeşitli bilgi ve tecrübelerden yararlanılması gerekebilir.

Ağlayan bir çocuğu kesinlikle sallayarak uyutmaya çalışmayın, vurmayın veya ona bir zarar vermeyin. Derin bir nefes alın ve kendinizi sakin tutmaya çalışın, bebeğiniz sadece kendisini rahat hissetmediği için dahi ağlayabilir ve bu oldukça normal bir durumdur.

Ağlayan Bebekler

Bebekler ağlama yeteneği ile doğarlar ve ağlamayı iletişimin ana yollarından birisi olarak kabul ederler. Her 10 bebekten 1’i normalden daha fazla ağlar. Normal bir bebek günde en fazla 3 saat süresince ağlar, 3 saatten uzun süre ağlayan bebeklerin normalden fazla ağladığı varsayılır.

12 aylıktan küçük bebekler genellikle öğleden sonra ve akşamdan önce ağlama eğiliminde olur. Akşam yemeğini hazırlamak gibi bir işle uğraşırken bebeğinizin ağlamaya başlaması sizin için problem olmamalıdır, çünkü bu çok normaldir.

Bebeğin ağlamasıyla nasıl başa çıkılır?

Bebeğinizin ağlamasıyla ilgili aksiyon almak isteyen kişilerin ilk adımı bebeğin aç, yorgun ya da rahatsız olup olmadığını kontrol etmektir. Zamanla bebeğinizin ne zaman ne için ve ne şekilde ağladığını anlamaya başlayacaksınız. Farklı tondaki ağlamalardan bebeğinizin canının ne istediğini anlayabileceksiniz.

İşe yarayan bazı stratejiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Bebeğinizi çocuk arabası ya da bebek askısına koyun ve yürüyüşe çıkın. Hem sizin için hem de bebeğiniz için bir değişiklik olması adına çok yorgun olmadığınız sürece bunu uygulayabilirsiniz. Hareket halindeki bebekler çok daha nadir ağlar.
  • Bebeğinizin en çok ağladığı günün saatinde size yardımcı olması için eşinizi ya da bir arkadaş veya akrabanızı yanınıza çağırın. Sürekli ağlama problemiyle yüzleşen anne ve babaların bir süre sonra duygularını kontrol edememesi sık karşılaşılan bir problemdir.
  • Kendinizi boğulmuş hissediyorsanız bebeğinizi güvenli bir yere koyun ve beş dakika kadar kendinize mola verin. Bebeğinizin birkaç dakika süresince ağlamasını sağlayın. Bazen sadece ağlaması gerektiği için dahi ağlayabilir.

Ağlayan bebeğiniz, ağlamayı her bıraktığınızda dünyanın güvenli ve öngörülebilir bir yer olduğunu kavrar. O, ailesine güveniyor ve size olan güveni de arttıkça daha az ağlamaya başlayacak. Ağlamaya bırakılan bir bebekle uzun süre ilgilenilmediğinde bebeğin, ailesiyle arasında bağ kurması gibi problemler ortaya çıkabilir.

Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklarda Ağlama

Yeni yürümeye başlayan çocuklar da bebeklerle aynı nedenlerle ağlar. Fakat küçük çocuklar bebeklere ek olarak hayal kırıklığı, utanç ya da kıskançlık gibi katlanılması zor yeni duygularla da çevrelendiği için ağlamasının nedeni bunlar da olabilir.

Çocuğunuzun ağlamasıyla başa çıkmak için şunlara dikkat edebilirsiniz:

  • Çocuğunuz yorgun olabilir, bu nedenle ona müzik dinletin ya da hikaye okuyarak dinlenmesini sağlayın.
  • Eğer yatma vaktine yakın bir zamanda ağlıyorsa rahat etmesini sağlamak için yardım etmeniz gerekebilir.
  • Çocuğunuz kızgınsa ya da sinir krizi geçiriyorsa sakinleşmesi için farklı ve güvenli bir yere götürebilirsiniz.
  • Çocuğunuz sinirliyse sinirini yatıştırmak için bir çözüm bulmaya çalışmalısınız. Örneğin legoların sürekli devrilmesine sinirlendiyse bunu birlikte başarabileceğinizi söyleyerek ona yardım etmeniz sinirinin yatışmasını sağlayabilir.

Bebeğiniz ya da çocuğunuz büyürken duygusal açıdan sürekli yeni şeyler hisseder ve bunları kontrol etmeye çalışırken ciddi zorluklarla karşılaşır. Bu açıdan bebeğinizin ya da çocuğunuzun ağlamasını hoş görmeniz, ona destek olmanız gerekir.

Ağlayan bir bebekle başa çıkarken sinir krizi geçirmek ya da ağlamak yerine, bunun büyümesinin doğal bir parçası olduğunu henüz tattığı duyguları nasıl kontrol edeceğini dahi bilmeyecek kadar küçük olduğunu hatırlamanız önemlidir.

Bu sayede her ağladığında ona destek olabilir ve aranızda bir bağ oluşmasını sağlayabilirsiniz. Aranızda oluşacak bu bağ sayesinde bebeğiniz ya da çocuğunuz dünyanın aslında o kadar da kötü bir yer olmadığını kavrayacak, size güvenecek ve daha az ağlamaya başlayacaktır.

Okul Öncesi Çocuklarda Ağlama

Çocuklar büyüdükçe daha az ağlıyor olsa da çeşitli durumlarda okul öncesi çocuklarda da ağlama problemiyle karşılaşılabilir. Çocuğunuz konuşabildiği için onunla neden ağladığı üzerine konuşmanız gerekir. Üzüldüğü şeyi anlamanız ve bu problemi çözmeniz bebeğinizin bir daha ağlamamasını ya da daha nadir ağlamasını sağlamak için çok önemlidir.

Çocuğunuz ağlarken ona neden ağladığını sormak yerine ağlamasını bitirene kadar yanında durmayı ve ağlaması bitince ona neden ağladığını sormayı deneyin. Bu, hem çocuğunuza ağlamanın aslında her şeyi tedavi etmediğini öğretmek hem de aranızda bir bağ kurmak için oldukça önemlidir.

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.