Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

TATİLE ÇIKACAK OLAN HAMİLE KADINLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

0 823

Tatil yapmak herkesin hakkıdır. Birçok anne adayı gebelik sürecinde tatil yapmanın bebeğe zarar vereceğini düşünür. Bu yüzden tatil yapmak isteklerini bir başka bahara ertelerler. Çocuk olduktan sonra da çocuklar biraz büyüsün öyle çıkarız derler. Sonuçta tatil yapma isteği sürekli ertelenip durur.

Oysa uzmanlar tatil yapmanın hem anne hem de bebek sağlığına olumlu yönde katkı sağlayacağını söylüyor. Anne adayları tatil yaparken biraz daha hassas ve dikkatli olmaları gerekir. Tatile çıkan anne adayları şu hususlara dikkat etmeleri gerekir:

GÜNEŞTEN KORUNUN:

Hamilelik sürecinin yaz mevsimine denk gelmesi anne adaylarını diğer mevsimlere göre daha çok zorlamaktadır. Yaz aylarında sıcaklığın yükselmesi ile birlikte anne adaylarında; sıcak basması, avuç ve tabanda yanma, alerjik problemler, mide bulantısı ve kusmada artış, halsizlik, uykusuzluk ve nefes darlığı gibi problemler daha sık görülür.

Saat 11 ile 15 arası güneşin en etkili olduğu anlardır. Bu saatlerde dışarıda bulunmamaya özen gösterin. Güneşlenmeyi bu zaman aralığı dışında başka bir zaman yapmalısınız. Güneşlenirken bol sıvı tüketip, cilt için nemlendirici kremler kullanın.

Dışarı çıkarken mutlaka güneşten korunmak için 30 SPF ve üzeri güneş kremi sürün. Geniş kenarlı şapkalar ve güneş gözlükleri ile güneşin zararlı etkilerinden korunun. 32 dereceden yüksek sıcaklıklarda serin ortamlarda bulunun. En önemlisi anne adayları yazın aşırı sıvı kaybeder. Günde en az 3 litre su tüketmesi gerekir.

MASKE TAKIP SOSYAL MESAFENİZİ KORUYUN

Koronavirüsün yaygın olduğu şu günlerde gebeler dışarı çıkarken mutlaka maske takması gerekir. Uzun yürüyüşlerde maske takmak nefes darlığına yol açabilir. Bu yüzden tenha kimsenin olmadığı yerlerde anne adayları maskesiz yürüyebilir.

  • GİYİMİNİZE DİKKAT EDİN:

Tatile çıkarken anne adayları bol, rahat ve pamuklu giysiler giymelidir. Gün içinde yapacağınız etkinlikler ve aktiviteler sizi terletebilir. Pamuklu giysiler daha az terlemenize, bol ve rahat elbiseler de rahat hareket edebilmenizi sağlar.

  • ÖDEM İÇİN TUZ TÜKETİMİNİ AZALTIN:

Yazın özellikle anne adaylarında ödem oluşumu çok fazladır. Bunu önlemenin en iyi yolu tuz kısıtlamasına gidilmesidir. Ödemi azaltmanın bir diğer yolu da bol sıvı tüketmektir. Haftanın 3 günü en az 30 dakika yürüyüş yapmak, ayaklarınızı yükseğe kaldırarak dindirmek ödem oluşumunu azaltmanın bir diğer yoludur.

  • BESLENMENİZE DİKKAT EDİN:

Yaz mevsiminde gebeler hafif, az yağlı, az baharatlı beslenmeye özen göstermelidir. Salata, meyve ve sebze, süt ürünleri tüketmelidir. Atıştırmada hafif sütlü tatlılar, badem, ceviz, fındık gibi kuru yemişler tercih edilmelidir. Öğünlerde porsiyonları ufak tutup sık tüketmek gerekir. Kesinlikle öğün atlatmayın.

  • YOLCULUK İÇİN UYGUN ZAMANI SEÇİN.

Hamilelikte mide bulantılarının azaldığı, anne adaylarının gebeliğe en iyi uyum sağladığı dönem gebeliğin ikinci 3 aylık dönemidir. Yani gebeliğin 3-6 aylarında gebelerin enerjisi ve neşesi artar. Vücut ağırlığının, ödemlerin ve karın büyümesinin çok artmadığı bu dönemde anne adayları daha hareketli ve rahat olurlar. Uzmanlar tatile çıkacak annelere özellikle bu dönemi işaret etmektedir.

Gebelikte en güvenli yolculuk ise uçak yolculuğudur. Gebeler gebeliklerinin 28. Haftasına kadar rahat uçabilirler. Doktor raporu aldıkları taktirde gebeliklerinin 36. Haftasına kadar da uçabilirler. Uzun uçuşlarda ayakta dolaşıp, ayakları geride bırakıp kan akışını arttırmaya çalışmak gerekir.

Gebeler için önerilen bir diğer ulaşım aracı da trendir. Trenler 2-3 saatte bir mola verir. Mola sırasında ayağa kalkıp en az 5 dakika yürüyüş yapmak gerekir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.