Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Yeni Anneye Sorulmaması Gereken 12 Soru

Lohusa anneye sorulmaması gerkenler

0 1.891

Yeni doğum yapmış lohusa anneler her insandan farklı duygular yaşamaktadırlar. Belki çok zor bir hamilelik süreci geçirmiş veya çok zor bebek sahibi olmuş olabilirler. Lohusa kadın psikolojisini sadece bunu yaşamış anneler bilebilir. Belli bir kalıba veya kurallara sığdılamayacak olan lohusalık peşinde doğumdan sonra annelerin değişik duygular yaşadığı bir kaç haftadır. Bu yeni tanıştığı duyguların yanında uykusuz geceler, endişe ve doğum ağrıları da vardır.

Amerikalı blogger Erin Zammett Ruddy, lohusa yani yeni doğum yapmış annenin pikolojisini anlatan bir araştırma yapmıştır. Araştırmaların sonucunda ortaya çıkan, yeni doğum yapmış anneleri ve hatta kocalarını rahatsız eden sorulara bakalım.

1. Sezaryen mi normal mi?

Daha doğuma haftalar kala sorulmaya başlanan sanki soranın doğumu yaptıracağı izlemini veren klasik soruyu sıralamada birinci sıraya alıyoruz. Her kadının korktuğu bir doğum normal doğum yapamamış annelerin en çok kaçındıkları sorudur sezaryan mı normal doğum mu? Sanki sezeryan çok yanlış yapılmış bir seçim gibi anneyi hastane odasında köşeye sıkıştıran bir sorudur. Eğer cevabınız sezaryen ise ardından gelecek bir kaç karışık ve sizin psikolojinizi bozacak sorulara da hazırlıklı olmalısınız. 🙂

2. Kaç kilo doğdu?

Eğer bebeğiniz biraz zayıf doğduysa sizi suçlu hissettirecek ikinci can sıkıcı soru olarak bebeğin neden zayıf veya çok kilolu doğmasıdır. Yapılan araştırmalarda en çok sorulan soru arasında olan kilo sorusu, bebeğin kilosundan başlar annenin kilosuna kadar gider. Doğumdan önce annenin aldığı kiloları takanlar şimdi ise bebeğin kilosunu düşünmektelerdir. Eğer bebeğiniz zayıfsa hemen tavsiyeler verilmeye başlanır…

3. Emiyor mu? Kibarca anne sütü alıyor mu?

En sinsi sorulardan biride emiyor mudur. Çok yakınlardan başlar mahalle bakkalına kadar uzanır bu sorunun muhattapları. Eğer emiyor derseniz sanki büyük bir sorun varmışta atlatılmışcasına şükürler dualar gelir. Eğer cevabınız hayır emmiyor fazla olursa ahlar vahlar tavsiyeler gelmeye başlar. Genelde yakınlar sen çocuğu memeye küstürdün derler.

4. Doymuyor mu acaba neden ağlıyor?

Kısaca sütünüzün yetmediğini veya sütünüzün olmadığını anlatan bir sorudur. En çok kayınvalide tarafından hastanede ve evde sorulmaya devam edilir. Her sorulmada yeni doğum yapmış anneyi daha fazla endişelendirir ve strese sokar.

5. Geceleri Uyuyor mu?

Yeni doğmuş bebeklerin uykuları en fazla 2 saat sürmektedir. Bu sorunun cevabını bilen deneyimli anneler sanki kendi yaşadıklarını doğrularcasını bu acımasız soruyu daha ilk günden sormaya başlarlar.

6. Çalışacak mısın? İznin ne zaman bitecek?

Annenin hayatının en mutlu anlarında aklına stresli iş günlerini ve bebeğinden bir gün ayılacağını hatırlatan sorudur bu soru. Yapılan anketlerde, annenin en zor cevap verdiği soru olarak seçilmiş ilk soru kimsenin aklına gelmese de bu soru çıkmıştır. Bırakalım yeni lohusa annemiz ve kocası bu sihirli anın tadını çıkarsınlar.

7. Mama zararlı mı?

İlk gece bebekler hastanede ağlarlar. Ve ilk mamalarıyla tanışmaları da doğum hemşireleriyle başlar. Bebek gece ağlamasın diye genelde doğum hemşireleri mamayı önerirler. İsteyince mama ver ara sırada emzirirsin derler. Aile büyükleri de sanki annenin bebeğine kötü bir şey yapıyormuşcasına onu uyarmak için mamanın zararlarından bahsedenler ve can sıkıcı olabilirler.

8. Süt arttıran ilaçlar var mı?

Kocakarı ilaçlarından tutun da her türlü tatlı tariflerine, şerbetlere, bozalara kadar uzanan bir yemek listesi gelir yeni doğum yapmış annenin karşısına. Şunu unutmamalıyız ki anne sütünün artması için tabiki belli yiyecekler daha faydalıdır ama anne her gün bunları yese de sütün gelmeyeceği var sa gelmeyebilir.

9. Kardeş yapacak mısınız?

İlk çocuğu ne zorluklarla yapmış olan çiftlerin belkide hayatlarına giren bu güzel sorumlulukla hayatlarını gözden geçirmeye başladıkları ilk günler de bir diğer sık sorulan soru kardeş ne zaman sorusudur. Hele de ilk çocuk tüp bebekse bu soru çok can sıkıcı bir soru olabilir. Bizce bu soruyu sadece en yakınlar sormalıdır. Çünkü onlar neler yaşandığını daha iyi bilmektedirler.

10. Kime Benziyor?

Yeni doğmuş bebeğin sağlıklı olması tabii ki en önce gelen önceliğimizdir. Ama sağlıklı olmasını unutmuşcasına sorulu bu soru kime benziyor? Babaya daha çok benziyor denilince ardından zamanla daha çok değişir tesellisi gelir annenin suratına…

11. Karnın İnmemiş Fazla?
Daha yeni doğum yapmış annenin hemen bir deri bir kemik kalağını düşündüren bu süreç şaşkın bakışlar arasında sorulan bu sorudur. Anneyi zayıflama konusunda zorlu bir süreç beklemektedir.

12. Bebeğin ayakları soğuk gaz mı yapıyor?

Özellikle anne ve babaanneler tarafından söylenen bu soru sen bebeğe bakamıyorsun izlenimi verilmek için söylenen sinsi bir sorudur.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.